cottagecore
Autor: gettyimages Wiele osób podczas pandemii zamarzyło o domu na wsi, czy własnym przydomowym ogródku

Cottagecore, czyli ucieczka na wieś

Styl życia, o którym tu piszemy narodził się już jakiś czas temu. Jednak pandemia spowodowała, że chętniej widzimy siebie na wsi, blisko natury, nierzadko odkrywając rzemieślnicze talenty. Cottagecore ze swoją nostalgiczną nutą zdobył serca wszystkich, którzy kochają wnętrza z duszą!

Cottagecore podczas pandemicznych czasów wręcz zasypał social media: Instagrama, Tik Toka, czy Facebooka. W 2020 roku nawet New York Times nazwał go „wschodzącym ruchem estetycznym”. - Mając wystarczająco dużo czasu, gdy pandemia była już na całym świecie, postanowiliśmy znaleźć cel i spełnienie poza konsumpcją – a cottagecore był do tego idealnym narzędziem - twierdzi Noemi Sérieux, założycielka instagramowej społeczności cottagecoreblackfolks. Jest głównie ruchem nastolatków, generacji Z, ale i trochę starszych osób. 

Cottagecore – z dala od miasta

I tak, spędzając ogrom czasu w domu, wszyscy zaczęliśmy piec chleby, robić na drutach, tworzyć embroidery, planować przydomowe lub balkonowe ogródki. Przy tym wprowadzać do wnętrz także bardziej swojskie i naturalne elementy dekoracyjne oraz tekstylia, czy motywy flory i fauny. Cottagecore zagościł w każdym aspekcie życia – nawet nie będąc tego świadomymi, podążaliśmy ku naturze. I nie tylko my, bo czas pandemii dotknął przecież każdego. David Beckham pokazywał jak buduje drewniany ul, a Kayne West dzielił się swoim idyllicznym życiem na ranczu.

Sonda
Co lepsze: mieszkanie w mieście czy dom na wsi?

Cottagecore od czasów antycznych

To wcale nie wymysł współczesny. Starożytni Grecy mieli przecież swoją wyidealizowaną Arkadię. Egipt szukał wytchnienia od miejskiego życia, a w dobie renesansu szukano zapomnienia w wiejskiej sielance. Swego czasu zachwycaliśmy się też duńskim hygge czy szwedzkim lagom, które nadal zostały w świadomości kulturowej, jak i w świecie designu.

Zobacz galerię zdjęć: Cottagecore - inspiracje

Cottagecore we wnętrzach

To taki współczesny odpowiednik wiejskiego stylu we wnętrzach. Mieszanka naturalności, shabby chic, klasycznej elegancji, a czasem niektórzy wplatają bardziej współczesny design. Kolorystyka w cottagecore: beże, brązy, kość słoniowa, delikatne szarości, ale i zieleń, kolor musztardowy, czy błękit. Chętnie eksponowane są tapety z motywami roślinnymi. W tekstyliach królują bawełna, jedwab i płótno również z motywami roślinnymi, kraciastymi lub w pasy. Meble drewniane, a dodatki takie jak porcelana i plecione kosze są obowiązkowe! Oczywiście nie bierzmy sobie do serca wszystkiego i nie kupujmy coraz to bardziej wyszukanych elementów dekoracyjnych. Zacznijmy od tego, co nam podpowie natura, a wtedy na pewno miłośnicy wiejskiej sielanki znajdą sporo inspiracji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

QUIZ: Wnętrza i elementy wyposażenia mieszkań w regionalnych gwarach

Pytanie 1 z 16
1. Co na Podlasiu nazywają "skowrodą"?
Nasi Partnerzy polecają