Karaluchy i prusaki w domu - jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na karaczany

karaluchy i prusaki szkodniki
Autor: Thinkstockphotos.com Karaluchy i prusaki to szkodniki, które były zmorą mieszkań w blokach.

Karaluchy i prusaki w domu to widok, którego każdy z nas chciałby uniknąć. Jeśli zauważymy w swoim mieszkaniu któregoś z nich, powinniśmy działać błyskawicznie. Jak pozbyć się prusaków z domu? Jakie są domowe sposoby na karaluchy? Jak uchronić się przed tymi nieprzyjemnie wyglądającymi insektami? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Spis treści:

Karaluchy i prusaki w domu

Do najpopularniejszych karaczanów zaliczamy prusaka (Blatella germanica), karalucha wschodniego (Blatta orientalia), przybyszka amerykańskiego (Periplaneta american). Posiadają dobrze wykształcone skrzydła, ale nie fruwają, używają ich do szybowania przy spadaniu. Ciało tych szkodników jest spłaszczone, co ułatwia im przeciskanie się przez szpary. Zapłodniona samica po 1,5 roku wydaje 5 pokoleń. Karaluchy, prusaki lubią ciepło i wilgoć. Te szkodniki zasiedlają magazyny, szpitale, zakłady gastronomiczne, kuchnie, restauracje, ogrzewane pomieszczenia.

Karaczany prowadzą nocny tryb życia. Karaluchy, prusaki żywią się tuż po zapadnięciu zmroku i krótko przed świtem. Te szkodniki są wszystkożerne. Zjadają ziemniaki, marchew, owoce, pieczywo, mąkę i cukier.

Karaluchy a prusaki - jak je odróżnić?

Karalucha od prusaka odróżnić jest dość łatwo. Karaluch jest większy, osiąga rozmiary 2-2.5 cm, natomiast prusak zazwyczaj mierzy 1-1.5 cm. Karaluch ma ciemnobrązowy pancerz, natomiast prusak złotobrązowy z dwoma ciemnymi pasami na przedpleczu. Prusaki mają dobrze rozwinięte skrzydła (używają ich do szybowania podczas spadania, a nie do wznoszenia się) u przedstawicieli płci żeńskiej i męskiej, natomiast pokaźne skrzydła u karalucha mają tylko osobniki męskie, panie mają je jedynie w formie szczątkowej. Różnicę między tymi dwoma karaczanami można zauważyć również w wyborze miejsc, które zasiedlają: karaluchom nie przeszkadza zimno, więc chętnie spotkać je można w piwnicach i kanałach, natomiast prusaki, które są ciepłolubne, wolą mieszkania. 

Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy i prusaki?

Karaluchy i prusaki w domu starają się zawsze pozostać niezauważone. Wiedzą, że tylko tak mają szansę na przetrwanie i żerowanie. Kolonie karaluchów i prusaków ukrywają się do czasu, aż ich populacja jest tak wielka, że w kryjówce zaczyna brakować miejsca - wtedy możemy zauważyć wędrujące po naszym mieszkaniu szkodniki. Gdy zauważymy choćby jednego karalucha lub prusaka - nie bagatelizujmy sprawy, prawie na sto procent jest pewne, że osobników jest więcej. 

Jeśli jednak nie widzimy tych małych intruzów, ale czujemy, że możemy mieć je w domu - warto sprawdzić miejsca, w których karaluchy i prusaki najchętniej przebywają. Pierwszym miejscem, które należy sprawdzić jest kuchnia i łazienka - to pomieszczenia, które dla prusaków i karaluchów oznaczają dwie rzeczy: dostęp do wody i do pożywienia. Sprawdzając kuchnię i łazienkę, zajrzyjmy pod zlew, do szafek położonych blisko rur z wodą (a także szafek kuchennych z produktami spożywczymi), dokładnie przyjrzyjmy się listwom przypodłogowym - prusaki i karaluchy często się za nimi chowają, lubią też składać tam jaja. 

