Wołki zbożowe w domu: jak się pozbyć tych szkodników?

2021-04-19 13:14 Magdalena Sokołowska
Wołki zbożowe w domu: jak się pozbyć tych szkodników?
Autor: GettyImages Wołki zbożowe w domu: jak się pozbyć tych szkodników?

Wołki zbożowe i ryżowe to szkodniki pojawiające się w domu. Podpowiadamy, jak się pozbyć wołków zbożowych i ryżowych, gdzie je można znaleźć i jak szkodzą. Zapoznaj się z naszym poradnikiem zwalczania wołków zbożowych i ryżowych.

Wołki zbożowe i wołki ryżowe należą do rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae). Wołek zbożowy jest bezskrzydłym ok. 4 mm, brunatnym chrząszczem. Można go znaleźć w spichrzach, magazynach zbożowych oraz naszych mieszkaniach. Nie spotkamy go w warunkach naturalnych. Wołek ryżowy ma skrzydła, jest jaśniejszy i występuje w naturze - w klimacie subtropikalnym, w południowej Azji, na polach ryżowych. W Polsce występuje w domowych spiżarniach i magazynach zbożowych.

Czytaj również: Pchła ludzka - jak się jej pozbyć z domu?

Wołki zbożowe: skąd biorą się te szkodniki w domu?

By złożyć jajeczka samica wołka zbożowego dokonuje selekcji ziarna. Musi ono być na tyle duże, by wystarczyło pokarmu na cały rozwój larwy, aż do osiągnięcia stadium dojrzałego. Wygryza otwór i składa do niego pojedyncze jaja, a następnie zakleja lepką wydzieliną. Samica wołka zbożowego składa ok. 150 jaj, rzadko 300. Gołym okiem trudno zauważyć uszkodzenia. Po okresie około miesiąca z ziarna wychodzi dorosły osobnik, który odżywia się ziarnem.

W naszym klimacie, w ciągu roku pojawiają się 2 pokolenia wołków w nieogrzewanych pomieszczeniach, a w ogrzewanych, może być 5-10. Dorosłe wołki zbożowe chrząszcze żyją ok. 150 dni, a czasami przeżywają nawet do 2 lat. Te szkodniki możemy znaleźć w domu w pojemnikach z ziarnami zbóż, w ryżu, kukurydzy, w gruboziarnistej kaszy oraz makaronach, migdałach, orzechach i płatkach owsianych. Wołki zbożowe nie gardzą świeżymi i suszonymi owocami. Wołki pojawiają się też na nasionach słonecznika i uszkodzonych żołędziach. Wołków zbożowych nie znajdziemy natomiast w grochu i roślinach oleistych.

Oprócz uszkodzeń na ziarnach, wołek może oddziaływać silnie alergogennie na ludzi. Może przyczyniać się do nadwrażliwości płucnej (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych). Jest to szczególne zagrożenie dla piekarzy i pracowników magazynów zbożowych. Natomiast spożywanie produktów z cząstkami chitynowego pancerza wołków powoduje różne stany zapalne i zaburzenia jelitowe.

Czytaj również: Sposoby na mole spożywcze i mole w szafie

Jak się pozbyć wołków zbożowych?

Aby pozbyć się wołków zbożowych, produkty ziarniste należy przechowywać w lodówce, gdzie w temp. 0°C dorosłe chrząszcze giną po 63 dniach, larwy po 30, a jaja po 19 dniach. Również wysoka temperatura jest dobrą metodą pozbycia się wołków, temperatura powyżej 35 st. C powoduje, że wszystkie dorosłe osobniki wołków zbożowych giną. By zwalczyć wołka zbożowego należy często przeglądać zapasy, stukać, przesuwać torebki z produktami zbożowymi.

Wołki są to szkodniki, które nie lubią hałasu i niechętnie zagnieżdżają się w takich miejscach. W celu pozbycia się wołka zbożowego można go wymrozić w temperaturze minimum -15°C przez co najmniej 24h. Skuteczną metodą zwlaczania wołków jest wyprażanie zboża w temp. 55-60°C przez co najmniej 48 godzin. Jednak ziarno, w którym były wołki zbożowe nie nadaje się do spożycia, ze względu na pojawienie się bakterii i grzybów chorobotwórczych. Porażone przez wołki zbożowe zapasy domowe nadają się tylko jako karma dla ptaków lub zwierząt gospodarskich.

Czytaj również: Muszki owocówki - jak się ich pozbyć?

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021