Sejf domowy: jaki sejf do domu wybrać i komu się przyda?

2019-01-24 12:09 Paweł Kaliński
Sejf domowy: jaki sejf do domu wybrać i komu się przyda?
Autor: GettyImages Nawet mały i tani sejf domowy może zagwarantować bezpieczeństwo naszym dokumentom, biżuterii czy większej ilości gotówki. Musi jednak zostać trwale zamocowany do konstrukcji budynku.

Sejf domowy pomaga chronić cenne rzeczy – niekoniecznie pieniądze, raczej biżuterię, dokumenty, a także inne rzeczy, które uznamy za najbardziej wartościowe, np. stare rodzinne fotografie – nie tylko przed kradzieżą, również choćby przed pożarem. Podpowiadamy, jak wybrać sejf domowy oraz jak i gdzie go zamontować, by odpowiadał na indywidualne potrzeby właścicieli.

Sejf domowy to ani szpanerskie gadżet, ani też rozwiązanie tylko w przypadku osób bardzo bogatych. Kiedy więc warto go zakupić? Gdy wartość przedmiotów, które chcielibyśmy zabezpieczyć przed utratą (kradzieżą, ale też pożarem, zalaniem albo zagubieniem), przekracza koszt zakupu odpowiedniego do tego modelu. A że mały sejf ścienny zamykany na klucz, tzw. minisejf, na pieniądze, biżuterię, paszport i inne dokumenty można kupić nawet za 150 zł, tani sejf domowy jest racjonalnym wyborem w przypadku właściwie każdego z nas. Tym bardziej, że wiele kradzieży czy (nawet niecelowych) uszkodzeń cennych przedmiotów jest dziełem domowników oraz osób, które sami wpuszczamy za próg, od dzieci i zwierzaków, przez opiekunki, po rzekomych domokrążców czy fachowców.

To jednak oczywiście tylko punkt wyjścia. Zależnie od potrzeb możemy wybrać m.in. sejf na pieniądze, sejf na dokumenty albo sejf na broń. Sejf na klucz lub taki z zamkiem elektronicznym. Sejf domowy ogniotrwały albo nie. Wreszcie – sejf domowy ścienny, przeznaczony do wmurowania, sejf podłogowy lub meblowy. Sejfy domowe tworzą niezwykle różnorodną grupę produktów, o najrozmaitszych cechach funkcjonalnych (rozpatrywanych w kontekście rodzaju czy wielkości przedmiotów, które chcemy zabezpieczyć) oraz klasach odporności (od I do VIII; im wyższa, tym zabezpieczenia trudniejsze do złamania), w ofercie rynkowej bez trudu znajdzie się rozwiązanie na każdą kieszeń i dobrane do zupełnie dowolnych potrzeb.

 

Sejf domowy: jaki sejf do domu wybrać i komu się przyda?

Autor: GettyImages

Nawet mały i tani sejf domowy może zagwarantować bezpieczeństwo naszym dokumentom, biżuterii czy większej ilości gotówki. Musi jednak zostać trwale zamocowany do konstrukcji budynku.

Sejf domowy – o czym trzeba pamiętać?

 

Nie wolno się chwalić posiadaniem sejfu. Sejfy domowe spowszedniały, jednak dźwięk ich nazwy potrafi uruchomić wyobraźnię. Tymczasem lepiej nie wysyłać do otoczenia żadnych sygnałów na temat naszej (faktycznej lub rzekomej) zamożności.

 

Informacja o zamontowanym sejfie żyje kilkadziesiąt lat. Pamiętajmy, że niefrasobliwa przechwałka może się zemścić nawet po wielu latach, na nas lub naszych bliskich. Dbajmy, by nie prowokować ludzkiej zazdrości. I nie zapominajmy, że niewinny chłopczyk lub słodka dziewczynka, której choćby dla przełamania nudy wspominamy o naszym sejfie, po latach może zamienić się w groźnego przestępcę lub bezlitosną przestępczynię.

 
Jeśli o sejfie wiedzą twoje dzieci lub wnuki, możesz mieć pewność, że wkrótce dowiedzą się także ich koledzy i koleżanki, ich rodzice i wszyscy sąsiedzi. W ten aspekt bezpieczeństwa domu wtajemnicz dzieci, gdy podrosną i zrozumieją potrzebę zachowania pełnej dyskrecji. 

Jaki sejf do domu? Ścienny, podłogowy, meblowy...

Sejfy domowe występują w szeregu wariantów, związanych z miejscem i sposobem montażu, szczególnymi cechami funkcjonalnymi albo przewidzianym przez producenta przeznaczeniem. Odrębną sprawą są oczywiście zróżnicowane wymiary sejfów domowych, od najmniejszych (na przedmiotu w rodzaju paszportu i niewielkiej ilości biżuterii) po duże (np. na broń długolufową czy najcenniejsze dzieła sztuki).

Wyróżnia się więc takie rodzaje jak: sejf ścienny (najpopularniejszy – wmurowywany w ścianę, więc wyposażony w specjalny kołnierz wokół przedniego panelu oraz kotwy ułatwiające trwałe zamocowanie go w murze), sejf podłogowy (większe modele - unieruchamiane przez zamocowanie do posadzki lub stropu) i sejf meblowy (upodobniony z wyglądu do mebla lub stanowiący część np. dużej biblioteki).

Mały czy średni sejf domowy (tzn. każdy o wadze do 1000 kg) musi być w ten czy inny sposób zamocowany, aby nie dało się go ukraść wraz z zawartością (tradycyjna „kasetka”, czyli zamykana na klucz metalowa skrzyneczka, tego fundamentalnego warunku nie spełnia – łatwo wybiec z nią z mieszkania, i nawet jeśli złodziej nie zdoła zrobić użytku z jej zawartości, my i tak poniesiemy stratę). Wmurowanie w ścianę ponadto daje znakomitą ochronę bocznym ściankom sejfu, dzięki czemu mogą być cieńsze, co przekłada się na cenę produktu.

Duże sejfy domowe (ważące powyżej tony) są na ogół tak ciężkie, że nie trzeba ich dodatkowo mocować, jako że złodziej nie da rady ich wynieść bez użycia specjalistycznego sprzętu. Przed zakupem tak masywnego sejfu należy jednak upewnić się co do odpowiedniej wytrzymałości stropu, a w razie potrzeby wprowadzić konstrukcję, która bezpiecznie rozłoży ciężar takiej szafy pancernej.

Sejf domowy: jaki sejf do domu wybrać i komu się przyda?

Autor: GettyImages

Nawet mały i tani sejf domowy może zagwarantować bezpieczeństwo naszym dokumentom, biżuterii czy większej ilości gotówki. Musi jednak zostać trwale zamocowany do konstrukcji budynku.

Sejfy domowe – jeden, a może dwa?

 

Jeśli charakter twojej pracy może wymagać częstego sięgania do sejfu domowego, koniecznie zainstaluj dwa. Jeden (niekoniecznie mocno ukryty) będzie służył do obsługi codziennej działalności. Drugi (o którego istnieniu nie musisz informować nawet pozostałych domowników) – do zabezpieczenia pozostałych wartościowych obiektów.

 

Na czas urlopu, a nawet na noc, najcenniejsze rzeczy możesz przenosić do drugiego sejfu. Pamiętaj jednak, że kluczowa jest dyskrecja – nikt nie powinien być świadkiem ani opróżniania, ani zapełniania używanego na co dzień sejfu. Chodzi m.in. o to, by nie pobudzać wyobraźni i nie inspirować nikogo do poszukiwania lokalizacji drugiej skrytki. 

Gdzie zamontować sejf domowy?

Wybrać miejsce na sejf domowy nie jest łatwo, gdyż musi ono łącznie spełniać kilka dość restrykcyjnych warunków:

• nie może się rzucać w oczy (chodzi nie tylko o ukrycie sejfu pod obrazem lub za zasłoną, przede wszystkim o umieszczenie go w przestrzeni niezawracającej uwagi)

• powinno być dyskretne, ale dostęp do niego nie może być ograniczony (odpada właściwie cała przestrzeń dzienna, z gabinetem włącznie – trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy w związku z potrzebą wydobycia ważnych dokumentów lub dodatkowej sumy pieniędzy wypraszamy gości)

• musi umożliwiać odpowiednie zamocowanie sejfu (nie może to więc być ściana w drewnianym domu ani cienka ściana działowa)

• w razie pożaru nie powinno osiągać najwyższych temperatur (niepalne otoczenie, z dala od drewnianych części budynku)

• w razie powodzi lub zalania mieszkania nie powinno znajdować się w zasięgu wody.

Sejf domowy: jaki sejf do domu wybrać i komu się przyda?

Autor: GettyImages

Nawet mały i tani sejf domowy może zagwarantować bezpieczeństwo naszym dokumentom, biżuterii czy większej ilości gotówki. Musi jednak zostać trwale zamocowany do konstrukcji budynku.

Sejfy dla dzieci

 

Sejf dla dzieci – a konkretnie skarbonka w formie sejfu, zamykana na klucz albo z zamkiem elektronicznym – to z pozoru tylko zabawka lub w najlepszym razie gadżet. Chcąc kupić synowi lub córce skarbonkę, warto jednak postawić właśnie na sejf dla dzieci. Dlaczego? Dlatego, że sejfy dla dzieci oswajają najmłodszych z potrzebą chronienia cennych rzeczy, z pieniędzmi na czele.

 

Co zamiast sejfu?

 

Jeżeli obawiamy się, że koszt zakupu sejfu przekroczy wartość przechowywanych w nim przedmiotów (np. z uwagi na gabaryty cennych przedmiotów, które chcemy bezpiecznie przechowywać), możemy się zdecydować wykonanie skrytki lub zbudowanie ukrytego pomieszczenia.

Niewielkie ukryte pomieszczenie (o powierzchni np. 2 czy 3 m²) można wprowdzić do domu na etapie projektowania; w istniejącym domu albo w mieszkaniu będzie to zdecydowanie utrudnione, choć przy dużym metrażu i w związku z szeroko zakrojonym remontem nie jest niemożliwe. W takim pomieszczeniu np. na czas urlopu można złożyć obrazy wiszące na co dzień w mieszkaniu, koniecznie zastępując je innymi.

Skrytki. Jeśli są sprytnie zaplanowane i dobrze wykonane, mogą się okazać skuteczniejsze od sejfu. Ich główną cechą powinno być nietypowe umieszczenie i sposób otwierania (wyjmowania). Lepiej więc nie wybierać na skrytkę takich miejsc, jak: lodówka, szafa z bielizną, tapczan czy półki na książki, bo o nich wie każdy przestępca. Pamiętajmy też o tym, że skrytka, w której chcemy na przykład przechowywać papiery wartościowe, nie może być dostępna dla gryzoni i narażona na zawilgocenie.