
Cottagecore, czyli ucieczka na wieś
Styl życia, o którym tu piszemy narodził się już jakiś czas temu. Jednak pandemia spowodowała, że chętniej widzimy siebie na wsi, blisko natury, nierzadko odkrywając rzemieślnicze talenty. Cottagecore ze swoją nostalgiczną nutą zdobył serca wszystkich, którzy kochają wnętrza z duszą!
Cottagecore podczas pandemicznych czasów wręcz zasypał social media: Instagrama, Tik Toka, czy Facebooka. W 2020 roku nawet New York Times nazwał go „wschodzącym ruchem estetycznym”. - Mając wystarczająco dużo czasu, gdy pandemia była już na całym świecie, postanowiliśmy znaleźć cel i spełnienie poza konsumpcją – a cottagecore był do tego idealnym narzędziem - twierdzi Noemi Sérieux, założycielka instagramowej społeczności cottagecoreblackfolks. Jest głównie ruchem nastolatków, generacji Z, ale i trochę starszych osób.
Cottagecore – z dala od miasta
I tak, spędzając ogrom czasu w domu, wszyscy zaczęliśmy piec chleby, robić na drutach, tworzyć embroidery, planować przydomowe lub balkonowe ogródki. Przy tym wprowadzać do wnętrz także bardziej swojskie i naturalne elementy dekoracyjne oraz tekstylia, czy motywy flory i fauny. Cottagecore zagościł w każdym aspekcie życia – nawet nie będąc tego świadomymi, podążaliśmy ku naturze. I nie tylko my, bo czas pandemii dotknął przecież każdego. David Beckham pokazywał jak buduje drewniany ul, a Kayne West dzielił się swoim idyllicznym życiem na ranczu.
Cottagecore od czasów antycznych
To wcale nie wymysł współczesny. Starożytni Grecy mieli przecież swoją wyidealizowaną Arkadię. Egipt szukał wytchnienia od miejskiego życia, a w dobie renesansu szukano zapomnienia w wiejskiej sielance. Swego czasu zachwycaliśmy się też duńskim hygge czy szwedzkim lagom, które nadal zostały w świadomości kulturowej, jak i w świecie designu.
Zobacz galerię zdjęć: Cottagecore - inspiracje
Autor: gettyimages
Wiele osób podczas pandemii zamarzyło o domu na wsi, czy własnym przydomowym ogródku
Cottagecore we wnętrzach
To taki współczesny odpowiednik wiejskiego stylu we wnętrzach. Mieszanka naturalności, shabby chic, klasycznej elegancji, a czasem niektórzy wplatają bardziej współczesny design. Kolorystyka w cottagecore: beże, brązy, kość słoniowa, delikatne szarości, ale i zieleń, kolor musztardowy, czy błękit. Chętnie eksponowane są tapety z motywami roślinnymi. W tekstyliach królują bawełna, jedwab i płótno również z motywami roślinnymi, kraciastymi lub w pasy. Meble drewniane, a dodatki takie jak porcelana i plecione kosze są obowiązkowe! Oczywiście nie bierzmy sobie do serca wszystkiego i nie kupujmy coraz to bardziej wyszukanych elementów dekoracyjnych. Zacznijmy od tego, co nam podpowie natura, a wtedy na pewno miłośnicy wiejskiej sielanki znajdą sporo inspiracji.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Co to jest styl retro? Jak urządzić wnętrze w stylu vintage? 20 prostych rozwiązań
- Z wizytą u Bridgertonów. Wnętrza w stylu angielskiej regencji
- Pięknie wymieszane – mieszkanie w stylu eklektycznym
- 15 najpiękniejszych wnętrz w stylu klasycznym
Autor: Fotomohito
W projekcie dominuje naturalna klasyka w postaci bieli, a także neutralna paleta barw, która koresponduje z pięknem krajobrazu.
Autor: Zdjęcia: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska
Odnawiając mieszkanie, architektka za wszelką cenę pragnęła zachować klimat z czasów świetności kamienicy z 1904 roku. Odtwarzając stolarkę okienną w salonie, trzymała się ściśle dawnego projektu podziałów wpisanych w zwieńczoną łukiem wnękę.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
NATURALNIE DREWNO – Klimat salonu i jadalni podkreśla biokominek wbudowany w ścianę – wyjaśnia architekt. – Stanowi miły punkt odniesienia i kontrę dla telewizora obok. Ważnym elementem projektu jest drewniana podłoga, która „wspina się” na ścianę telewizyjną. GDZIE KUPIĆ: poduszki, pudełko na stoliku – Comforty; pled – Bo Concept; świece – H&M Home