Holenderski styl urządzania wnętrz
Autor: Dutchhouse Showroom Dutchhouse

Jak to robią w Holandii (galeria)

Holenderski styl urządzania wnętrz
Autor: Dutchhouse Showroom Dutchhouse

Czym różnią się wnętrza Polaków i Holendrów, specjalnie dla Urządzamy opowiada Joanna Markus - właścicielka BM Housing i sklepu dutchhouse.pl. Prywatnie żona Holendra.

Podstawą różnicą w urządzaniu domu między Polską a Holandią jest według mnie funkcjonalność. Holendrzy oprócz względów estetycznych i nowych trendów stawiają na wygodę i praktyczność podczas urządzania i użytkowania swoich domów. Dlatego wybierają meble wielofunkcyjne, wygodne, obszerne, wytrzymale i łatwe w użytku.  Dobrym przykładem są stoły w otwartych przestrzeniach, które służą nie tylko do spożywania posiłków, ale także do pracy, nauki, hobby a jednocześnie są wyróżniającym się i przewodnim elementem dekoracyjnym.

Holendrzy cenią sobie również nietypowe połączenia mebli nowych i vintage, dzięki czemu każdy z domów wyróżnia się własnym, nietypowym wnętrzem, charakteryzującym styl życia rodziny. Nawet w najbardziej nowoczesnych wnętrzach można znaleźć „rodzinne antyki” które , traktowane z przymrużeniem oka są świetnym uzupełnieniem i stanowią o wyjątkowym charakterze każdego pomieszczenia. Holendrzy nie boją się nieszablonowych rozwiązań i odważnej kolorystyki.

Z pewnością  charakterystyczne jest także dbanie o przestrzeń zewnętrzną jak np. przydomowe ogródki i balkony tak, aby cieszyć się nimi przez cały rok.

Ogródki i tarasy są naturalnym przedłużeniem przestrzeni wewnętrznej tworzącej jednolitą całość. Sprzyja temu charakterystyczny brak zasłon czy firan w oknach, bowiem warunki klimatyczne sprawiają, że chcą jak najbardziej doświetlić wnętrza mieszkań i domów. Podział na przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną właściwie zanika, co w konsekwencji sprawia że ogrody i balkony są urządzane jak salony: z obszernymi wygodnymi kanapami, dywanami, stolikami tak, aby nabrały domowego charakteru.

NOWY NUMER

W październikowym „Dobrym Wnętrzu″ zapraszamy do poszukiwania inspiracji. Nie chodzi przy tym o dosłowne powtarzanie tego, co zobaczyliśmy, ale o pomysł, kształt, materiał. To dlatego architekci lubią wystawy sztuki.

Kup dostęp od 1 zł
Dobre Wnętrze – Październik 2021