U góry bez upału. Markizy zewnętrzne do okien dachowych

2022-06-14 0:01
Markiza zewnętrzna do okien dachowych VELUX
Autor: VELUX, materiały prasowe Markiza zewnętrzna do okien dachowych VELUX

Na promienie letniego słońca czekamy od jesieni do wiosny, ale kiedy się zjawią… szukamy sposobów, by chronić się przed jaskrawym światłem, gorącem i duchotą. Te problemy najmocniej odczuwa się na poddaszu. Ulgę przyniosą tu markizy VELUX – najbardziej skuteczne, bo montowane od zewnątrz, osłony do okien dachowych.

PORADY EKSPERTA: MARKIZA ZEWNĘTRZNA
Monika Kupska-Kupis, architekt firmy VELUX Polska
Monika Kupska-Kupis, architekt firmy VELUX Polska

Dlaczego warto wyposażyć okna dachowe w tego typu osłony?

Lato to od kilku sezonów rekordowe temperatury i intensywne, prażące słońce. Teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu, jeszcze większego znaczenia nabiera ochrona wnętrz, a szczególnie poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem. Ceny energii nie zachęcają do instalacji drogiej klimatyzacji. Na szczęście można się bez niej obyć, w odpowiedni sposób wykorzystując osłony, które nadmiar światła i wysokie temperatury zatrzymają po zewnętrznej stronie okna dachowego.

Na jakie zalety markiz należy szczególnie zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na ich skuteczność w ochronie przed upałem. Ich zdolność do zatrzymywania ciepła na zewnątrz sięga nawet 76%! A ponieważ są wykonane z tkaniny o strukturze siateczki, nie zasłaniają widoku i delikatnie przepuszczają światło dzienne do pomieszczenia. Wnętrze jest więc przyjemnie jasne, tworzy idealne warunki do nauki lub pracy. Markizy są bardzo funkcjonalne, a przy tym niedrogie – tańsze niż rolety zewnętrzne. Koszt zależy od modelu i rozmiaru, ale ceny zaczynają się już od 238 zł.

Czy sama markiza wystarczy?

Aby uzyskać pełną kontrolę nad światłem, najlepiej połączyć markizę z tradycyjną roletą wewnętrzną – dekoracyjną, zaciemniającą czy plisowaną. Co warto podkreślić, zestaw markiza i roleta kosztuje aż 10% taniej. Szczegóły czekają na stronie velux.pl

Do wyboru

Markiza zewnętrzna VELUX do okien dachowych wykonana jest z trwałej siateczki. W wersji manualnej (MHL) zaczepiamy ją na haczykach. W wersjach elektrycznych (MML) lub solarnych (MSL) osłona z kolei porusza się na zewnętrznych prowadnicach, a my sterujemy nią za pomocą przycisku albo prostej aplikacji na smartfon.

Markiza zewnętrzna do okien dachowych VELUX
Autor: VELUX, materiały prasowe Markiza zewnętrzna do okien dachowych VELUX

To takie proste

Osłonę w wersji manualnej montuje się pod oblachowaniem, jednak można to bez trudu zrobić samodzielnie, pozostając w pomieszczeniu. Z wnętrza również się ją rozwija, więc korzystanie z niej też nie przysparza trudu. A po sezonie? Na kolejne lato markiza zaczeka zwinięta w kasecie.

Markiza zewnętrzna do okien dachowych VELUX
Autor: VELUX, materiały prasowe Markiza zewnętrzna do okien dachowych VELUX

Widać różnicę

Wykonana z siateczki osłona wpuszcza światło do mieszkania, ale znacznie je łagodzi. Zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych dla oka kontrastów we wnętrzu. Ułatwia zapanowanie nad refleksami na monitorze komputera czy ekranie telewizora. A ponadto chroni wyposażenie domu przed przyspieszonym blaknięciem.

Markiza zewnętrzna do okien dachowych VELUX
Autor: VELUX, materiały prasowe Markiza zewnętrzna do okien dachowych VELUX

Zdrowy sen

Sypialnię i pokój dziecka należy wietrzyć 2-3 razy dziennie. Z markizą MHL stanie się to łatwe. Dzięki niej nie będzie nas już zbyt wcześnie budzić ostre słońce. A gdy zamkniemy okna i opuścimy dodatkową roletę zaciemniającą, całkowicie zablokujemy dostęp światła nawet w środku dnia.

Markiza zewnętrzna oraz roleta wewnętrzna do okien dachowych VELUX
Autor: VELUX, materiały prasowe Markiza zewnętrzna oraz roleta wewnętrzna do okien dachowych VELUX
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022