Sposoby na mole spożywcze i mole w szafie: insekty domowe

2021-04-19 9:50 Magdalena Sokołowska
mol ubraniowy
Autor: Thinkstockphotos.com Mól włosienniczek (Tineola bisselliella) - powszechnie stosowana nazwa na te często pojawiające się w naszych mieszkaniach szkodniki to mole ubraniowe.

Mole spożywcze, czy mole w szafie to częste szkodniki pojawiające się w mieszkaniu. Mole nie tylko niszczą ubrania, ale i zanieczyszczają jedzenie. Oto skuteczne domowe sposoby na mole, podpowiadamy jak sobie poradzić z tymi szkodnikami w mieszkaniu.

Mole w szafie i mole spożywcze wiodą prym wśrod szkodnikow nawiedzających mieszkania. Te uporczywe szkodniki bezceremonialnie wprowadzają się do naszych szaf z ubraniami oraz pojawiają się w szafkach kuchennych i spiżarkach, bo często przynosimy je wraz z zakupami ze sklepu.

Mole spożywcze wprowadzamy do domu w produktach spożywczych takich jak:

  • ziarno zbóż
  • nasiona motylkowych (fasola, groch)
  • produkty przemiału zbóż (mąka)
  • wyroby piekarnicze
  • orzechy, suszone owoce i warzywa
  • przyprawy.

Kiedy mole się zadomowią to trudno się ich pozbyć, ale jest to możliwe! Oto skuteczne, domowe sposoby na mole spożywcze.

Sposoby na mole spożywcze: jak pozbyć się moli

Przede wszystkim, aby uniknąć moli spożywczych w mieszkaniu produkty należy kupować w sprawdzonych miejscach. W domu przeglądamy czy w mąkach, kaszach nie ma larw lub jaj moli. Możemy włożyć żywność do lodówki na 4 dni, gdzie niska temperatura zabije jajeczka i larwy (w lodówce możemy przechowywać produkty ziarniste). Mole spożywcze usuwamy całkowicie wyzrucając artykuły spożywcze i czyszcząc szafki. Pamiętamy, że mole lubią ciemne, ciepłe miejsca, dlatego odsuwamy meble, odkurzamy tyły szaf, podłogi i ściany. aby pozbyć się moli spożywczych szafki i pojemniki na żywność należy przetrzeć octem winnym lub roztworem wody z octem 1:1, z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego. Produkty ziarniste przechowujmy w szczelnych pojemnikach z metalu, szkła lub twardego plastiku, w których możemy umieścić liść laurowy lub ziele angielskie, które odstrasza mole. Do przechowywania produktów spożywczych, w których mogą pojawić się mole nie należy używać plastikowych reklamówek. Do szafki kuchennej dobrze jest włożyć zasuszoną pomarańczą z wbitymi w nią goździki - ten zapach odstrasza mole spożywcze. W oknach możemy zmontować moskitiery, a przy wylocie wentylacji siateczki.

Nie przegap:

Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie

Muszki owocówki: jak się ich pozbyć. Wywilżyna (muszka owocowa)

Skuteczne sposoby na mole w szafie z ubraniami

Mole pojawiają się też w szafie, ich pozbycie się jest dość uciążliwe i wymaga cierpliwości. Podpowiadamy jakie są sposoby na mole ubraniowe.

Naftalina, skutecznie zwalcza mole w szafie, niestety ma przykry zapach. Innym sposobem na mole ubraniowe jest mydło pokrojone w mniejsze kawałki, które umieszczamy na półkach. Jego zapach działa odstraszająco na mole. Mole w szafie nie lubią również zapachu kasztanów, ziela angielskiego, liści laurowych i goździków, które warto włożyć do szafy. Kolejny sposób na mole wykorzystuje rośliny. Do płóciennych woreczków, umieszczanych w szafie, wkładamy rośliny np. sosnowe igły, ziele bagna, szałwie, mięte, lawendę, zasuszoną skórkę cytryny. Półki w szafie możemy wyłożyć gazetami, mole nie lubią farby drukarskiej. Aby nie dopuścić do pojawienia się moli w szafie bardzo ważne jest luźne wieszane ubrania i wietrzenie szafy. Ubrania, które były zaatakowane przez mole, po praniu i wysuszeniu wkładamy w foliowe torebki  i do lodówki lub zamrażalnika na 2-3 dni. Po rozmrożeniu należy strząsnąć zamrożone szkodniki. Zimą warto wietrzyć ubrania na mrozie, a latem na słońcu. Jaja i larwy moli giną w bardzo wysokich i niskich temperaturach. W walce z molami musimy wykazać dużo cierpliwości i dbać o  higienę w szafach.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu: soda, ocet, cytryna. Zobacz, jak to zrobić

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!

Mowa kwiatów: jak za pomocą kwiatów wyznać miłość
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021