"Czają się w kuchni, łazience, sypialni! Znasz te insekty?"

Czy prusaki i karaluchy są niebezpieczne dla człowieka?

Nie wszystkie szkodniki, które zamieszkują ludzkie domy są niebezpieczne. Niestety, nie należą do nich karaczany. Prusaki i karaluchy są groźne dla człowieka, ponieważ, żerując na produktach spożywczych, zanieczyszczają je bakteriami i pleśnią. Co więcej, karaczany mogą przenosić takie choroby jak tyfus, gruźlica, cholera, trąd oraz inne, szkodliwe dla zdrowia pasożyty. Dlatego, gdy tylko zauważymy obecność karaluchów i prusaków należy powziąć odpowiednie kroki do ich wytępienia. 

Jak się pozbyć prusaków i karaluchów z domu?

Najpierw należy przeprowadzić inspekcję wizualną. Na planie obiektu zaznaczamy wszystkie miejsca, w których karaczany są widoczne lub znaleziono ślady ich bytności (odchody, wylinki, osłonki ooteki). Zaznaczamy miejsca, które mogą być kryjówką lub źródłem pokarmu karaluchów i prusaków w mieszkaniu. Aby pozbyć się karaluchów, musimy należycie dbać o porządek w domu. Częste sprzątanie, czyszczenie, mycie mieszkania może skutecznie ograniczyć liczebność tych szkodników, które nie lubią hałasu.

Aby pozbyć się prusaków, trzeba naprawić system wodociągowy, aby nie było przecieków oraz uszczelnić wszelkie pęknięcia i szpary w mieszkaniu. Produkty żywnościowe należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, a odpady i śmieci przetrzymywać w owadoszczelnych zbiornikach. Otwory ściekowe w domu wyparzać gorącą wodą.

Oczywiście jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z karaluchami i prusakami jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, która przy pomocy środków chemicznych pomoże nam pozbyć się karaczanów z domu. Niestety, musimy liczyć się z dużymi kosztami i ograniczoną dostępnością do tego typu fachowców, jeśli mieszkamy w małej miejscowości. Jeśli jednak kolonia prusaków i karaluchów jest duża i nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić ze szkodnikami, konieczna może być pomoc specjalisty. 

Nie przegap:

Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie

Muszki owocówki: jak się ich pozbyć. Wywilżyna (muszka owocowa)

Domowe sposoby na karaluchy i prusaki

Do zwalczania karaluchów i prusaków w mieszkaniu możemy użyć starych, domowych sposobów, np. namoczyć piwem szmatki, ręczniki i rozłożyć wieczorem w miejscach, które najczęściej odwiedzają te szkodniki. Okazują się, że karaluchy lubią piwo i rano można zbierać nieprzytomne owady, a następnie należy wrzucić je do ognia lub zalać wrzątkiem. Wieczorem powtarzamy całą procedurę. Możemy też zrobić pułapkę na karaluchy i prusaki wlewając do miseczki piwo i stawiając drewienka, po których szkodniki wejdą do naczynia i się w nim utopią.

Innym domowym sposobem na zwalczanie karaluchów jest przygotowanie bułki z maścią siarkową oraz włożenie do naczynia resztek owoców, warzyw i pozostawienie na noc. Gdy szkodniki wejdą do środka, należy szybko naczynie wrzucić do wody i cały proces powtórzyć kilka razy. Dla prusaków dobrą przynętą jest pietruszka, którą po przekrojeniu kładziemy w miejscach stałego ich pobytu. Rano pietruszkę z prusakami wrzucamy do wrzątku. Inny sposób na pozbycie się z domu karaluchów to rozłożenie bułki nasączonej roztworem kwasu borowego lub rozsypanie mieszaniny cukru, boraksu, mąki i wapna niegaszonego w proporcji 4:3:2:1.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu: soda, ocet, cytryna. Zobacz, jak to zrobić

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021