Jak usunąć plamy z drewna? Domowe sposoby na czyszczenie drewna

2021-05-10 10:37 Sonia Łukomska

Jeśli nie wiesz, jak usunąć plamy z drewna, zapraszamy do naszego poradnika. Poznaj domowe sposoby na czyszczenie drewna! Dowiedz się, jak usunąć plamy z drewnianego blatu, naklejki z drewna oraz plamy po alkoholu. Co zrobić, gdy na drewniany mebel wyleje się nam alkohol lub klej albo gdy ulegnie on zaplamieniu atramentem? Sprawdź, jak usunąć różne plamy z drewna.

Drewno nie lubi wody oraz silnych detergentów, dlatego czyszczenie drewna i zaplamionych powierzchni drewnianych przy ich pomocy nie jest wskazane. Jak w takim razie usuwać różnego rodzaju plamy z drewnianych mebli? Istnieje kilka domowych sposobów! Wystarczy uzbroić się w miękką gąbkę lub ściereczkę (unikajmy szorstkich tkanin, które mogą zarysować drewno) i jeden z kilku podstawowych produktów.

Sprawdzić też: Domowe porządki. Czyszczenie sztućców krok po kroku>>

Jak usunąć plamy z drewna: plamy od gorących naczyń

Jeśli zapomnisz się podczas gotowania i postawisz na blacie kuchennym z litego drewna gorący garnek, w wyniku czego na nieskazitelnej do tej pory powierzchni pojawią się nieestetyczne białe plamy, nie załamuj się! Możesz pozbyć się ich za pomocą mieszanki z soli i oliwy z oliwek. Wystarczy połączyć te dwa produkty w gęstą papkę, pokryć nią grubo ślad po gorącym naczyniu i zostawić na około 3 godziny, a następnie dokładnie oczyścić i wypolerować drewnianą powierzchnię. Alternatywną metodą czyszczenia drewna jest pocieranie plamy mieszaniną nafty i oleju jadalnego lub polerowanie jej korkiem od butelki (naturalnym, nie syntetycznym!), a następnie suchą wełnianą szmatką. Oliwa i sól sprawdzają się także w przypadku plam z wody. Wystarczy przetrzeć zaplamione miejsce szmatką zwilżoną kilkoma kroplami oliwy i posypaną szczyptą soli.

Zobacz także: Jak wyczyścić żelazko: proste sposoby na czyszczenie żelazka>>

Jak usunąć plamy z drewna: plamy od alkoholu

Gdy na drewniany mebel wyleje nam się alkohol, trzeba jak najszybciej zetrzeć płyn z jego powierzchni i przeciągnąć po niej dłonią, by uzupełnić ubytek tłuszczu i zapobiec powstaniu plamy. W osuszone już miejsce wetrzyj olej lniany lub politurę. Jeśli zbyt późno zauważysz plamę po alkoholu, możesz pozbyć się jej za pomocą ostudzonego wywaru z fusów od kawy. Gdy drewniana powierzchnia już wyschnie, wypoleruj ją szmatką nasączoną olejem lnianym. Sposób ten działa również na plamy ze słodkiego soku czy kompotu.

Polecamy: Jak myć lodówkę>>

Czyszczenie plam z drewna
Autor: Thinkstockphotos.com Drewno nie lubi wody oraz silnych detergentów, czyszczenie zaplamionych powierzchni drewnianych przy pomocy tych produktów nie jest więc wskazane. Jak w takim razie usuwać różnego rodzaju plamy z drewnianych mebli? Istnieje kilka domowych sposobów!

Jak usunąć plamy z drewna: rozlany klej lub atrament

Rozlany na blacie drewnianego biurka klej należy niezwłocznie usunąć, zanim wyschnie. Następnie czyścimy zabrudzoną powierzchnię dowolnym olejem, masłem (również orzechowym!) lub kremem kosmetycznym. Jeśli wyleje nam się atrament, nie wolno dopuścić do jego wsiąknięcia w drewno – natychmiast osuszamy powierzchnię bibułką, ligniną czy zwyklą chusteczką. Resztki atramentu zmywamy surowym mlekiem, a następnie przeciera szmatką zwilżoną mocnym roztworem kwasku cytrynowego albo sokiem z cytryny lub rabarbaru i poleruje. Aby usunąć z drewnianego blatu stare plamy z atramentu, zmywa się je roztworem soli szczawikowej i poleruje korkiem.

Sprawdź też: Czyszczenie pralki octem. Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?>>

Jak usunąć plamy z drewna: plamy z wosku

Zabrudzone woskiem drewno czyścimy dopiero wtedy, gdy plama jest już zupełnie zaschnięta (twarda i krucha), nie wcześniej. Warto obłożyć ją umieszczonymi w plastikowym worku kostkami lodu i pozostawić na około 5 minut, by przyspieszyć proces zastygania wosku. Po tym czasie możemy przystąpić do zeskrobywania plamy. Robimy to delikatnie, przy pomocy zawiniętego w cienką szmatkę noża o gładkim ostrzu. Gdy cały wosk zostanie już zeskrobany, ścieramy tłuste ślady po nim czystą, suchą szmatką, a następnie wcieramy w nią mydło lub mydliny i czyścimy, aż całkowicie zniknie.

Zobacz też: Jak wyczyścić piekarnik szybko i sprawnie? Czyszczenie piekarnika - domowe sposoby>>

Jak usunąć plamy z drewna: plamy od pleśni

Plamy od pleśni, na przykład na starych meblach, usuwamy jedynie naftą. Czyścimy tylko i wyłącznie zabrudzone miejsca, najlepiej przy pomocy tak precyzyjnego narzędzia jak patyczek do uszu, ponieważ nafta powoduje matowienie drewna. Gdy wyczyszczona powierzchnia wyschnie, polerujemy ją korkiem i wełnianą szmatką.

Zobacz też: Jak czyścić miedź: domowe sposoby czyszczenia elementów miedzianych>>

Drewno we wnętrzach: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Drewno towarzyszy człowiekowi od tysiącleci, a mimo zmian technologicznych wciąż w dużych ilościach pojawia się w naszych domach. Jak je eksponować, a także odpowiednio o nie dbać? Sprawdź w galeriach zdjęciach, gdzie czekają gotowe podpowiedzi oraz inspiracje.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021