Pluskwy w domu: jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na pluskwy domowe

pluskwa domowa w mieszkaniu zwalczanie
Autor: Thinkstockphotos.com Pluskwa domowa najczęściej w mieszkaniu pojawia się "przyniesiona" z zewnątrz. Aby się jej pozbyć, najpierw trzeba znaleźć miejsca kryjówki pluskwy w domu i je skutecznie zniszczyć.

Pluskwy w domu to poważny problem, ponieważ te niewielkie stworzonka stanowią zagrożenie dla ludzi. Jak poznać, że w domu są pluskwy? Gdzie najczęściej można spotkać pluskwy? Jak pozbyć się pluskiew z domu? Oto najskuteczniejsze sposoby na pluskwy w domu.

Spis treści:

Pluskwy w domu: charakterystyka pasożyta

Pluskwa domowa (Cimex lectularis) ma ciało silnie spłaszczone, jajowato-owalne, zabarwione na brązowo, a po posiłku pluskwy stają się purpurowe.

Osobniki dorosłe pluskwy domowej osiągają wymiary 4-5 mm. Samice składają jaja w szczelinach ścian i podłóg, za ramami obrazów, luster, w spojeniach mebli, pod tapetami i boazerią. Są to miejsca dziennych kryjówek pluskiew domowych w mieszkaniu. W ciągu życia samica pluskwy może złożyć 250-500 jaj.

W temperaturze 35-37 stopni rozwój pluskiew trwa 4-6 dni, a poniżej 16 stopni 15-29 dni. Jaja przeżywają 45 dni w temp. - 6 stopni. W ciągu minuty pluskwy w domu mogą pokonać nawet 1 m odległości.

Nie przegap:

Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie

Muszki owocówki: jak się ich pozbyć. Wywilżyna (muszka owocowa)

Objawy ugryzienia przez pluskwę domowa

Pluskwy domowe żywią się ludzką krwią. Mają aparat gębowy dobrze przystosowany do przebijania skóry i pobierania płynnego pokarmu, czyli krwi. Po ugryzieniu przez pluskwę domową na ciele pozostaje swędzące miejsce. I w zależności od człowieka mogą się po ugryzieniu przez pluskwę pojawić inne objawy miejscowe lub ogólne odczyny uczuleniowe.

Kiedy pluskwy domowe gryzą człowieka, rzadko robią to w jednym miejscu. Po tym można rozpoznać, że naszą krwią żywił się ten pasożyt: ugryzień jest kilka i układają się w linię prostą. Ugryzienia pluskiew bardzo mocno swędzą (bardziej niż ukąszenie komara!).

Gdzie najczęściej gryzą pluskwy? Pluskwy najczęściej gryzą nas po plecach, przedramionach, szyi, twarzy, podudziach, brzuchu, wierzchniej części stop i między palcami. Ale tak naprawdę są w stanie ugryźć nas wszędzie, zwłaszcza w miejsca, które są odsłonięte, gdy śpimy.

Pluskwa oprócz pozostawienia bolącego miejsca, roznosi groźne bakterie gronkowca złocistego, który powoduje infekcje takie jak np. posocznicę, zapalenie szpiku kostnego, zespół wstrząsu toksycznego.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Do naszych domów pluskwy przynosimy sami na ubraniach. Możemy je "złapać" w miejscach publicznych, np. w kinie, szpitalu, hotelu oraz wraz z zakupionymi używanymi meblami i ubraniami. Nie jest jednak łatwo wykryć obecność pluskiew i się ich szybko pozbyć, ponieważ atakują nocą, kiedy śpimy.

Oprócz ugryzień, obecność pluskwy w domu zdradza charakterystyczny zapach, pochodzący z substancji wydzielanej ze specjalnych gruczołów tułowiowych. Jednak pluskwy trudno jest znaleźć, ponieważ w ciągu dnia przebywają w kryjówkach. W miejscach przebywania pozostawiają kał w postaci brunatnych plamek.

Jak pozbyć się pluskiew? Domowe sposoby na pluskwy

Aby pozbyć się pluskwy, należy uszczelnić gipsem, cementem lub silikonem wszystkie szpary i szczeliny, którymi mogą przechodzić pluskwy. Mieszkanie musimy też często zamiatać, odkurzać. Podłogi pastujemy, należy również dokładnie wytrzepać i wywietrzyć kilimy, dywany, zasłony, regularnie odkurzać meble tapicerowane.

Trzeba zlikwidować kryjówki pluskiew w tapetach i boazeriach poprzez ich naprawę i uszczelnienie. Należy zadbać o higienę miejsca do spania, często zmieniając i wietrząc pościel, odkurzać materace i odkażać je, posypując sodą oczyszczoną i spryskując olejkiem z drzewa herbacianego. Bieliznę pościelową, narzutę itd. należy prać w wysokiej temperaturze. Jaja i larwy pluskwy domowej giną po kilku minutach w temperaturze 45 stopni.

Co tydzień, gdy stwierdzimy pojawienie się pluskiew w mieszkaniu powinniśmy wszystkie podejrzane miejsca wysmarować różnymi substancjami, np. aby pozbyć się pluskiew, możemy użyć mieszaniny nafty i maści rtęciowej, a także oleju lawendowego, nafty i spirytusu denaturowanego. Trzeba zerwać wszystkie listwy przypodłogowe i dokładnie odkurzyć każde, nawet najmniejsze zakamarki.

Jeśli nie jesteśmy sobie w stanie samo poradzić z pluskwami, warto poprosić o pomoc fachowców. Odpluskwianie będzie wymagało nakładów finansowych oraz użycia silnych środków chemicznych. Jest to jednak najskuteczniejszy sposób na walkę z uciążliwymi pasożytami. 

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu: soda, ocet, cytryna. Zobacz, jak to zrobić

Robaki w domu: nie tylko pluskwa! Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021