Spieki i konglomeraty. 7 faktów, które musisz poznać

2021-09-14 10:33
Cosentino
Autor: Cosentino, materiały prasowe Podłoga, blaty i ściany z tego samego efektownego materiału. Głęboki ton błękitu przynosi Silestone Cala Blue.

Łączą w sobie zalety kamienia naturalnego i materiałów ceramicznych – to, co najważniejsze w aspekcie wyglądu, funkcjonalności, techniki obróbki, ale także ekologii. W polskich domach często zastępują marmur, zbyt delikatny np. na blat kuchenny. Dlatego opisujemy 7 kluczowych kwestii, o których trzeba pamiętać, aby najlepiej wybrać materiały do swoich realizacji, a także aby ich zamówienie i instalacja były prostym procesem.

Płyty wielkoformatowe? Dekton? Silestone? Gdzie najlepiej się sprawdzą?  

Wyobraźmy sobie, że projektujemy przestrzeń, która będzie często narażana na działanie różnych czynników mogących ją uszkodzić lub zabrudzić. Jednocześnie chcemy, aby była reprezentacyjna i służyła nam długo. Wielkoformatowe powierzchnie marek takich jak Silestone lub Dekton są stworzone do takich przestrzeni. Niesamowicie trwałe i starannie zaprojektowane tak, aby kolorystyka i wzornictwo podkreślały estetykę projektowanych wnętrz i budynków. Są wykonane z najtwardszych minerałów, to materiały stworzone do zadań specjalnych.

Dekton to mieszanka ponad 20 minerałów wydobywanych z naturalnych źródeł, która za sprawą działania prasy o sile 25 tys. ton i pieca o temperaturze 1200 st. C tworzy spiek ceramiczny, a więc niezwykle trwałe połączenie odrębnych wcześniej ziaren. Efektem jest materiał o najwyższej odporności, który nie boi się skrajnych temperatur ani innych ekstremalnych warunków.

Silestone to z kolei idealna do wnętrz hybrydowa powierzchnia stworzona z minerałów połączonych ze sobą niewielką ilością żywicy poliestrowej. Konglomerat ten stanowi idealny wybór do miejsc narażonych na wilgoć, które należy utrzymywać w czystości. 

Cosentino
Autor: Cosentino, materiały prasowe Z czego wykonać zabudowę wokół TV w salonie? Polecamy spiek ceramiczny Dekton Kovik.

Na jakie powierzchnie stosuje się tego rodzaju materiały?

Konglomeraty Silestone są idealne do wnętrz, spieki Dekton to materiał wykorzystywany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, np. w aranżacji tarasu, grilla, basenu, czy kuchni outdoorowej. Płyty te są produkowane w różnych grubościach, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie materiału do potrzeb. Możemy więc dowolnie tworzyć styl przestrzeni, trwale zabezpieczając powierzchnie intensywnie użytkowane (a w przypadku spieków także narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych).

Wielkoformatowych płyt można używać na dowolnych płaszczyznach. Blaty, okładziny poziome i pionowe, podłogi, fronty mebli i drzwi to tylko niektóre z możliwości. Warto w tym miejscu podkreślić, że kolorystyka obydwu materiałów jest bardzo bogata – portfolio każdej z nich sięga ponad 50 odcieni. Ponadto większość kolorów Silestone jest dostępna w dwóch teksturach – polerowanej i matowej. Dekton natomiast można znaleźć w wielu różnych wykończeniach w zależności od wybranego koloru – od matowego, przez teksturowany, po wysoki połysk.

Cosentino
Autor: Cosentino, materiały prasowe Kompozyty Dekton (tu model Arga w wysokim połysku Xgloss) mogą się pojawić na korpusach, blatach i frontach zabudowy kuchennej, na ścianach, na posadzkach...

Czy takie płyty sprawdzą się tylko w dużych apartamentach i domach? 

Absolutnie nie – możliwość indywidualnego dopasowania materiału do powierzchni pozwala na swobodne wykorzystanie również w niewielkich przestrzeniach. Częstą praktyką jest zastosowanie jednego fragmentu płyty np. na blat kuchenny, a pozostałego elementu na blat lub okładzinę łazienkową.

Czasem wykorzystanie takiego materiału w wielkim formacie pozwala optycznie powiększyć przestrzeń ze względu na brak łączeń i fug. Tu dodajmy, że największy format marki Silestone to 325 na 159 cm, a standardowy format Płyt Dekton to 320 na 144 cm. Mowa o maksymalnych wymiarach płyt, a to, jaki rozmiar stworzymy w swoim projekcie, zależy tylko i wyłącznie od naszej wizji. Każdy element jest indywidualnie dopasowywany do przestrzeni – można wykonać w nich wycięcia lub otwory, można dopasować kształt krawędzi. Rozmiar płyty jest zatem pojęciem względnym, to projekt jest najważniejszy.

