squid game
Autor: Netflix

Analizujemy wnętrza z serialu Squid Game. Jakie skrywają tajemnice? Symbolikę?

2021-10-07 9:01 Barbara Ruppel

Serial Squid Game podbił serca widzów na całym świecie. Koreańska produkcja Netfixa oprócz wciągającej fabuły i ciekawych postaci może poszczycic się również niesamowitymi aranżacjami wnętrz! Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej najważniejszym z nich. Sprawdź, jakie skrywają tajemnice i co symbolizują!

Squid game: Bunkier

Wszyscy gracze mieszkają w ogromnym bunkrze. To właśnie tutaj czekają na kolejne konkurencje, jedzą, odpoczywają, a także...walczą o życie (dosłownie). W bunkrze nie ma nic prócz kilku stalowych konstrukcji z piętrowymi łóżkami. Surowością może on konkurować z celami więziennymi czy...halami produkcyjnymi. To oczywiście przemyślany zabieg, mający na celu uzmysłowić widzom i samym uczestnikom, że "gra", na którą się zgodzili daleka jest od beztroskiej, dziecinnej zabawy...

Ale! Wracając do wystroju wnętrz... okazuje się, że organizatorzy rozgrywek ukryli na ścianach podpowiedzi i wskazówki dotyczące kolejnych konkurencji. Na białych ścianach wyłożonych prostokątnymi kafelkami można dostrzec piktogramy przedstawiające wszystkie gry, z którymi będą mierzyć się uczestnicy. Niestety, większość z rysunków jest zasłonięta piętrowymi łóżkami, dlatego w pełni widzimy je dopiero pod koniec, gdy w grze zostają tylko trzej uczestnicy, a metalowe konstrukcje zostają usunięte.

squid game
Autor: screen Netflix

Squid game: kolorowa klatka schodowa

Kontrastem do surowego wystroju baraków jest kolorowa klatka schodowa, która prowadzi graczy do kolejnych plansz i rozgrywek. Jeśli patrząc na korytarz masz wrażenie, że już go gdzieś widziałeś – masz rację. Projekt klatki schodowej w Squid game zainspirowała słynna grafika M.C. Eschera "Relativity" z 1953 roku ukazująca rzędy schodów, ale w sposób sprzeczny z doświadczeniem wzrokowym.

Serialowa wersja przypomina raczej pastelowy labirynt, w którym łatwo się zgubić, zatracić. Wybór kolorów również nie jest przypadkowy - z jednej strony radosne kolory kojarzą się z wystrojem dziecięcych pokoi, a więc z czymś miłym, przyjemnym i niegroźnym. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że klatka schodowa prowadzi do kolejnych krwawych rozgrywek, wyda się nam ona złowróżbna, a nawet groteskowa.

squid game
Autor: screen Netflix

Squid game: pokój VIP

Na czas dwóch ostatnich konkurencji na wyspę przybywa grupa gości VIP. Zamaskowani bogacze oglądają zmagania uczestników, jedząc wytworne posiłki i sącząc szampana. 

Także w tym przypadku twórcy serialu zastosowali technikę milieu - ukazując charakter postaci przez aranżację wnętrz, wyposażenie i przedmioty, które się w nich znajdują. Sala VIP została więc urządzona na wzór luksusowego lokalu z wygodnymi szezlongami i kanapami, wykwintnym jedzeniem i drogim alkoholem. W wystroju dominują motywy roślinne i zwierzęce, m.in. maski gości, dżungla zaaranżowana z żywych roślin czy tapety ze stylizowanymi liśćmi i kwiatami. Ale to nie wszystko.

By ukazać zepsucie elit i ich pogardę dla ludzkiego życia, twórcy Squid game wpadli na nietypowy pomysł: podczas scen w sali dla VIP możemy zauważyć nagie kobiety, których ciała pomalowano w taki sposób, by imitowały zwierzęce cętki, pręgi czy pasy. Ostatecznym zabiegiem "odczłowieczenia" jest potraktowanie modelek jako...elementów wyposażenia: niektóre kobiety służą za podnóżek, stolik, czy oparcie dla zamaskowanych miliarderów. 

Wnętrza w serialu Squid game zdecydowanie zapadają w pamięć. Jako widzowie możemy patrzeć na nie dwojako: pod względem czysto estetycznym, design w Squid game na pewno spodoba się miłośnikom dobrego i nietuzinkowego designu. Natomiast warstwa symboliczna poszczególnych aranżacji wnętrz wzmacnia przekaz i daje przestrzeń do osobistej interpretacji.

Serial Squid Game dostępny jest na platformie Netflix.

squid game
Autor: screen: Netflix

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Nasi Partnerzy polecają