Rolety rzymskie w nowej odsłonie. Ochrona przed słońcem i elegancka dekoracja w jednym

2020-09-01 9:39 Barbara Ruppel

Rolety rzymskie tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat, są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych rolet i żaluzji. Stylowe i dekoracyjne, chronić nas przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Mają jednak swoje ograniczenia, dlatego marka ANWIS postanowiła zastosować innowacyjną technologię w swoich roletach rzymskich, która pozwoliła w pełni dostosować możliwości tego typu osłon okiennych do indywidualnych potrzeb.

Nowoczesna technologia w roletach rzymskich

Tradycyjne rolety rzymskie wykorzystują mechanizm sznurkowy i kolralikowy do podnoszenia i fałdowania tkaniny. Marka ANWIS w swojej kolekcji rolet rzymskich RVS zastosowała technologię, która doskonale sprawdziła się w żaluzjach plisowanych tej firmy. Chodzi oczywiście o wykorzystanie dwóch ruchomych rynien, górnej i dolnej, do których przy pomocy rzepa przymocowano dekoracyjną tkaninę. Rynny rolety rzymskiej można dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej i ustawiać na dowolnej wysokości, zasłaniając wybrany fragment szyby. Mechanizm pozwala na zrobienie z rolety rzymskiej na przykład „zazdrostki”.

Rolety rzymskie RVS montowane są w świetle szyby, dlatego nie blokują swobodnego dostępu do okna. W ofercie marki ANWIS obecnie znajdują się dwa rodzaje rolet rzymskich RVS: RVS1 ze stałą górną rynną i ruchomą dolną oraz RVS2 z obiema ruchomymi rynnami. Rolety rzymskie ANWIS charakteryzują się modnymi wzorami szycia, szeroką gamą barwną, bogactwem faktur i materiałów. Klienci mogą wybierać z ok. 200 tkanin dekoracyjnych, dedykowanych roletom rzymskim. Na szczególną uwagę zasługują lekkie, półprzezroczyste tkaniny firanowe, które odpowiednio doświetlą pomieszczenie i rozproszą intensywne promienie słoneczne. Ciekawą opcją są również tkaniny blackout, które odbijają 100% światła słonecznego przedostającego się przez okno, zapobiegając nagrzewaniu się pomieszczenia podczas upału, a zimą chroniąc przed szybką utratą ciepła.

Piękno w każdym stylu

Rolety rzymskie ANWIS można montować w świetle szyby, na ścianie, suficie i we wnęce okiennej. Jeśli zdecydujemy się na montaż w świetle szyby, możemy dobrać kolor rynien i listwy tak, by pasował do ramy okna. Obecnie dostępne są cztery kolory: antracyt, mosiądz, silver, brąz i biały. Poziome zakładki rolet rzymskich po podniesieniu same w sobie są szykowną ozdobą i tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Tkaniny rolet rzymskich ANWIS mocowane są za pomocą rzepa, dzięki czemu możemy szybko i łatwo je zdjąć. To udogodnienie pozwala nie tylko zachować czystość, ale również wymienić tkaniny na modele o innym kolorze czy wzorze. Zmiana tkaniny rolety może odmienić wnętrze, a zajmie nam to kilka minut.

Zestawienie rolet rzymskich z zasłonami? Ależ tak! Marka ANWIS w swojej ofercie ma również dekoracyjne zasłony i poduszki, które w połączeniu z roletami rzymskimi tworzą szykowne i doskonale dopełniające się trio. Zasłony na kołach (RINGS) oraz na haczykach z podwójnymi zakładkami (FLEX) możemy dopasować do stylu i kolorystyki rolet rzymskich i dekoracyjnych poduch lub dobrać je na zasadzie kontrastu, wykorzystując mocne kolory, które ożywią wnętrze. W czasach starożytnych Rzymianki moczyły tkaniny i wieszały je w oknach i drzwiach, chroniąc się tym samym przed upałami. Dziś nikt już nie moczy rzymskich rolet, a one same przeszły niemałą ewolucję. Z chroniących przed upałami tkanin stały się dekoracyjnymi osłonami okiennymi zapewniającymi schronienie przed promieniowaniem UV i ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.