Cosentino
Autor: Cosentino, materiały prasowe Monolityczne formy to jedno z najciekawszych rozwiązań, jakie można uzyskać dzięki spiekom i kompozytom.

Czy te materiały pozwalają na stworzenie np. umywalki zintegrowanej z zabudową albo blatu z pasem ściany ponad nim?

W większości przypadków z jednej płyty możemy stworzyć różne, połączone ze sobą płaszczyzny. Tę samą płytę wykorzystuje się do wykonania blatów i okładzin ściennych, które zabezpieczają przed plamami. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku materiałów z charakterystycznym wzorem, np. żyłą. Co więcej, możemy pokusić się też o rozwiązanie takie jak zintegrowany z blatem zlew Silestone Integrity. Jest wykonany z tego samego materiału, ale nie posiada żadnych łączeń ani kątów prostych. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne w miejscach, które są narażone na ciągłe zabrudzenia. 

Cosentino
Autor: Cosentino, materiały prasowe Urok hiszpańskiej tawerny kreuje Silestone Arcilla Red.

Gdzie można zamówić Silestone i Dekton? 

W celu realizacji projektu należy skierować się do pracowni kamieniarskich, salonów mebli lub montażystów, którzy współpracują z firmą Consentino, producentem tych powierzchni. Warto pamiętać, że takich materiałów, ze względu na ich wagę i wymagania transportowe, nie można kupić w hurtowni czy sklepie tak jak np. płytek albo paneli podłogowych. Zamówienie takiego materiału wiąże się nieodłącznie z jego obróbką, montażem, transportem czy pomiarem.

A jak wygląda montaż takich płyt?

Powierzchnie wielkoformatowe są indywidualnie przygotowywane do każdego zamówienia, gdyż wymagają profesjonalnej obróbki dedykowanymi narzędziami, a także prawidłowego montażu. Ze względu na wagę tych materiałów, należy uprzednio sprawdzić zabudowę, aby upewnić się, że podparcie jest odpowiednio wytrzymałe. Przygotowaniem technicznym powinni więc zająć się odpowiednio przeszkoleni specjaliści z salonów mebli, studiów projektowych lub pracowni kamieniarskich.

Cosentino
Autor: Cosentino, materiały prasowe Spieki i konglomeraty nadają się między innymi na posadzki, schody, parapety. Tu minimalistyczny salon z podłogą ze spieku Dekton Aeris.

Co składa się na koszt ostateczny inwestycji w powierzchnię wielkoformatową? 

Zamówienie materiału zawsze wiąże się z kosztami związanymi z ich obróbką, montażem, pomiarami oraz transportem. Są to koszty dodatkowe, które należy wziąć pod uwagę poza ceną samego materiału. Aby znać całkowity koszt tej inwestycji, w każdym przypadku należy zwrócić się o indywidualną wycenę swojego projektu u specjalisty, który oferuje usługi związane z wykonawstwem mebli lub powierzchni kamiennych.

Cosentino
Autor: Cosentino, materiały prasowe Zanurz się w naturze z konglomeratem Silestone Posidonia Green.
Cosentino

Grupa Cosentino to rodzinna firma o zasięgu globalnym, która wytwarza wysokiej jakości, innowacyjne powierzchnie dla branży architektury i projektowania wnętrz oraz zajmuje się ich dystrybucją.  

Dzięki współpracy z klientami i partnerami ta wiodąca spółka wymyśla i przewiduje nowatorskie rozwiązania, które podnoszą jakość życia ludzi i stanowią dla nich inspirację. Jest to możliwe dzięki pionierskim markom, liderom w swoich segmentach rynkowych, takim jak Silestone®, Dekton® i Sensa by Cosentino®. Są to zaawansowane technologicznie powierzchnie, które pozwalają tworzyć unikatowe przestrzenie i projekty w domach oraz w przestrzeni publicznej. 

Produkty i marki Cosentino są dystrybuowane w ponad 110 krajach, a ich sprzedażą Grupa zarządza ze swojej centrali w Almerii (Hiszpania). Obecnie Cosentino działa w ponad 40 krajach, a własne aktywa ma w 30 z nich. Grupa dysponuje 8 fabrykami (z tego 7 w Almerii (Hiszpania) i 1 w Brazylii) oraz 1 inteligentną platformą logistyczną w Hiszpanii, a także ponad 140 jednostkami handlowymi i biznesowymi na całym świecie. Ponad 90% skonsolidowanego obrotu Grupy Cosentino pochodzi z rynków międzynarodowych, co wg forum dla wiodących marek w Hiszpanii (Leading Brands of Spain Forum – FMRE, wyd. 2018) czyni Cosentino najbardziej umiędzynarodowioną spółką w Hiszpanii. 

Cosentino
Autor: Cosentino, materiały prasowe Wyspa kuchenna w efektownej formie uzyskanej dzięki spiekom i konglomeratom Cosentino.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021