Cegły i płytki klinkierowe: poznaj ich rodzaje oraz zastosowanie we wnętrzach

2020-08-14 12:24 Materiał sponsorowany REDAKCJA

Cegły i płytki klinkierowe doskonale sprawdzają się zarówno na elewacjach domów, jak i we wnętrzach. Ogromny wybór barw oraz struktur materiałów klinkierowych otwiera szerokie możliwości projektowe, dzięki czemu możemy dopasować je zarówno do aranżacji nowoczesnych, klasycznych czy nawet w stylu retro. Sprawdź, jak najlepiej wykorzystać zalety tych produktów!

Klinkier we wnętrzach – wszechstronne rozwiązanie

Klinkier to materiał bardzo popularny ze względu na swoje doskonałe parametry techniczne i duże walory estetyczne. Coraz częściej cegła lub płytka klinkierowa (poza tradycyjnym zastosowaniem na elewacjach, cokołach czy elementach wokół domu) wybierana jest jako materiał wykończeniowy do wnętrz. Mimo, że dla projektantów i architektów nie jest to rozwiązanie nowatorskie, wciąż potrafi pozytywnie zaskakiwać. Dzięki bogactwu kolorów oraz struktur można je dopasować niemalże do każdego rodzaju wnętrza: od klasyki przez aranżacje industrialne, aż po styl nowoczesny czy nawet olśniewający glamour. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać barwę oraz fakturę materiału.

Cegły i płytki klinkierowe w różnych kolorach

Ogromne znaczenie ma wybrany kolor klinkieru – to właśnie barwa ma największy wpływ na charakter wystroju, jego energię i klimat. W ofercie marki Röben jest dostępnych ponad sto rodzajów cegieł i płytek klinkierowych, dzięki czemu każdy może znaleźć produkt odpowiedni do danego stylu wnętrza. Miejsce, które dodaje energii i sił na cały dzień, czyli kuchnia, pięknie prezentować się będzie, np. w klasycznej czerwieni. Strefa pracy ozdobiona białą cegłą pozytywnie wpłynie na koncentrację, czarne wykończenie zaś doda szyku oraz elegancji. Rozwiązań jest mnóstwo – wystarczy odwiedzić stronę internetową www.roben.pl i sprawdzić, który rodzaj cegły lub płytki najbardziej pasuje do naszej wizji i projektu. Nieco odważniejsze osoby zdecydować się mogą na wybór kilku kolorów cegieł, co pozwoli stworzyć unikatową mozaikę barw. Inne kreatywne rozwiązanie to różnorodność faktur i formatów w jednym wnętrzu.

Bogactwo faktur

Cegła czy też płytka klinkierowa to materiał o dużej różnorodności – może być gładka, piaskowana, ryflowana, ciosana czy nawet drapana. To kolejna cecha, która daje architektom i projektantom nieograniczone możliwości aranżacyjne. Niezwykle modny gładki klinkier doskonale sprawdzi się w przypadku nowoczesnych projektów. Warto zwrócić uwagę na cegły lub płytki w kolorach grafitowym, czarnym bądź ciemnoszarym, jak np. PORTLAND.

Jak wybierać cegły i płytki klinkierowe?

Kolor i struktura to jednak nie jedyne czynniki, które mają znaczenie przy wyborze odpowiedniego klinkieru. Na charakter wnętrza w dużym stopniu może wpłynąć format cegły lub płytki klinkierowej, a także rodzaj użytego spoiwa. Marka Röben regularnie poszerza swoją ofertę produktów o nowe kolory, faktury, wykończenia lica, ale nie tylko. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się cegły i płytki klinkierowe o nowych wydłużonych formatach LDF (290 x 115 x 52 mm) i XLDF (365 x 115 x 52 mm), dzięki którym nawet jednobarwna powierzchnia ściany wyróżni się na tle otoczenia. Zastosowanie cegieł lub płytek w wydłużonym formacie wpływa na postrzeganie wyłożonej nią płaszczyzny oraz nadaje jej nowoczesny charakter. Niestandardowy wymiar klinkieru można zastosować na całej powierzchni ściany albo – jako industrialny akcent – na wybranym fragmencie. Zestawiając ze sobą cegły lub płytki w standardowym formacie NF (240 x 115 x 71 mm) z nowymi wydłużonymi formatami, takimi jak np. LDF (290 x 115 x 52 mm) czy XLDF (365 x 115 x 52 mm), otwieramy się na możliwość osiągnięcia niespotykanych dotąd efektów. Eksperymentowanie ze sposobem ułożenia płytek o tym samym wykończeniu i kolorze, ale o różnych wymiarach szczególnie sprawdzi się w projektach, które opierają się na monochromatycznych kompozycjach. Dużą rolę odgrywa również wybór spoiny, ponieważ ten sam rodzaj klinkieru będzie prezentował się zupełnie inaczej w zależności od koloru fugi. Zasada jest prosta: fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze, a kolor spoiny zbliżony odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą, niemalże gładką powierzchnię.

Nowe kolory i formaty cegieł klinkierowych w ofercie Röben


Wydłużony format cegieł klinkierowych XLDF (365 x 115 x 52 mm) szczególnie polecany jest do nowoczesnych projektów. Cegły te dostępne są w siedmiu odcieniach oraz mają swoje odpowiedniki w ofercie płytek klinkierowych i kątowych. Dzięki takim parametrom doskonale pasują do prostych, współczesnych minimalistycznych projektów. W kolekcji znajduje się aż siedem odcieni:

 • MELBOURNE – o tradycyjnej, czerwonej barwie wypalanej gliny;
 • PORTLAND – o gładkiej powierzchni i kolorze zgaszonej czerni;
 • BRISBANE – w odcieniu szarości z metalicznym połyskiem;
 • DARWIN – czerwona z brązowym cieniowaniem;
 • CANBERRA – wyjątkowa cegła o kolorystyce czerwono brązowo oliwkowej;
 • ADELAJDA – mieniąca się na niebiesko i czerwono;
 • PERTH – w intrygującym odcieniu głębokiego brązu.

W ofercie cegieł oraz płytek klinkierowych o nowoczesnym, wydłużonym formacie LDF (290 x 115 x 52 mm) można również znaleźć aż siedem opcji kolorystycznych:

 • MARGATE – szara cieniowana
 • ADELAJDA – burgund gładka
 • SYDNEY – antracytowa cieniowana
 • PORTLAND – antracytowa gładka
 • BRISBANE – antracytowa cieniowana gładka
 • MELBOURNE – czerwona gładka
 • DARWIN – czerwonobrązowa gładka

Korzyść dla zdrowia i środowiska


Cegły i płytki klinkierowe mają ogromną rzeszę wielbicieli. Zachwycają nie tylko estetyką, ale i trwałością, ponieważ jest to materiał, który pozostaje w niezmienionej formie przez długie lata. Co ważne, jest to produkt w pełni ekologiczny, który tworzy przyjazny człowiekowi klimat i nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dostępny w tak szerokiej gamie faktur, kolorów i formatów z pewnością pozwoli zrealizować nawet najbardziej wyszukane i spektakularne projekty, które nadadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalny, indywidualny charakter.