Rybiki cukrowe: zwalczanie szkodników w łazience. Sposoby na rybiki cukrowe

Rybik cukrowy na podłodze
Autor: Thinkstockphotos.com

Rybiki cukrowe, inaczej srebrzyki lubią miejsca wilgotne, dlatego najczęściej możemy zauważyć je w łazience i jej okolicach. Podpowiadamy, jak pozbyć się rybików. Oto domowe, skuteczne sposoby na zwalczanie rybików w mieszkaniu.

Spis treści:

Rybik cukrowy - gdzie go znaleźć?

Rybik cukrowy inaczej srebrzyk szczególnie upodobał sobie łazienki ze względu na panujące tam ciepło, wilgoć i ciemność. Rybiki budzą się do życia, gdy w naszych domach zapada noc, a domownicy idą już spać. Ale te szkodniki pojawiają się też w kuchni, możemy je znaleźć również w szafach, pościeli i ubraniach. Idealne miejsce dla srebrzyków to zagęszczone osiedla, gdzie jest dużo odpadów, a budynki są dobrze ocieplone.

Rybik cukrowy (srebrzyk) - jak wygląda?

Rybik cukrowy jest małym, do 10 mm, owadem z długimi, nitkowatymi czułkami i trzema szczecinami na końcu odwłoku. Nazwę swą zawdzięcza podobieństwu do ryb. Rybik ma bezskrzydłe, podłużne, zwężające się ku końcowi ciało, pokryte srebrzystymi łuskami.

Ruchy bardzo szybkie, zwinne, przypominające pływanie ryby. Wijące się rybiki cukrowe, inaczej zwane srebrzykami możemy zobaczyć na ścianach i podłodze tuż po zapaleniu światła.

Rybiki cukrowe szybko się rozmnażają i długo żyją. Rybiki zjadają produkty zawierające skrobię, cukry, kleje organiczne, martwe owady, papier. Bez jedzenia przeżywają około roku.

Czy rybiki cukrowe są niebezpieczne dla ludzi?

Rybiki cukrowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, ale mogą niszczyć wyroby ze skóry, wełny, a także książki, z których wyjadają klej sklejający kartki. Są też niehigieniczne i nieestetyczne, dlatego staramy się ich pozbyć.

Nie przegap:

Karaluchy i prusaki: zwalczanie. Jak się pozbyć karaczanów z domu

Sposoby na mole spożywcze i mole w szafie: insekty domowe

Rybiki cukrowe - zwalczanie

Rybiki cukrowe najczęściej pojawiają się w łazience, aby zapobiegać ich występowaniu, należy po kąpieli osuszyć i wietrzyć pomieszczenie, otwierając drzwi i okna. Przy chłodnym,  poniżej 17 st. C i suchym powietrzu, występuje mniejsze prawdopodobieństwo rozmnażania się tych owadów. Należy zmniejszyć ilość przedmiotów w łazience i utrzymywać porządek szczególnie w kącikach. Starać się na bieżąco robić pranie.

Dbamy o uszczelnienie silikonem lub gipsem wszelkich szczelin i szpar. Postarajmy się, by to pomieszczenie było jasne np. ściany, podłogi czy meble wtedy łatwiej wytropić rybiki. Miejsca zawilgocone w łazience osuszamy np. używając pochłaniacza wilgoci, soli w woreczkach, lub węgla drzewnego.

Aby zapobiec pojawianiu się rybików w produktach spożywczych cukier, mąkę i kasze przechowujemy w szczelnych pojemnikach. Płytki w łazience możemy przecierać wodą z octem.

Sposoby na rybiki cukrowe

Można zrobić preparat na rybiki cukrowe. Miejsca występowania rybików np. pod wanną, w kącikach, pod szafkami należy posmarować preparatem, który zrobimy z cukru pudru zmieszanego z kwasem borowym (borasol zakupimy w aptece). Zabieg powtarzamy co kilka dni.

Innym sposobem na pozbycie się rybików są pułapki. Możemy zrobić pułapki, smarując tekturę, grubą warstwą płynnego miodu. Celuloza wabi owady, a miód skutecznie skleja, uniemożliwiając im ucieczkę. Pułapki z rybikami niszczymy po kilku dniach i zastępujemy nowymi.

Ponadto do zwalczania rybików cukrowych w domu można też zastosować inny preparat. Mieszaninę cukru pudru z boraksem w stosunku 1:2 rozsypujemy w kącikach, pod meblami.

Skuteczną metodą na wytępienie tych owadów z domu jest posiadanie zwierzęcia domowego, najlepiej kota, który wytropi i zabije nieproszonych gości.

Zobacz także:

Domowe porządki w łazience: sprzątanie łazienki od podstaw

Domowe sposoby: jak sprzątać łazienkę by pozbyć się szkodników?

"Czają się w kuchni, łazience, sypialni! Znasz te insekty?"

Łazienka: inspiracje

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021