Muszki owocówki: jak zwalczyć? Dobre sposoby na muszkę owocową, czyli wywilżnę

muszki owocówki zwalczanie
Autor: Thinkstockphotos.com Muszki owocówki często pojawiają się w domu, podpowiadamy jak je zwalczać.

Muszki owocówki, czyli wywilżny, potrafią w lecie naprawdę uprzykrzyć życie. Jak zwalczyć muszki owocówki, które pojawiają się "znikąd", jeśli tylko poczują, że gdzieś na wierzchu zostały owoce czy warzywa? Przedstawiamy dobre sposoby, by pozbyć się muszek owocówek – m.in. pułapki z owoców, z octem oraz z butelką.

Spis treści:

Muszki owocówki - co to za owady?

Muszki owocówki (Drosophila melanogaster), inaczej wywilżny, to małe owady osiągające 2-3 mm wielkości. Należą do rzędu muchówek. Ciało muszki owocówki jest barwy jasnożółtej do brązowej z pręgami na odwłoku. Skrzydła krótkie, szerokie. Charakterystyczne dla tego gatunku muszek są duże czerwone oczy.

Dorosła samica muszki owocówki składa jednorazowo 10-20 jaj, a w ciągu całego życia 200-300 jaj na gnijące owoce, kompoty, marmolady, dżemy, wino, piwo, syropy. Dlatego też rozmnażanie muszek jest dość szybkie!

Rozwój larw muszki owocówki może trwać od 7 do 60 dni, w zależności od temperatury podłoża. W temperaturze 25°C cykl życiowy muszki owocówki trwa 10 dni. Larwy odżywiają się mikroorganizmami na rozkładającym się podłożu.

Czy muszki owocówki są szkodliwe?

Wywilżyny nie uszkadzają dojrzewających owoców, za to możemy je spotkać na owocach już dojrzałych, uszkodzonych  lub rozkładających się. Dzikie drożdże rozmnażające się na skórce są głównym przysmakiem muszki owocówki. Muszki owocówki potrafią przebyć długą podróż ze sklepu do domu w torbach z zakupami.

Niestety ich obecność w domu nie pozostaje bez wpływu dla ludzi. Muszki owocówki stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przenoszą wiele groźnych bakterii, wirusów i grzybów pleśniowych. Larwy muszek owocówek również zanieczyszczają produkty spożywcze oraz zakłócają procesy fermentacyjne. Muszka owocówka może przyczynić się do tego, że zamiast otrzymać pyszne wino, uzyskamy... doskonały ocet.

Nie przegap:

Karaluchy i prusaki: zwalczanie. Jak się pozbyć karaczanów z domu

Sposoby na mole spożywcze i mole w szafie: insekty domowe

Jak zwalczyć muszki owocówki?

Nie ma chyba gospodyni lub gospodarza, którzy nie narzekaliby na natrętnych gości w swojej kuchni, jakimi są muszki owocówki, i nie próbowaliby walczyć z nimi na różne sposoby. Jednak zawsze  przy pozbywaniu się szkodników z domu najważniejsze jest, by dobrze wysprzątać miejsce rozmnażania się muszek. Należy dokładnie myć owoce, na których potencjalnie samice muszki owocówki złożyły jaja, z których po 12-15 godzinach wylęgają się larwy.

Domowe sposoby na muszki owocówki

Można zrobić pułapkę owocową, która będzie wabić muszki owocówki. Na płaskim talerzyku, spodeczku układamy cząstki lub skórki owoców, np. jabłka, cytryny. Mocno napiętą folią szczelnie przykrywamy spodek. W folii robimy małe dziurki np. wykałaczką. Zwabione muszki owocówki wchodzą przez otworki, jednak nie potrafią już wyjść.

Kolejny sposób na pozbycie się muszek owocówek to pułapka z octem. Do pojemnika, np. słoika, wlewamy ok. 80 ml octu jabłkowego lub winnego oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń i delikatnie potrząsamy. Zwabione muszki owocówki topią się w lepkiej cieczy.

Jak zlikwidować muszki owocówki? Pułapka z butelki

Ciekawym wabikiem na muszki owocówki jest pułapka zrobiona z plastikowej butelki, której górną część odcinamy i wlewamy do środka sok lub inne wabiki. Kartkę zwijamy w lejek, wkładamy do butelki i szczelnie przyklejamy. Muszki owocówki po dostaniu się do środka nie potrafią wyjść.

Jeśli te metody zwalczania muszek owocówek zawiodą, to sięgnijmy po... odkurzacz! Siła ssąca wciągnie natrętne owady do środka. Oczywiście taka metoda nie będzie w 100 procentach skuteczna, ale pozbędziemy się na początek większej ilości muszek.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie w domu

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021