Jak odetkać zlew i umywalkę? Sposoby na zatkany odpływ: zlew, umywalka, wanna, brodzik

2017-05-12 17:10
Jak odetkać zlew
Autor: Mariusz Bykowski Sprawdź, jak sobie radzić z niedrożnym odpływem

Zatkany zlew i zatkana umywalka to prawdziwe utrapienie. Nie musimy jednak w takiej sytuacji wzywać hydraulika. Jak odetkać zlew albo zapchany odpływ w umywalce, wannie czy brodziku domowymi sposobami?

Jak odetkać zlew: reagujmy wcześniej!

Warto pamiętać, że zlew kuchenny, umywalka czy brodzik nie zatykają się w jednej chwili. W kuchni resztki jedzenia, piach i kawałki opakowań, a w łazience włosy i osady z kosmetyków gromadzą się przez dłuższy czas. Co więcej, można szybko rozpoznać, że ze zlewem dzieje się coś niedobrego, po takich symptomach, jak:

  • Woda spływa wolniej – łatwo to zauważyć.
  • Pojawiają się pęcherzyki powietrza podczas spływania wody.
  • Rozlega się charakterystyczne bulgotanie, gdy woda trafia do rur.

Profilaktyczne stosowanie środków chemicznych zapobiega powstawaniu zatorów. Należy się jednak obchodzić z nimi ostrożnie – są dość agresywne, mogą nawet stopić fragmenty instalacji wykonane z materiałów kiepskiej jakości. Zdarza się np., że po użyciu żelu zlew czy umywalka może przeciekać. Opinie na temat tego, jakie środki sprawdzają się lepiej, są podzielone. Wiele osób zaleca stosowanie granulek zamiast żelu. Na wszelki wypadek warto wykonywać wszystkie czynności w rękawicach gumowych. Nie wolno też nachylać się nad zlewem podczas pracy żelu czy granulek – rzadko, ale jednak, zdarza się, że substancja zostaje wyrzucona do góry z odpływu.

Ważne: środków chemicznych nie stosujmy w przypadku instalacji aluminiowych, a także wtedy, gdy aluminium zastosowane jest gdziekolwiek nieopodal odpływu.

Zatkany zlew: syfon czy rury odpływowe?

Jeśli zlew jest zatkany, na początku warto się upewnić, gdzie znajduje się zator – w syfonie czy rurze odpływowej. Znacznie łatwiej usunąć ten pierwszy. Korzystamy ze środków chemicznych, mikstury z sodą lub octem (szczegóły niżej) albo przepychacza (krok po kroku – również niżej). Jeśli to nie pomoże, warto odkręcić syfon. Ustawiamy pod nim miskę i ręcznie odkręcamy nakrętki (zwykle plastikowe). Następnie dokładnie czyścimy syfon, montujemy go ponownie. Jeśli w środku niczego nie znaleźliśmy, zator musi tkwić w rurach odpływowych.

Zobacz też: Jak czyścić zlew stalowy? >>>

Jak odetkać zlew: soda oczyszczona i ocet

Jeśli środki chemiczne niekoniecznie nas przekonują, warto sięgnąć po miksturę spod znaku „domowe sposoby”. Do odetkania odpływu będą potrzebne soda oczyszczona i ocet. Najpierw dokładnie czyścimy i osuszamy zlew (umywalkę, brodzik, wannę). Wyjmujemy też sitko. Należy przygotować korek do zatkania odpływu. Jeśli zlew, umywalka czy brodzik go nie mają, przydadzą się dobrze zwinięte szmatki.

Nie przegap: Ekologiczne środki czystości - warto je poznać >>>

Do odpływu najpierw wsypujemy sodę (mniej więcej pół szklanki), później wlewamy ocet (w tej samej ilości lub nieco większej). Od razu zatykamy odpływ korkiem – soda z octem zaczną syczeć i intensywnie się pienić. Pozostawiamy korek mniej więcej na pół godziny. W międzyczasie zagotowujemy wodę. Po wyjęciu korka musimy mieć pod ręką wrzątek, którym przepłukujemy odpływ. Jeśli zlew nie został całkowicie odetkany, lecz jedynie częściowo, powtarzamy cały proces.

Zobacz, co polecamy:

Sposoby na zatkany odpływ: gumowy przepychacz

Gumowy przepychacz to przedmiot znany i używany od bardzo dawna. Jak się nim posługiwać, by odetkać zlew? Gumowy kielich nakładamy na otwór odpływowy, kilka razy mocno dociskamy i odkładamy drążek. W ten sposób w przewodach odpływowych powstaje różnica ciśnień – ścieki powstrzymywane przez zator mogą go więc przepchać dalej, czyli do szerszych rur (tam już swobodnie spłynie), albo też „wyciągnąć”.

Dobrą alternatywę dla gumowego przepychacza stanowią nowocześniejsze przyrządy o kształcie strzykawki albo pistoletu z gumową przyssawką na końcu. Działają na podobnej zasadzie jak przepychacz, ale są skuteczniejsze i wygodniejsze.

Jak odetkać zlew: sprężyna kanalizacyjna

Gdy przepychacze nie rozwiązują problemu, można się posłużyć sprężyną hydrauliczną. Ma ona kształt spirali wykonanej z drutu metalowego, a na jej końcu znajduje się korba. Sprężynę umieszczamy w rurze, ale dopiero po zdemontowaniu syfonu. Korbą kręcimy do momentu, aż cała spirala znajdzie się w rurze. Następnie ją wyciągamy – kręcąc w przeciwnym kierunku.

Jeśli sprężyna kanalizacyjna nie pomoże, musimy niestety wezwać hydraulika – zator jest trudny do usunięcia domowymi sposobami.

Zrób to sam: GALERIE ZDJĘĆ

Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021