Pluskwa domowa: dlaczego jest groźna i jak się jej pozbyć z domu

2018-03-04 15:20 Magdalena Sokołowska
pluskwa domowa w mieszkaniu zwalczanie
Autor: Thinkstockphotos.com Pluskwa domowa najczęściej w mieszkaniu pojawia się "przyniesiona" z zewnątrz. Aby się jej pozbyć, najpierw trzeba znaleźć miejsca kryjówki pluskwy w domu i je skutecznie zniszczyć.

Pluskwy domowe są groźne dla człowieka. Podpowiadamy, jak pozbyć się pluskiew z mieszkania i gdzie najczęściej występują w domu. Co zrobić, kiedy przyniesiemy pluskwy do domu z zewnątrz? Jak przeprowadzić odpluskwianie, by pozbyć się pluskiew raz na zawsze?

Gdzie można znaleźć pluskwę domową w mieszkaniu, jak wygląda pluskwa i co zrobić, kiedy się pojawi w domu? Czy zawsze trzeba wzywać ekipę do dezynsekcji, czy są może domowe sposoby odpluskwiania mieszkania? Pluskwa domowa (Cimex lectularis) ma ciało silnie spłaszczone, jajowato-owalne, zabarwione na brązowo, a po posiłku pluskwy stają się purpurowe.

Osobniki dorosłe pluskwy domowej osiągają wymiary 4-5 mm. Samice składają jaja w szczelinach ścian i podłóg, za ramami obrazów, luster, w spojeniach mebli, pod tapetami i boazerią. Są to miejsca dziennych kryjówek pluskiew domowych w mieszkaniu. W ciągu życia samica pluskwy może złożyć 250-500 jaj.

W temperaturze 35-37 st. C rozwój pluskiew trwa 4-6 dni, a poniżej 16 st. C 15-29 dni. Jaja przeżywają 45 dni w temp. - 6 st. C. W ciągu minuty mogą pokonać 1 m odległości.

Nie przegap:

Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie

Muszki owocówki: jak się ich pozbyć. Wywilżyna (muszka owocowa)

Pluskwa domowa: groźne ugryzienia

Do naszych domów pluskwy przynosimy sami na ubraniach. Możemy je "złapać" w miejscach publicznych, np. w kinie, szpitalu, hotelu oraz wraz z zakupionymi używanymi meblami i ubraniami. Nie jest jednak łatwo wykryć obecność pluskiew i się ich szybko pozbyć, ponieważ atakują nocą, kiedy śpimy.

Pluskwy żywią się ludzką krwią. Mają aparat gębowy dobrze przystosowany do przebijania skóry i pobierania płynnego pokarmu, czyli krwi. Po ugryzieniu przez pluskwę domową na ciele pozostaje swędzące miejsce. I w zależności od człowieka mogą się po ugryzieniu przez pluskwę pojawić inne objawy miejscowe lub ogólne odczyny uczuleniowe.

Pluskwa oprócz pozostawienia bolącego miejsca, roznosi groźne bakterie gronkowca złocistego, który powoduje infekcje takie jak np. posocznicę, zapalenie szpiku kostnego, zespół wstrząsu toksycznego.

Jak pozbyć się pluskwy domowej?

Obecność pluskwy w domu zdradza charakterystyczny zapach, pochodzący z substancji wydzielanej ze specjalnych gruczołów tułowiowych. Jednak pluskwy trudno jest znaleźć, ponieważ w ciągu dnia przebywają w kryjówkach. W miejscach przebywania pozostawiają kał w postaci brunatnych plamek. Aby pozbyć się pluskwy należy uszczelnić gipsem, cementem lub silikonem wszystkie szpary i szczeliny, którymi mogą przechodzić pluskwy.

Mieszkanie musimy też często zamiatać, odkurzać. Podłogi pastujemy, należy również dokładnie wytrzepać i wywietrzyć kilimy, dywany, zasłony, regularnie odkurzać meble tapicerowane. Trzeba zlikwidować kryjówki pluskiew w tapetach i boazeriach poprzez ich naprawę i uszczelnienie. Trzeba dbać o higienę miejsca do spania, często zmieniając i wietrząc pościel, odkurzać materace do spania. Bieliznę pościelową, narzutę itd. należy wyprać w wysokiej temperaturze. Jaja i larwy pluskwy domowej giną po kilku minutach w temperaturze 45 st. C.

Co tydzień, gdy stwierdzimy pojawienie się pluskiew w mieszkaniu powinniśmy wszystkie podejrzane miejsca przesmarować różnymi substancjami, np. aby pozbyć się pluskiew możemy użyć mieszaniny nafty i maści rtęciowej, oleju lawendowego, nafty lub spirytusu denaturowanego. Trzeba zerwać wszystkie listwy podłogowe i dokładnie odkurzyć podłogę.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu: soda, ocet, cytryna. Zobacz, jak to zrobić

Robaki w domu: nie tylko pluskwa! Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię!