Jak usunąć klej po naklejce? Skuteczne sposoby

2021-04-19 14:20 Danuta Awolusi
Jak usunąć klej po naklejce? Skuteczne sposoby
Autor: GettyImages Sprawdź, jak usunąć pozostałości kleju po naklejce z różnych powierzchni

Ślady po naklejkach to prawdziwa zmora. Pozostają niemalże wszędzie: na meblach, ubraniach, plastiku, szklanych naczyniach i słoikach. Jak pozbyć się kleju bez uszkodzenia powierzchni? Przygotowaliśmy kompleksowy i praktyczny poradnik, w którym podajemy konkretne przykłady oraz gotowe rozwiązania.

Jak usunąć klej po naklejce z mebli?

To zdecydowanie najbardziej ryzykowna operacja, bo raz zarysowane lub odbarwione meble mogą nie odzyskać swojej dawnej świetności. Oczywiście podstawową zasadą jest nieużywanie żadnych szorstkich narzędzi, takich jak druciak lub papier ścierny.

Zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją i najskuteczniejszy będzie rozpuszczalnik do kleju z naklejek. Taki środek znajdziemy w sklepach z chemią lub w marketach budowlanych. Za 250 ml zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Rozpuszczalnik ma konsystencję żelu i sprawdzi się na powierzchni ze szkła, kamienia, ceramiki, drewna, PCV, a nawet odzieży. Szmatkę należy nasączyć preparatem, zwilżyć naklejkę (lub zalegający po niej klej) i po krótkim czasie zacząć usuwać. Na koniec miejsce trzeba przetrzeć wielokrotnie mokrą ścierką.

Jeżeli jednak wolisz domowe sposoby, wypróbuj… majonez. Dlaczego? To połączenie tłuszczu roślinnego z octem, dlatego może się dobrze sprawdzić. Cały proces usuwania będzie wymagać odrobiny cierpliwości, więc żeby ułatwić sobie zadanie, spróbujmy najpierw podgrzać klej suszarką. Następnie posmarujmy miejsce majonezem i pocierajmy kawałkiem ręcznika papierowego lub szmatki.

..  Jak usunąć plamy z drewna? Domowe sposoby >>>

Jak usunąć klej po naklejce z plastiku?

Nadawanie plastikowym pudełkom drugiego życia to świetna sprawa. Problemem stają się naklejki, które wyjątkowo dobrze trzymają się plastiku. Aby pozbyć się kleju, warto wypróbować zmywacz do paznokci. Wystarczy pocierać wacikiem zabrudzone miejsce aż do uzyskania pożądanego efektu.

Innym sposobem jest użycie oleju roślinnego. Nasączamy nim kawałek ręcznika papierowego i przykładamy go do warstwy kleju. Obwiązujemy całość gumką recepturką i pozostawiamy na minimum dwie godziny. Następnie tym samym ręcznikiem okrężnymi ruchami zaczynamy ścierać klej. Może zająć to kilka minut, ale efekt jest gwarantowany! Postępując w dokładnie taki sam sposób, można użyć octu. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość. Jeżeli warstwa kleju jest gruba, spróbujmy zdrapać ją najpierw drewnianym patyczkiem, a dopiero później zetrzeć pozostałości.

Jak usunąć klej po naklejce ze słoika?

Słoiki zawsze się przydają – zwłaszcza na domowe przetwory. Co jednak zrobić, gdy etykiety pozostawiają szpetne ślady po kleju? Z pomocą przyjdzie wrzątek. Słoiki i inne szklane naczynia najlepiej zanurzyć w gorącej wodzie i poczekać 2-3 godziny. Bez trudu pozbędziemy się wówczas zarówno samej etykiety, jak i kleju. Po wyjęciu z wody ostrym druciakiem można zdrapać to, co zostało.

Równie dobry efekt przyniesie tłuszcz roślinny lub masło. Pamiętajmy, aby pozostawić natłuszczoną powierzchnię na kilka godzin, a później postępować tak samo jak w przypadku plastiku.

Zdarza się, że klej jest naprawdę mocny i żadne domowe metody się nie sprawdzają. Warto mieć wtedy pod ręką rozpuszczalnik do kleju z naklejek, o którym pisaliśmy przy okazji mebli.

..  Jak otworzyć słoik bez otwieracza? Sposoby na zassany słoik >>>

Jak usunąć klej po naklejce z ubrania?

Wspominaliśmy wcześniej o specjalnym rozpuszczalniku, który jest bezpieczny dla tkanin. Zanim jednak zdecydujemy się na środek chemiczny (który najpierw przetestujmy!), wypierzmy materiał i gdy jest jeszcze wilgotny, zrolujmy klej palcem.

Jeżeli to nie zadziała, spróbujmy użyć parownicy do ubrań (lub pary z żelazka), znów próbując zdrapać klej później palcem. Jeżeli to nie pomoże, lepiej zanieśmy ubranie do pralni chemicznej. W przypadku odzieży, która sporo kosztowała (na przykład garnituru lub jedwabnej bluzki), lepiej zapłacić za czyszczenie niż ryzykować, że zniszczymy materiał.

Co może być skuteczne, ale też niebezpieczne?

Aceton, benzyna ekstrakcyjna, rozpuszczalnik nitro – to środki, które mogą pomóc, ale lepiej nie używać ich bez wiedzy o składzie i szkodliwości dla zdrowia. Dobrze się sprawdzą, jeżeli chcemy oczyścić dużą powierzchnię (na przykład meble po zdjęciu okleiny, które będziemy później malować), ale ze względu na szkodliwe opary lepiej nie stosować ich w mieszkaniu. Pamiętajmy, że opary są również łatwopalne, dlatego zachowajmy pełną ostrożność przy użytkowaniu!

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021