Nie wydawaj fortuny na remont. Oto sposoby na szybką i efektowną metamorfozę wnętrza
Różowe krzesło, stolik ze złotymi nóżkami, a może podłoga w czerwone romby? Tylko od ciebie zależy, jak odświeżysz wyposażenie domu. Przedstawiamy garść inspiracji, techniki malarskie, proste DIY oraz farby do mebli i zadań specjalnych.

KOJĄCE PASTELE
Gdy odcienie mebli i ścian pochodzą z tej samej gamy kolorystycznej, aranżacja jest spójna, estetyczna.

WEDŁUG WZORU
Rant stołu ozdobiono przy pomocy szablonu Valeska Annie Sloan, a wazon – Hands, oldnewstyle.com. Oszczędność czasu, superefekt.

Z DOMKU NA PLAŻY
Nie tylko drewno – także metal, ceramika, szkło, tkanina, tworzywo sztuczne i cement – mogą wyglądać tak, jakby przez lata działały na nie słońce, wiatr i bryza. Taki efekt osiągniesz w kilka chwil przy użyciu proszku z solą morską Saltwash. Połącz preparat z farbą, nałóż na wybraną powierzchnię. Gdy podeschnie, wygładź. Całkiem suchą pomaluj samą farbą. Na koniec przeszlifuj.

W SKARPETKACH
Dolną część nóg mebla możesz wyróżnić innym kolorem. W trendach dekoratorskich prym wiedzie złoto, które dodaje stolikom nocnym, krzesłom, komodom czy sofom, zarówno elegancji, jak i zabawnego charakteru.

NA PRZEKÓR WILGOCI
Meble narażone na kontakt z wodą trzeba starannie zabezpieczyć: farbą akrylową, renowacyjną, lakierobejcą lub lakierem. Drewniany blat można też potraktować impregnatem (do stosowania na zewnątrz), a potem zaolejować.

OLŚNIENIE
Farba Blask Koloru marki Liberon tworzy na drewnie, laminacie czy metalu błyszczącą powierzchnię.

KREATYWNIE
Moda na odnawianie starych mebli zatacza coraz szersze kręgi. Znudzeni współczesnymi seryjnymi produktami, doceniamy te dawne, często rzemieślnicze. Jak wydobyć ich potencjał? Małgorzata Budzich, autorka bloga odnawialnia.pl ma dla was mnóstwo podpowiedzi w książce „Meble od nowa. Domowe renowacje”, wyd. Znak.

MULTIPLIKACJA
Potrzebne będą: prostokątny stolik, farby Annie Sloan Paint Chalk Paint Graphite i Old White, pędzle, szablon Tile, wałek malarski, mata, wosk Chalk Paint Wax-Clear. Jak to zrobić:
- pomaluj mebel na szaro, pozostaw do wyschnięcia. Wałek zwilż na macie białą farbą. Szablon przyłóż pośrodku blatu. Zamaluj wzór.
- ostrożnie podnieś szablon. Przyłóż go w nowym miejscu, zachowując linie proste i odstęp jednego wzoru.
- postępuj tak dalej, aż ozdobisz cały blat. Gotowy stolik pokryj woskiem.

GŁĘBIA MATU
Jeśli zależy ci na mocnym kryciu i matowym wykończeniu powierzchni, użyj farb kazeinowych. Przedmioty z dębu, kasztanu i gatunków egzotycznych pomaluj najpierw podkładem do drewna zawierającym taniny (uchroni je przed powstawaniem plam).

LICZĄ SIĘ SZCZEGÓŁY
Przed przystąpieniem do renowacji mebla należy usunąć z drewna wszelkie stare powłoki i zabrudzenia (na zdj. wyżej użyto preparatu V33). Misterny wzór na drzwiczkach oraz nawleczone na cienkie druty drewniane korale w roli uchwytów sprawiają, że komoda wygląda naprawdę wyjątkowo. Projekt i aranżacja: Małgorzata Budzich, odnawialnia.pl

W STYLU SHABBY CHIC
Zwykły sosnowy kredens pomalowano farbami kredowymi LuxDecor Chalk-it Offwhite i Bluemist. Delikatnie przetarto krawędzie blatu i frontów. Dna szuflad i tylne ścianki szafek ozdobiono tapetą.


Przy pomocy farb kredowych LuxDecor Chalk-it można osiągnąć wiele ciekawych efektów, np. postarzania. Na oczyszczoną powierzchnię mebla nakładamy 1-2 warstwy farby w wybranym kolorze. Po ok. 30 min wykonujemy nieregularne przecierki. Szlifujemy w ten sposób, aby w wybranych miejscach odsłonić drewno. Skupiamy się przede wszystkim na rantach i wypukłych elementach. Po zakończeniu odpylamy mebel i zabezpieczamy go Lakierem lub Woskiem LuxDecor Chalk-it.
NA ZASADZIE KONTRASTU
Zamiast kupować nowe drzwi, daj tym starym jeszcze jedną szansę. Odśwież je. Odkręć szyld z klamką i zamkiem. Usuń zniszczoną wierzchnią powłokę. Szlifierką albo opalarką – w przypadku skrzydła z drewna. Gruboziarnistym papierem ściernym – gdy drzwi są z płyty pilśniowej. Ewentualne ubytki uzupełnij masą naprawczą albo okleiną. Odpyl całość i… czas na malowanie! Co powiesz na ciemniejsze (szare, niebieskie, zielone) skrzydło w białej opasce? Wyrazisty efekt.

PEWNYM KROKIEM
Do stref o dużym natężeniu ruchu, jak drewniane schody czy korytarze, warto użyć specjalistycznej farby, np. Easy Renowacja Podłoga i Schody V33. Dzięki technologii ceramicznej tworzy strukturę mocnej siatki.

CIEPŁE PRZYJĘCIE
Kaloryfery i elementy instalacji grzewczej nie muszą być białe. Na zdj. grzejnik pokryty czarną farbą Dulux Szybka Odnowa Kaloryfery – odporną na wysokie temperatury i zmiany koloru pod wpływem ciepła.

POWTÓRKA MATERIAŁU
Jeśli twoja obecna drewniana podłoga jest wykończona woskiem lub olejem, musisz powtórzyć te preparaty podczas renowacji lub poddać posadzkę cyklinowaniu. Podłogę lakierowaną lub pociągniętą emalią możesz spokojnie pomalować farbą do podłóg – w szachownicę, paski, romby, na jeden kolor. Jak wolisz.

FARBA TABLICOWA Do malowania ścian, drzwi, mebli, dodatków (np. doniczek na zioła). Tworzy powłokę, po której można pisać kredą. Dostępna w wielu kolorach
KREDOWA Matowa farba do mebli, dekoracji, boazerii. Zmywalna. Pozwala uzyskać jednolity kolor oraz efekty przecierek i postarzenia.
DO METALU Szybko zmienisz nią kolor lodówki czy kaloryfera.
KAZEINOWA Najtrwalsza z farb kredowych. Do drewna i laminatu. Jej formuła bazuje na białku i kredzie. Daje maksymalnie matowe wykończenie. Dobrze kryje.