Sposoby na mole spożywcze i mole w szafie: insekty domowe

2020-11-27 11:11 Magdalena Sokołowska
mol ubraniowy
Autor: Thinkstockphotos.com Mól włosienniczek (Tineola bisselliella) - powszechnie stosowana nazwa na te często pojawiające się w naszych mieszkaniach szkodniki to mole ubraniowe.

Mole spożywcze, czy mole w szafie to częste szkodniki pojawiające się w mieszkaniu. Mole nie tylko niszczą ubrania, ale i zanieczyszczają jedzenie. Oto skuteczne domowe sposoby na mole, podpowiadamy jak sobie poradzić z tymi szkodnikami w mieszkaniu.

Mole w szafie i mole spożywcze wiodą prym wśrod szkodnikow nawiedzających mieszkania. Te uporczywe szkodniki bezceremonialnie wprowadzają się do naszych szaf z ubraniami oraz pojawiają się w szafkach kuchennych i spiżarkach, bo często przynosimy je wraz z zakupami ze sklepu.

Mole spożywcze wprowadzamy do domu w produktach spożywczych takich jak:

  • ziarno zbóż
  • nasiona motylkowych (fasola, groch)
  • produkty przemiału zbóż (mąka)
  • wyroby piekarnicze
  • orzechy, suszone owoce i warzywa
  • przyprawy.

Kiedy mole się zadomowią to trudno się ich pozbyć, ale jest to możliwe! Oto skuteczne, domowe sposoby na mole spożywcze.

Sposoby na mole spożywcze: jak pozbyć się moli

Przede wszystkim, aby uniknąć moli spożywczych w mieszkaniu produkty należy kupować w sprawdzonych miejscach. W domu przeglądamy czy w mąkach, kaszach nie ma larw lub jaj moli. Możemy włożyć żywność do lodówki na 4 dni, gdzie niska temperatura zabije jajeczka i larwy (w lodówce możemy przechowywać produkty ziarniste). Mole spożywcze usuwamy całkowicie wyzrucając artykuły spożywcze i czyszcząc szafki. Pamiętamy, że mole lubią ciemne, ciepłe miejsca, dlatego odsuwamy meble, odkurzamy tyły szaf, podłogi i ściany. aby pozbyć się moli spożywczych szafki i pojemniki na żywność należy przetrzeć octem winnym lub roztworem wody z octem 1:1, z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego. Produkty ziarniste przechowujmy w szczelnych pojemnikach z metalu, szkła lub twardego plastiku, w których możemy umieścić liść laurowy lub ziele angielskie, które odstrasza mole. Do przechowywania produktów spożywczych, w których mogą pojawić się mole nie należy używać plastikowych reklamówek. Do szafki kuchennej dobrze jest włożyć zasuszoną pomarańczą z wbitymi w nią goździki - ten zapach odstrasza mole spożywcze. W oknach możemy zmontować moskitiery, a przy wylocie wentylacji siateczki.

Nie przegap:

Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie

Muszki owocówki: jak się ich pozbyć. Wywilżyna (muszka owocowa)

Skuteczne sposoby na mole w szafie z ubraniami

Mole pojawiają się też w szafie, ich pozbycie się jest dość uciążliwe i wymaga cierpliwości. Podpowiadamy jakie są sposoby na mole ubraniowe.

Naftalina, skutecznie zwalcza mole w szafie, niestety ma przykry zapach. Innym sposobem na mole ubraniowe jest mydło pokrojone w mniejsze kawałki, które umieszczamy na półkach. Jego zapach działa odstraszająco na mole. Mole w szafie nie lubią również zapachu kasztanów, ziela angielskiego, liści laurowych i goździków, które warto włożyć do szafy. Kolejny sposób na mole wykorzystuje rośliny. Do płóciennych woreczków, umieszczanych w szafie, wkładamy rośliny np. sosnowe igły, ziele bagna, szałwie, mięte, lawendę, zasuszoną skórkę cytryny. Półki w szafie możemy wyłożyć gazetami, mole nie lubią farby drukarskiej. Aby nie dopuścić do pojawienia się moli w szafie bardzo ważne jest luźne wieszane ubrania i wietrzenie szafy. Ubrania, które były zaatakowane przez mole, po praniu i wysuszeniu wkładamy w foliowe torebki  i do lodówki lub zamrażalnika na 2-3 dni. Po rozmrożeniu należy strząsnąć zamrożone szkodniki. Zimą warto wietrzyć ubrania na mrozie, a latem na słońcu. Jaja i larwy moli giną w bardzo wysokich i niskich temperaturach. W walce z molami musimy wykazać dużo cierpliwości i dbać o  higienę w szafach.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu: soda, ocet, cytryna. Zobacz, jak to zrobić

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!