Przeprowadzka dobrze zorganizowana: jak się spakować? PORADNIK

2017-07-11 15:11
Przeprowadzka jak się spakować
Autor: Thinkstockphotos.com Przeprowadzka przebiegnie sprawnie, jeśli dobrze spakujesz rzeczy

Czeka Cię przeprowadzka, a nie wiesz, jak się spakować? Oto nasz poradnik pod hasłem przeprowadzka dobrze zorganizowana. Pamiętaj o tym, aby w pierwszej kolejności oszacować, ile czasu potrzebujesz na poszczególne etapy przeprowadzki.

Nawet jeśli pozostało Ci zaledwie kilka dni do przeprowadzki, poświęć czas na planowanie i zorganizowanie transportu mienia. Podpowiadamy, jak się dobrze spakować, by przeprowadzka przebiegła sprawnie. Na początku określ budżet, jaki przeznaczysz na pokrycie kosztów przewozu mebli i innych rzeczy, które chcesz ze sobą zabrać podczas przeprowadzki.

Przeprowadzka poradnik: zmiana mieszkania

Jeżeli nowe mieszkanie, do którego masz się przeprowadzić, wymaga generalnego porządku lub napraw, zaplanuj pracę, zanim się do niego wprowadzisz. Planując przeprowadzkę, rozważ, jaki dystans masz do pokonania i czy jesteś w stanie sukcesywnie przewozić rzeczy do nowego mieszkania na własną rękę, czy konieczne będzie wynajęcie firmy przeprowadzkowej. Meble podczas przeprowadzki możesz przewieźć na przyczepce samochodowej, robiąc kilka kursów.

Zobacz też: Jak zaplanować przeprowadzkę? Poradnik i CENNIK >>>

Duże, ciężkie lub kruche przedmioty, tj. fortepian czy antyki, wymagają specjalistycznej pomocy podczas przeprowadzki. Jeśli postanowisz oddać lub sprzedać elementy wyposażenia, których nie chcesz ze soba zabrać podczas przeprowadzki, zaoferuj je znajomym lub wystaw na portalach aukcyjnych.

Przeprowadzka: jak się spakować?

W pierwszej kolejności spakuj przedmioty, z których rzadko korzystasz, np. książki czy sezonową odzież. Opisz kartony, aby wiedzieć, gdzie co się znajduje, i zadbaj o wypełnienie pudeł gazetami, folią lub pianką. W dniu przeprowadzki powierz rodzinie lub znajomym opiekę nad dziećmi i zwierzętami. Tuż przed opuszczeniem lokalu spakuj pościel, materace i zbierz ręczniki, które będą gotowe do natychmiastowego użycia w nowym miejscu. Podczas przeprowadzki do bagażu podręcznego spakuj czajnik, garnek, sztućce, herbatę itp., aby zaoszczędzić czas na szukanie najpotrzebniejszych rzeczy w nowym miejscu.

Nie przegap: Akcesoria do pakowania i przechowywania - przydatne w podróży i na co dzień >>>

Przeprowadzka: jak spakować książki i gazety?

Pakowanie książek i gazet tylko pozornie wydaje się proste. Zwykle wrzucamy je w kartony. Ponieważ są foremne i solidne, łatwo je ułożyć. Ale przy okazji można się wpakować w niezłą pułapkę – papier jest bardzo ciężki! Dlatego przede wszystkim zorganizujmy małe kartony na książki i takie, by można je było wygodnie podnieść (z wyciętymi otworami). Książki pakujmy ostrożnie, tak by nie zniszczyć grzbietów. Wszelkie szczeliny wypełniajmy miękkimi materiałami (tkaninami – nie musi to być folia bąbelkowa). Pamiętajmy o tym, by kartony były suche i niepoplamione. Dotyczy to również warunków przewozu.

Przeprowadzka: jak spakować ubrania i tkaniny?

Najprostsze rozwiązanie to worki – wrzucamy ubrania i tkaniny do środka, a później szczelnie zawiązujemy. Taki sposób ma jednak sporo wad, a przede wszystkim taką, że ubrania bardzo się pogniotą. Ponadto jeśli w trakcie transportu worek się przedziurawi, do środka mogą trafić zabrudzenia (szczególnie groźne w gorszą pogodę lub zimą).

Nie zaszkodzi więc do pakowania ubrań również użyć kartonów. Dobrze złożone rzeczy zajmą mniej miejsca i nie pogniotą się tak jak w workach. W przypadku pościeli i innych domowych tkanin warto użyć worków próżniowych. Co to zapewni? Kompaktowe pakowanie plus ochronę przed zabrudzeniami i wilgocią.

Garnitury, żakiety i inne elementy garderoby, które wymagają baczniejszej opieki, przewozimy zawsze w szczelnych pokrowcach. Najlepiej też nie pakować ich w kartony.

Przeprowadzka: jak spakować wyposażenie kuchni?

Należy dobrze zabezpieczyć naczynia i akcesoria wykonane z kruchych materiałów: szkła, ceramiki, porcelany. Każdy egzemplarz warto owinąć gazetą, miękkim materiałem lub folią bąbelkową. Talerze układamy jeden na drugim (zajmą mniej miejsca), podobnie postępujemy z miskami. Garnki warto wypełnić drobniejszymi rzeczami (np. woreczkami z przyprawami). Sztućce najlepiej poukładać jedne w drugich i skleić komplet taśmą.

Jeśli przeprowadzkę organizuje firma, poinformujmy obsługę, że w danym kartonie znajdują się rzeczy delikatne. Nie zaszkodzi też przypiąć stosowanej etykiety.

Oferty firm przeprowadzkowych

Firmy przeprowadzkowe oferują krajowy i międzynarodowy transport mienia wraz z demontażem, pakowaniem i załadunkiem mebli. Gwarantują profesjonalne zabezpieczenie przewożonych rzeczy, montaż i ustawienie mebli na życzenie klienta. Możesz zamówić transport mebli i rzeczy, które chcesz zabrać podczas przeprowadzki o każdej porze dnia, ponieważ większość firm pracuje przez całą dobę. W zależności od liczby pracowników, którzy wezmą udział w przeprowadzce, zapłacisz od 50 do 150 zł za godzinę pracy ekipy. Na koszt transportu wpływa również dystans, który musi pokonać samochód oraz gabaryty przewożonych przedmiotów.

Przechowywanie rzeczy: usługa magazynowania mebli

Możesz też na jakiś czas wynająć przechowanie mebli w magazynach, firm oferujących takie usługi. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na wizję lokalną z przedstawicielem firmy przewozowej, z której usług będziesz korzystać, w celu sporządzenia kosztorysu usługi. Część firm oferuje dodatkowo usługę magazynowania mebli na czas przeprowadzki lub remontu. Miesięczny koszt przechowywania rzeczy wynosi średnio 50 złotych za 1 m2. Wybierając usługodawcę, upewnij się, że bierze pełną odpowiedzialność za transportowane i przechowywane mienie. Każdy powierzony mu przedmiot powinien być objęty polisą ubezpieczeniową.

Nowe mieszkanie: POMYSŁY w GALERIACH ZDJĘĆ