Nie wydawaj fortuny na remont. Oto sposoby na szybką i efektowną metamorfozę wnętrza

2022-09-09 11:43

Różowe krzesło, stolik ze złotymi nóżkami, a może podłoga w czerwone romby? Tylko od ciebie zależy, jak odświeżysz wyposażenie domu. Przedstawiamy garść inspiracji, techniki malarskie, proste DIY oraz farby do mebli i zadań specjalnych.

Malowanie krzesła
Autor: serwis prasowy marki Bondex PRZYJEMNIE, BEZ STRESU Przed przystąpieniem do malowania, upewnij się, jakim rozcieńczalnikiem usuniesz farbę z dłoni czy pędzla. Zgromadź zawczasu niezbędne akcesoria, by nie biegać po nie do sklepu w trakcie prac malarskich. Koniecznie zabezpiecz podłogę gazetami i folią. W nóżki krzesła (od spodu) możesz wbić pinezki lub nakleić filcowe podkładki. Dzięki temu będzie ci łatwiej malować je u podstawy i nie przykleją się do podłogi.

KOJĄCE PASTELE

Gdy odcienie mebli i ścian pochodzą z tej samej gamy kolorystycznej, aranżacja jest spójna, estetyczna.

Jadalnia
Autor: serwis prasowy marki Beckers Na zdj. krzesła pokryte wodorozcieńczalną farbą Beckers Designer Universal w kolorze Wave, a stół – Light Grey.

WEDŁUG WZORU

Rant stołu ozdobiono przy pomocy szablonu Valeska Annie Sloan, a wazon – Hands, oldnewstyle.com. Oszczędność czasu, superefekt.

Stół
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan

Z DOMKU NA PLAŻY

Nie tylko drewno – także metal, ceramika, szkło, tkanina, tworzywo sztuczne i cement – mogą wyglądać tak, jakby przez lata działały na nie słońce, wiatr i bryza. Taki efekt osiągniesz w kilka chwil przy użyciu proszku z solą morską Saltwash. Połącz preparat z farbą, nałóż na wybraną powierzchnię. Gdy podeschnie, wygładź. Całkiem suchą pomaluj samą farbą. Na koniec przeszlifuj.

Komoda
Autor: serwis prasowy ilovesaltwash.pl

W SKARPETKACH

Dolną część nóg mebla możesz wyróżnić innym kolorem. W trendach dekoratorskich prym wiedzie złoto, które dodaje stolikom nocnym, krzesłom, komodom czy sofom, zarówno elegancji, jak i zabawnego charakteru.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore Na zdj. odcienie Golden Straw 2152-50 i Windmill Wings 2067-60 z palety Color Trends 2020.

NA PRZEKÓR WILGOCI

Meble narażone na kontakt z wodą trzeba starannie zabezpieczyć: farbą akrylową, renowacyjną, lakierobejcą lub lakierem. Drewniany blat można też potraktować impregnatem (do stosowania na zewnątrz), a potem zaolejować.

Komoda
Autor: serwis prasowy marki Beckers Na zdj. szuflady pomalowane emalią akrylową do drewna i metalu Beckers Designer Universal, kolor Asparagus.

OLŚNIENIE

Farba Blask Koloru marki Liberon tworzy na drewnie, laminacie czy metalu błyszczącą powierzchnię.

Komoda
Autor: serwis prasowy marki Liberon Na zdj. odcień Słoneczny Połysk.

KREATYWNIE

Moda na odnawianie starych mebli zatacza coraz szersze kręgi. Znudzeni współczesnymi seryjnymi produktami, doceniamy te dawne, często rzemieślnicze. Jak wydobyć ich potencjał? Małgorzata Budzich, autorka bloga odnawialnia.pl ma dla was mnóstwo podpowiedzi w książce „Meble od nowa. Domowe renowacje”, wyd. Znak.

Książka
Autor: serwis prasowy znak.com.pl

MULTIPLIKACJA

Potrzebne będą: prostokątny stolik, farby Annie Sloan Paint Chalk Paint Graphite i Old White, pędzle, szablon Tile, wałek malarski, mata, wosk Chalk Paint Wax-Clear. Jak to zrobić:

  • pomaluj mebel na szaro, pozostaw do wyschnięcia. Wałek zwilż na macie białą farbą. Szablon przyłóż pośrodku blatu. Zamaluj wzór.
  • ostrożnie podnieś szablon. Przyłóż go w nowym miejscu, zachowując linie proste i odstęp jednego wzoru.
  • postępuj tak dalej, aż ozdobisz cały blat. Gotowy stolik pokryj woskiem.
Malowanie podłogi
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan

GŁĘBIA MATU

Jeśli zależy ci na mocnym kryciu i matowym wykończeniu powierzchni, użyj farb kazeinowych. Przedmioty z dębu, kasztanu i gatunków egzotycznych pomaluj najpierw podkładem do drewna zawierającym taniny (uchroni je przed powstawaniem plam).

