IFA. Trendy wnętrzarskie – AGD i elektronika

2019-09-17 15:43 Paweł Okopień

Berlińskie targi IFA to najlepsza okazja do przyjrzenia się trendom w świecie sprzętów AGD i elektroniki konsumenckiej. Jeśli czekacie na rewolucje, to jej nie będzie. Natomiast nowe sprzęty są następcami sprawdzonych rozwiązań w unowocześnionej formie. Lepiej, więcej, szybciej – tak można podsumować targi IFA 2019. A oto najgorętsze trendy z tego wydarzenia.

Oczyszczacze powietrza – znak naszych czasów

Co najbardziej rzucało się w oczy podczas przechadzania się po halach targowych? Przede wszystkim licznie wystawione oczyszczacze powietrza, które przybierały także ciekawe, nowoczesne formy. Swoje produkty prezentowali wszyscy czołowi producenci – Philips, Panasonic, Sharp, Samsung. Dla tego ostatniego to debiut w tej kategorii. Wyeksponowane w przestrzeni targowej oczyszczacze to, można powiedzieć, przykry trend mówiący sporo o niskiej jakości powietrza, jakim oddychamy w Europie. Urządzenia te zyskują coraz bardziej na popularności – nie tylko dlatego, że zwiększa się nasza świadomość, ale też walka z zanieczyszczeniami staje się codziennym problemem. IFA 2019 pokazała, że takie sprzęty mogą wyglądać nieco inaczej, niż do tego się przyzwyczailiśmy. Co więcej, niektóre mogą się nawet samodzielnie przemieszczać jak roboty odkurzające.

..  Smog w domu – jak się chronić? >>>

Nie roboty odkurzające, lecz odkurzacze pionowe

Jeśli chodzi o roboty odkurzające, to te na targach IFA 2019 były praktycznie niewidoczne. Może to dziwić, biorąc pod uwagę ofertę rynkową oraz wszystkie poprzednie tego typu wydarzenia w ostatnim czasie na całym świecie. Wydawało się, że trendem jest robotyzacja i obok robotów, które odkurzają, zobaczymy wszelkich innych małych zautomatyzowanych pomocników dla domu. Przynajmniej w głównym nurcie targów IFA ich nie było. Natomiast producenci z chęcią prezentowali swoje odkurzacze pionowe. Te wydają się już nie tylko dodatkiem, lecz przede wszystkim głównym sprzętem sprzątającym. Coraz częściej są to odkurzacze cyklonowe, które najpierw zaprezentował Dyson, a teraz trafiają nawet do tańszych urządzeń. Na IFA nowe modele prezentował na przykład Hoover, który podobnie jak Candy jest obecnie częścią chińskiego konglomeratu Haier. Swój pierwszy pionowy odkurzacz pokazała także Amica. Nowości w tym segmencie miał także Samsung i Sharp.

Kolorowe lodówki w stylu retro i modern

Dwie wspomniane przed chwilą firmy chwaliły się też bardzo kolorowymi lodówkami. Biel, czerń czy srebro to barwy, które wciąż dominują w świecie sprzętów kuchennych, ale coraz częściej widać na rynku urządzenia w bardziej pastelowych kolorach. Często są to modele retro stylizowane na lodówki z lat 60., znane nam z amerykańskich filmów i seriali. Pojawiają się jednak też takie rozwiązania jak Bespoke, czyli lodówki stworzone z myślą o milenialsach. Wyróżniają się one nie tylko pastelami, lecz także formą mającą lepiej komponować się z meblami, nawet jeśli będzie to mały aneks kuchenny przechodzący płynnie w salon. W dodatku za sprawą różnych kombinacji możemy taką lodówkę rozbudowywać o kolejny segment, tworząc dużą lodówkę side-by-side czy nawet trzy urządzenia obok siebie. Ewidentnie też coraz mniej jest lodówek do zabudowy.

Dom inteligentny bardziej praktyczny

W poprzednich latach tematem numer jeden targów IFA był dom inteligentny. W tym roku również był obecny, ale producenci nie próbowali zrobić z tego efektu „wow”. Co prawda większość urządzeń można podłączyć do sieci (także sprzęty kuchenne), jednak jest to dodatek, ciekawy element uzupełniający funkcjonalność, a nie główny wyróżnik.

Na IFA 2019 Bosch zaprezentował drugą generację systemu Home Connect, w której pralka przekazuje informacje suszarce bez ingerencji użytkownika. Tak właśnie wygląda przyszłości oparta na modnych hasłach: „Big data”, „Sztuczna inteligencja”, „Internet rzeczy”. Można się spodziewać, że z czasem sprzęty domowe będą wymieniać dane między sobą i korzystać z nowoczesnych rozwiązań w zakresie smart home.

Tanie i duże telewizory

Warto zwrócić uwagę na dwa trendy związane z telewizorami. Przede wszystkim w Berlinie pojawiło się wiele przystępnych cenowo modeli z Android TV z rozdzielczością 4K. Takie telewizory można będzie kupić za 1800-2500 zł w wariancie 55-calowym. Ponadto producenci stawiają głównie na bardzo duże telewizory 75-calowe i większe, także te z jeszcze wyższą rozdzielczością – 8K.

..  IFA 2019. Nowości w świecie telewizorów >>>

Temat przyszłości: sieć 5G

Co prawda tuż po IFA w Warszawie testy sieci 5G otwarte dla klientów ogłosiła sieć Orange, ale wciąż technologia ta jest bardziej przyszłością niż teraźniejszością. Od strony technicznej 5G to następca LTE i 4G, czyli po prostu jeszcze szybszy internet bezprzewodowy z prędkością sięgającą nawet ponad 1 Gbit/s. Oprócz tego sieć 5G praktycznie nie ma opóźnień, co umożliwia dokładniejszą komunikację urządzeń. W praktyce dzięki tej technologii wszystkie sprzęty będą mogły być zawsze online – także auta, a nawet infrastruktura miejska. Dzięki temu samochód poinformuje inny, że ostro zahamował przed przeszkodą, i unikniemy stłuczki, a śmietnik na osiedlu, gdy będzie zapełniony, wyśle komunikat do służb porządkowych. Zastosowań sieci 5G jest bardzo wiele. Natomiast na targach IFA 2019 prezentowano szereg nowych urządzeń wspierających tę technologie. Był to na przykład domowy router ze wsparciem 5G czy pierwsze tańsze smartfony. Demonstrowano też transmisje telewizyjne za pośrednictwem sieci 5G.

Targi w Berlinie to prawdziwy festiwal technologicznych nowinek, co warto mieć na uwadze. W jednym miejscu można było zobaczyć nowości od czołowych producentów. To cały przegląd pralek, piekarników, lodówek, telewizorów, smartfonów i wszystkich innych urządzeń.

NOWY NUMER

Czerwcowe wydanie „Dobrego Wnętrza” wibruje kolorami! Prezentujemy nowości wzornicze – żółte, buraczkowe i bardziej stonowane, za to pierzaste.

Kup dostęp
Dobre wnętrze - Czerwiec 2022