Jak zaakcentować ścianę we wnętrzu? Pomysły i inspiracje

2021-02-06 19:10
Ceramstic Unikato Arete Grey
Autor: Ceramstic, materiały prasowe Salon z gresem Unikato Arete Grey firmy Ceramstic.

Ściany stanowią bazę mieszkania, od nich więc najczęściej rozpoczynamy aranżację wnętrza. Dlatego też dobór właściwej kolorystki oraz materiałów wykończeniowych jest niezwykle istotny. Najchętniej wybieramy neutralne barwy, które pasują do wszystkiego, nie opatrzą się i będą zawsze na czasie. Jednak mieszkanie urządzone w stonowany sposób warto efektownie ozdobić tak, by nie było monotonne i szablonowe. Może do tego posłużyć wyrazista szata jednej czy dwóch wybranych ścian.

Odpowiednio zaakcentowana ściana może odmienić wnętrze nie do poznania i uczynić je niepowtarzalnym. Jest to zarazem rozwiązanie szybkie i proste, nie musi się wiązać z szerokim frontem robót ani z dużymi nakładami finansowymi.

Ściana w innym kolorze? Nie tylko farba!

Popularnym sposobem na wyeksponowanie wybranej powierzchni jest pomalowanie jej farbą o barwie odmiennej od tej, w której są utrzymane pozostałe ściany. Warto jednak wykorzystać nieszablonowe rozwiązania, które dają nieograniczone pole manewru i pozwalają uzyskać spektakularne efekty. Ścianę możemy więc ozdobić tapetą, kamieniem, panelami drewnianymi lub płytkami ceramicznymi. Dzięki nim wniesiemy do wnętrza określony styl i nadamy mu indywidualny rys.

Ceramstic Granderoca Nube
Autor: Ceramstic, materiały prasowe Salon z gresem Granderoca Nube.

Akcent, tonacja, harmonia

Tego rodzaju dekoracje najlepiej prezentują się na jednej ścianiew sąsiedztwie gładkich płaszczyzn o delikatnej kolorystyce. Tak zaaranżowane stanowią centralny, przyciągający wzrok punkt w mieszkaniu. Mając pewne wyczucie możemy jednak z sukcesem zaakcentować więcej płaszczyzn, np. ścian stojących naprzeciw siebie lub stykających się z sobą. Należy zwrócić uwagę na to, by uzyskany efekt był harmonijny i proporcjonalny, a wnętrze zachowało ład i elegancję. 

Ceramstic Contini Flores
Autor: Ceramstic, materiały prasowe Gres Contini Flores marki Ceramstic w eleganckiej jadalni.

Styl wnętrza, Twój własny styl

Warto wybrać niestandardowe, oryginalne wzornictwo, które sprawi, że mieszkanie stanie się niepowtarzalne. Dekoracja może wprawiać nas w konkretny nastrój, pobudzać wyobraźnię czy zachęcać do działania. Ważne, by pozytywnie wpływała na nasze samopoczucie oraz nie była zbyt przytłaczająca ani męcząca dla oczu. Jasna tonacja rozświetli i rozweseli wnętrze, z kolei ciemna zaprezentuje się niezwykle wytwornie i szlachetnie. Modne wzory płyt ceramicznych ze wzorem kamieni w różnych kolorach zebraliśmy w poniższej galerii.

Ściana inna niż wszystkie − w salonie, sypialni, gabinecie...

Ozdobny akcent możemy zastosować w dowolnym miejscu w salonie, łazience czy kuchni. W przestrzeni użytkowej najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne ze względu na odporność na zabrudzenia, wilgoć i wysoką temperaturę, a także łatwość utrzymania w czystości. Przy umiejętnej aranżacji mogą być również z powodzeniem wykorzystane w sypialni czy pokoju przeznaczonym do pracy. Szeroka gama wzorów, m.in. wspaniała paleta wzorów kamieni, pozwoli wykreować pożądany efekt o dowolnie wybranej stylistyce. A odpowiednie oświetlenie umożliwi podkreślenie głębi oraz walorów wizualnych dekoracji.

Harmigon Spell Ceramstic
Autor: Ceramstic, materiały prasowe Gres Harmigon Spell marki Ceramstic w przytulnym przedpokoju.
Partnerzy

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021