Dekoracja ścienna
Autor: serwis prasowy marki Liberon Na zdj. m.in. kolory Egejski Błękit, Topniejący Lodowiec, Szara Alpaka farb kazeinowych Liberon.

LICZĄ SIĘ SZCZEGÓŁY

Przed przystąpieniem do renowacji mebla należy usunąć z drewna wszelkie stare powłoki i zabrudzenia (na zdj. wyżej użyto preparatu V33). Misterny wzór na drzwiczkach oraz nawleczone na cienkie druty drewniane korale w roli uchwytów sprawiają, że komoda wygląda naprawdę wyjątkowo. Projekt i aranżacja: Małgorzata Budzich, odnawialnia.pl

Komoda
Autor: serwis prasowy odnawialnia.pl

W STYLU SHABBY CHIC

Zwykły sosnowy kredens pomalowano farbami kredowymi LuxDecor Chalk-it Offwhite i Bluemist. Delikatnie przetarto krawędzie blatu i frontów. Dna szuflad i tylne ścianki szafek ozdobiono tapetą.

Szuflada
Autor: serwis prasowy marki LuxDecor
Zdaniem eksperta
 Marta Sienkiewicz, specjalistka ds. produktów marki LuxDecor do dekoracji mebli
Marta Sienkiewicz, specjalistka ds. produktów marki LuxDecor do dekoracji mebli

Przy pomocy farb kredowych LuxDecor Chalk-it można osiągnąć wiele ciekawych efektów, np. postarzania. Na oczyszczoną powierzchnię mebla nakładamy 1-2 warstwy farby w wybranym kolorze. Po ok. 30 min wykonujemy nieregularne przecierki. Szlifujemy w ten sposób, aby w wybranych miejscach odsłonić drewno. Skupiamy się przede wszystkim na rantach i wypukłych elementach. Po zakończeniu odpylamy mebel i zabezpieczamy go Lakierem lub Woskiem LuxDecor Chalk-it.

NA ZASADZIE KONTRASTU

Zamiast kupować nowe drzwi, daj tym starym jeszcze jedną szansę. Odśwież je. Odkręć szyld z klamką i zamkiem. Usuń zniszczoną wierzchnią powłokę. Szlifierką albo opalarką – w przypadku skrzydła z drewna. Gruboziarnistym papierem ściernym – gdy drzwi są z płyty pilśniowej. Ewentualne ubytki uzupełnij masą naprawczą albo okleiną. Odpyl całość i… czas na malowanie! Co powiesz na ciemniejsze (szare, niebieskie, zielone) skrzydło w białej opasce? Wyrazisty efekt.

Drzwi przesuwne
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore

PEWNYM KROKIEM

Do stref o dużym natężeniu ruchu, jak drewniane schody czy korytarze, warto użyć specjalistycznej farby, np. Easy Renowacja Podłoga i Schody V33. Dzięki technologii ceramicznej tworzy strukturę mocnej siatki.

Podłoga
Autor: serwis prasowy marki V33

CIEPŁE PRZYJĘCIE

Kaloryfery i elementy instalacji grzewczej nie muszą być białe. Na zdj. grzejnik pokryty czarną farbą Dulux Szybka Odnowa Kaloryfery – odporną na wysokie temperatury i zmiany koloru pod wpływem ciepła.

Grzejnik
Autor: serwis prasowy marki Dulux

POWTÓRKA MATERIAŁU

Jeśli twoja obecna drewniana podłoga jest wykończona woskiem lub olejem, musisz powtórzyć te preparaty podczas renowacji lub poddać posadzkę cyklinowaniu. Podłogę lakierowaną lub pociągniętą emalią możesz spokojnie pomalować farbą do podłóg – w szachownicę, paski, romby, na jeden kolor. Jak wolisz.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Beckers
Rodzaje farb

FARBA TABLICOWA Do malowania ścian, drzwi, mebli, dodatków (np. doniczek na zioła). Tworzy powłokę, po której można pisać kredą. Dostępna w wielu kolorach

KREDOWA Matowa farba do mebli, dekoracji, boazerii. Zmywalna. Pozwala uzyskać jednolity kolor oraz efekty przecierek i postarzenia.

DO METALU Szybko zmienisz nią kolor lodówki czy kaloryfera.

KAZEINOWA Najtrwalsza z farb kredowych. Do drewna i laminatu. Jej formuła bazuje na białku i kredzie. Daje maksymalnie matowe wykończenie. Dobrze kryje.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE