Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie

2021-05-31 13:28 Magdalena Sokołowska
Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie
Autor: GettyImages Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie

Pchły w domu mogą pojawić się nawet wtedy, gdy nie masz zwierząt w domu, wystarczy, że odwiedzisz miejsce, gdzie jest ich dużo. Jak się skutecznie pozbyć pcheł z domu? Zobacz jak wygląda pchła ludzka, czy można się nią zarazić od zwierząt, jak skutecznie wytępić pchły domowymi sposobami.

Pchły w domu to wbrew pozorom czesty problem. Czasami wystarczy nieopatrznie pogłaskać psa, czy zejść do piwnicy w bloku, gdzie sypiają koty. Jak się skutecznie pozbyć pcheł, jak wygląda pchła ludzka i czy jest szkodliwa?

Pchła ludzka: jak wygląda?

Pchła ludzka (Pulex irritans) należy do rodziny Pulicidae. Wielkość owada uzależniona jest od płci. Samce pchły są mniejsze, mają 2-2,5 mm, a samice 2,5-3,5 mm długości. Pchła nie posiada skrzydeł, jej ciemnobrunatne ciało jest bocznie spłaszczone, a nóżki bardzo skoczne. Pchła ludzka ma kłująco-ssący aparat gębowy. Samice w przeciągu 24-48 godzin po pobraniu krwi składają 25-50 jaj dziennie przez okres ok. 100 dni, w miejscach brudnych i zakurzonych. Pełny cykl rozwojowy trwa ok. 3-4 tygodni. Dorosłe osobniki opuszczają kokon, gdy poczują dwutlenek węgla, wzrost temperatury. Jest to dla nich sygnał, że w pobliżu znajduje się żywiciel. Pchłę ludzką od innych odróżnia brak na głowie i przedtułowiu chitynowych grzebyków. Jest to gatunek kosmopolityczny, spotykany również na ptakach, świniach, gryzoniach, zwierzętach domowych i drapieżnych.

Zobacz też:

Karaluchy i prusaki: zwalczanie. Jak się pozbyć karaczanów z domu

Sposoby na mole spożywcze i mole w szafie: insekty domowe

"Czają się w kuchni, łazience, sypialni! Znasz te insekty?"

Jak szkodzi pchła ludzka?

Niestety do wielu zakażeń pchłą ludzką dochodzi w momencie kontaktu z naszymi pupilami. Szczególnie dzieci są narażone gdy całują zwierzę, lub po zabawie rączki wkładają do buzi. Owad po dostaniu się na skórę żywiciela, przebija ją, by dostać się do naczyń krwionośnych. W tym miejscu tworzy się zaczerwienienie, swędzi i pojawia się obrzęk. W wypadku rozległych i częstych pogryzień przez pchły, może dojść do anemii. Pchła ludzka żeruje również na skórze traktując ją jak magazyn pełen łakoci. Niestety podczas zmiany żywiciela pchły przenoszą mnóstwo chorobotwórczych drobnoustrojów, np. tyfus plamisty, dwoinkę zapalenia płuc, pałeczki dżumy, tularemii, salmonellozy oraz larwy tasiemca. Pchły wywołują alergiczne zapalenie skóry u ludzi i zwierząt. Po ukąszeniu przez pchłę ranę należy przemyć amoniakiem, szybko się wykąpać, a ubranie wyprać.

Pchły w domu: zwalczanie

Jak się pozbyć pcheł z domu? W środowisku naturalnym jest to niemożliwe, ale w obrębie naszego mieszkania możemy liczyć na powodzenie w zwalczaniu pcheł. Najważniejsze jest dbanie o higienę i szybkie reagowanie w momencie pojawienia się insekta. Pchły lubią miejsca brudne, zakurzone i ciemne, dlatego naszą walkę z pchłami zaczynamy od porządnego i systematycznego sprzątania domu. Odkurzamy podłogi, meble, szafy, wszystkie szpary i trudno dostępne zakamarki. Drewniane podłogi w mieszkaniu należy wyszorować ostrą szczotką (uważając, by ich nie zniszczyć), używając gorącej wody z dodatkiem chlorku. W wyschniętą podłogę należy wetrzeć terpentynę i pastę do podłogi. Listwy i szpary trzeba wysmarować czystym amoniakiem lub nasypać naftalinę. Odstraszająco na pchły w domu działają ostre zapachy takie jak benzyna, nafta, terpentyna. Pchły nie lubią również zapachu płatków róż, dzikiej mięty, goździków, eukaliptusa, liści paproci i cytryny. Możemy wsmarowywać w ciało olejki pozyskane z tych roślin, a suszone w postaci woreczków zapachowych kłaść między ubrania, pościel. Nie zapominajmy o regularnym wietrzeniu pościeli.

Zobacz także:

Pies w mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę podczas remontu mieszkania

DRZWI WEWNĘTRZNE z klapką dla kota. Idealne dla miłośników kotów

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021