Jak usunąć pleśń z fugi: zrób to sam krok po kroku

2014-12-15 13:12 Sonia Łukomska
Nalot z pleśni na fugach
Autor: Thinkstockphotos.com

Jak czyścić fugi z pleśni, jeśli straciły swój pierwotny blask i pokryły się nieestetycznym, ciemnym nalotem? Pleśń na ścianach i fugach jest nie tylko szpecąca, ale może też negatywnie wpływać na zdrowie, należy więc niezwłocznie zabrać się za jej usunięcie. Dowiedz się, jak to zrobić: jak usunąć pleść z fugi.

Jak usunąć pleśń z fugi? Istnieją zarówno domowe sposoby, jak i metody z użyciem specjalistycznych preparatów. Sprawdź, jak czyścić fugi z pleśni!

Zobacz: Remont łazienki. Wymiana fugi - krok po kroku. Poradnik zrób to sam! >>>

Jak usunąć pleśń z fugi: przyczyny powstawania pleśni

Pierwszym krokiem w usuwaniu pleśni z fug powinno być wykrycie przyczyny pojawienia się tego niepożądanego nalotu. Jeżeli pojawił się on w narożniku ścian, przyczyną może być powstanie w tym miejscu mostka zimna, w którym dochodzi do kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie – wykraplania wody z powietrza na ścianie. Jeśli budynek jest prawidłowo ocieplony, przyczyną kłopotów jest najprawdopodobniej nieodpowiednia wentylacja w łazience. Zdarza się, że zbyt krótki komin (na przykład w domu parterowym lub stosunkowo niskim), który na dodatek nie został ocieplony, ma za mały ciąg. W takiej sytuacji warto zainwestować w wentylator mechaniczny (o ile w mieszkaniu nie ma urządzeń z otwartą komorą spalania). Do usuwania pleśni można przystąpić dopiero po zlikwidowaniu przyczyn jej powstawania, w przeciwnym wypadku po pewnym czasie pojawi się ona ponownie.

Przeczytaj: 7 rzeczy, które utrudniają sprzątanie, a o nich nie wiesz! >>>

Usuwanie pleśni z fug: specjalistyczny preparat

Czym wyczyścić fugi z pleśni? Pamiętaj, by nie zeskrobywać zagrzybionych fragmentów. W przeciwnym wypadku może dojść do rozprzestrzenienia się zarodników, a tego byśmy nie chcieli. Jeżeli nalot nie uszkodził struktury fugi, można usunąć go przy pomocy produktów przeznaczonych do odgrzybiania lub renowacji spoin. Na rynku dostępne są zarówno środki w formie gotowego sprayu, jak i koncentraty do rozcieńczania wodą. Jeśli zdecydujesz się na spray, popryskaj nim zabrudzenia - fugę z pleśnią - (z odległości 15 cm) i pozostaw na 20 minut, a następnie zmyj gąbką, używając do tego dużej ilości wody. W razie konieczności powtórz operację po 10 minutach. Koncentrat do usuwania pleśni z fug rozcieńcza się wodą w stosunku 1:2, ale w przypadku bardzo silnego zabrudzenia pleśnią fug możesz użyć go bez rozcieńczania. Przygotowaną mieszankę nałóż pędzelkiem na osuszone fugi i pozostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie możesz wyszorować powierzchnię fug szczoteczką lub od razu spłukać preparat zimną wodą. Pamiętaj, by podczas prac chronić skórę, oczy i śluzówki – najlepiej pracując w okularach i gumowych rękawicach. Uważaj również na to, by znajdujące się w pobliżu zabrudzonych fug elementy metalowe nie miały styczności z preparatem czyszczącym.

Czytaj również: Malowanie glazury krok po kroku: sposób na tani remont. Czym pomalować glazurę? >>>

Parownica Karcher

Autor: Materiały prasowe Karcher

Parownica SC 2 EasyFix Deluxe

 

Jak zadbać o porządek w domu bez stosowania szkodliwej chemii? Nie ma sensu powielać starych metod czyszczenia octem czy sodą. Warto postawić na rozwiązanie skuteczniejsze i lepsze – na czyszczenie parą. Parownice to bardzo wszechstronne urządzenia. Czyszczenie parą zapewnia higieniczną czystość i jak potwierdzają badania naukowe, parownica Kärcher usuwa 99,9% bakterii typowo występujących w domu. Mnogość akcesoriów i dodatkowe dysze to gwarancja wielu różnych zastosowań. Dysza do tapet pozwala usuwać stare tapety, a dysza do tekstyliów – odświeżać i prasować ubrania wiszące na wieszakach. Dysza do detali sprawdzi się zaś przy czyszczeniu fug.

Jak wyczyścić fugi z pleśni: domowe sposoby

Istnieje również kilka domowych sposóbów, jednak decydując się na któryś z nich, musisz liczyć się z tym, że nie mają one tak silnego działania jak specjalistyczne preparaty. Przygotuj się więc na więcej wysiłku i szorowania fug. Jednocześnie samodzielnie przygotowane mieszanki nie są tak żrące, przez co są zdecydowanie bardziej przyjazne naszemu organizmowi, a także środowisku. Pokryte pleśnią fugi możesz wyczyścić przy pomocy proszku do pieczenia lub jego mieszanki z octem, fugi można też czyścić przy pomocy pasty do zębów oraz soku z cytryny. Każdy z tych specyfików nałożyć trzeba na zabrudzoną powierzchnię fugi na kilkanaście minut, a następnie wyszorować szczoteczką do zębów lub ostrą gąbką i zmyć wodą.

Czytaj również: Soda oczyszczona - 10 pomysłów na zastosowanie sody w domu >>>

Jak urządzić łazienkę - GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli same porządki w starej łazience nie wystarczą, czas na remont i urządzanie jej od nowa! Zobacz, jak to zrobić. 

Polecamy też: ŁAZIENKA jak marzenie. Piękna łazienka ZDJĘCIA >>>