Jak czyścić płytę indukcyjną? Czyszczenie kuchenki indukcyjnej – poradnik

2018-06-28 19:02

Kuchenka indukcyjna wymaga odpowiedniego traktowania, tak by nie zarysować ani nie uszkodzić lśniącej powierzchni. Zatem jak czyścić płytę indukcyjną? Przydadzą się na pewno gąbka, miękka szmatka, płyn do naczyń albo mydło, specjalny skrobak oraz ewentualnie ocet.

Płytę indukcyjną najlepiej czyścić po każdym gotowaniu. Zawsze najpierw poczekajmy, aż całkowicie wystygnie. Czasem jednak nie zauważymy zabrudzeń takich jak tłuste plamy.

Jak czyścić płytę indukcyjną? Ogólne zasady

Dobra wiadomość: płyta indukcyjna nie jest trudna do utrzymania w czystości. Tym bardziej warto dbać o jej lśniącą powierzchnię, ponieważ dodaje ona uroku aranżacji kuchni. Do czyszczenia kuchenki indukcyjnej wykorzystujemy tylko miękkie akcesoria, takie jak gąbka – ale nie od ostrej strony! Świetnie sprawdzają się ściereczki kuchenne z mikrofibry. Są bardzo miękkie, więc niczego nie porysują, oraz doskonale chłoną wilgoć. Do polerowania wyczyszczonej kuchenki możemy też używać ręczników papierowych, jednak tu zachowajmy ostrożność – niektóre mogą być zbyt szorstkie.

Przy usuwaniu trudniejszych zabrudzeń, np. przypalonego tłuszczu, korzystajmy wyłącznie ze skrobaka przeznaczonego do kuchenki indukcyjnej. Często znajduje się on od razu w zestawie ze sprzętem, a jeśli nie, bez problemu go dokupimy.

 

..  Jak wyczyścić okap kuchenny? >>>

Czyszczenie płyty indukcyjnej krok po kroku

Gdy akcesoria gotowe, pora pomyśleć o środkach do czyszczenia kuchenki indukcyjnej. Oczywiście są dostępne detergenty specjalnie do tego przeznaczone, niemniej równie dobrze poradzi sobie płyn do naczyń, mydło w płynie albo ocet.

..  Czyszczenie octem, czyli poradnik ekologicznego sprzątania >>>

Na początek zimną już płytę indukcyjną warto umyć gąbką lub szmatką nasączoną płynem do naczyń albo mydłem. Później z powierzchni należy dokładnie usunąć pozostałości środka (smugi!), polerując kuchenkę np. ściereczką z mikrofibry.

Jeśli na płycie znajdują się trudniejsze zabrudzenia (np. przypalenia), dobrze jest je najpierw rozpuścić, kładąc na nich na kilka minut gąbkę zanurzoną wcześniej w roztworze wody z octem. Kolejny krok to usuwanie zabrudzeń gąbką. Gdy jeden raz nie wystarczy, powtarzamy czynność – nigdy nie róbmy tego mocno i na siłę! Jeśli gąbka zawiedzie, przyda się wspomniany wcześniej skrobak. Zapomnijmy o nożach i innych ostrych przedmiotach, bo ryzykujemy uszkodzenie kuchenki. Na koniec przecieramy powierzchnię samą wodę i polerujemy do sucha.

Dobra rada: jeśli zawartość garnka wykipi na rozgrzaną kuchenkę, lepiej poczekać, aż ostygnie. Wtedy szybciej się ze wszystkim uporamy.

Parownica Karcher

Autor: Materiały prasowe Karcher

Parownica SC 2 EasyFix Deluxe

 

Jak zadbać o porządek w domu bez stosowania szkodliwej chemii? Nie ma sensu powielać starych metod czyszczenia octem czy sodą. Warto postawić na rozwiązanie skuteczniejsze i lepsze – na czyszczenie parą. Parownice to bardzo wszechstronne urządzenia. Czyszczenie parą zapewnia higieniczną czystość i jak potwierdzają badania naukowe, parownica Kärcher usuwa 99,9% bakterii typowo występujących w domu. Mnogość akcesoriów i dodatkowe dysze to gwarancja wielu różnych zastosowań. Dysza do tapet pozwala usuwać stare tapety, a dysza do tekstyliów – odświeżać i prasować ubrania wiszące na wieszakach. Dysza do detali sprawdzi się zaś przy czyszczeniu fug.

Pomysły na wystrój kuchni - GALERIE ZDJĘĆ