Design i oświetlenie: Rodzina Tolomeo

2016-03-24 12:33 Joanna Dobkowska

Jeden z najsłynniejszych projektów dwudziestego wieku. Występuje w wyjątkowo wielu wersjach (podłogowej, sufitowej, ściennej, outdoorowej itd.), rozmiarach oraz kolorach. Co jest tajemnicą sukcesu kultowej lampy?

Od niej wszystko się zaczęło - nestorka rodu, lampka biurkowa "Tolomeo" narodziła się w 1986 roku. Ojcami byli dwaj znani włoscy designerzy: Michele de Lucchi i Giancarlo Fassina, matką została prestiżowa marka oświetleniowa Artemide.  

Design oświecony: kultowa lampka Tolomeo

Główny twórca "Tolomeo", Michele De Lucchi urodził się w 1951 roku w mieście Ferrara. Studiował architekturę, ale jego pasją okazało się projektowanie nie tylko budynków, lecz także przedmiotów użytkowych. Był członkiem słynnej grupy artystycznej Memphis. Pracował dla wielkich marek, m.in. Siemensa, Philipsa i Vitry. W 1990 r. założył własną firmę projektową – Produzione Privata. "Tolomeo" była jednym z jego głównych sukcesów. Nazwę dostała na cześć starożytnego matematyka i astronoma Ptolemeusza, którego geocentryczną teorię budowy wszechświata obalił dopiero Kopernik. To imię, zdaniem twórców, podkreślało kosmiczny, a zarazem „naukowy” i techniczny wygląd lampki. Jednak nie tylko imponująca prezencja stanowiła atut tego modelu. „Tolomeo” wyróżniała się odkrytym mechanizmem, złożonym z dwóch ruchomych ramion, a także regulacją położenia abażuru. Dzięki temu była wyjątkowo „giętka”, oferowała bardzo szeroki zakres padania światła. W 1989 roku zdobyła prestiżową włoską nagrodę Compasso d’Oro, dla najlepszych designerskich produktów, co ugruntowało jej pozycję lampy kultowej. Podziwiali ją jednak nie tylko eksperci. Odniosła wielki sukces komercyjny. Doczekała się też bardzo licznego „potomstwa” (m.in. „Mega Terra”, „XXL”, „Parete”). Rodzina „Tolomeo” wciąż się powiększa, bo grunt to dobre designerskie geny!