Jak czyścić mosiądz: domowe sposoby czyszczenia elementów z mosiądzu

2021-04-19 12:38 Agnieszka Zawadzka
Sposoby czyszczenia elementów z mosiądzu
Autor: Thinkstockphotos.com

Czyszczenie mosiądzu bez żmudnego polerowania i długotrwałego szczotkowania? To możliwe! Jak samodzielnie wyczyścić mosiężne uchwyty, zawiasy i klamki? Sprawdź jak ze zwykłych produktów kuchennych przygotować maskę czyszczącą do mosiężnych elementów wykończenia mebli i stolarki drzwiowej! To prostsze niż ci się wydaje!

Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu warto znać, bo mosiężne elementy, jako wykończenie stolarki okiennej, drzwiowej, w roli uchwytów mebli czy ich dekoracyjnych okuć, były niegdyś szalenie powszechne i popularne, a teraz wracają do łask. W każdym domu miłośników antyków czy tradycyjnych rozwiązań, znajdzie się przynajmniej jedna komoda, biurko czy choćby kinkiet wykończone mosiężnymi elementami bądź trwale z meblem złączonymi aplikacjami z mosiądzu. Bardzo modne ostatnio transfery, polegające na montowaniu w nowoczesnych wnętrzach dawnej, surowej (oczyszczonej z nawarstwień malarskich) stolarki drzwiowej - wyższej i bardziej dekoracyjnej od tradycyjnych drzwi wewnętrznych - niesie ze sobą konieczność dopasowania doń odpowiedniej oprawy: zawiasów, klamki i okuć jej towarzyszących.

Sprawdź też:

ocet - tanie i ekologiczne sprzątanie

sól - 6 sposobów na jej zastosowanie w domu

soda oczyszczona - 10 pomysłów na jej zastosowanie

zmieniaki - co można nimi wyczyścić

Domowe sposoby: czyszczenie mosiądzu

Jak samodzielnie i niewielkim kosztem skutecznie wyczyścić mosiężne zawiasy, uchwyty i klamki? Mamy na to sposób! Sprawdź domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu. Środek do czyszczenia mosiądzu - podpowiadamy jak przygotować maskę czyszczącą do mosiężnych elementów wykończenia mebli i stolarki! Czyszczenie mosiądzu bez żmudnego polerowania i długotrwałego oczyszczania jest w zasięgu naszej kuchni.

Sprawdź też:

domowe sposoby - jak czyścić miedź >>>

domowe sposoby - jak czyścić srebro >>>

Domowa maska czyszcząca mosiężne okucia, uchwyty, klamki, akcesoria kominkowe

Chcąc szybko i sprawnie wyczyścić mosiężne okucia, uchwyty, klamki lub akcesoria kominkowe, najlepiej zacząć od wymontowania ich z powierzchni (odpowiednio) drzwi bądź mebli. Niezależne elementy łatwiej poddać kompleksowym procesom czyszczącym, pełnoplastycznie, nie narażając przez to drewna do którego są  przytwierdzane, na styczność z preparatem bądź mazią czyszczącą. Po wymontowaniu uchwytów i zamków z bryły mebla, ułóżmy je w regularnych odstępach na tacy (alternatywnie prostokątnej blasze do pieczenia), wyłożonej papierem śniadaniowym lub do pieczenia. Następnie możemy zająć się przygotowaniem maski czyszczącej. Jakich produktów będziemy potrzebować?

Jak czyścić mosiądz: domowa mikstura czyszcząca mosiądz!

Do przygotowania domowej maski czyszczącej mosiądz, potrzebować będziemy:-    mąkę,-    biały ocet,-    sól,-    szklaną bądź plastikową miskę (oby NIE metalową!),-    drewnianą łyżkę.W wysokiej misce mieszamy 2/3 szklanki białego octu winnego z 2/3 szklanki mąki jęczmiennej. Rozcieramy składniki, a po uzyskaniu konsystencji, dodajemy pół szklanki soli. Całość mieszamy aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie drewnianą łyżką nakładamy przygotowaną maskę na mosiężne elementy, przykrywając je mazią najdokładniej jak się da. Maska czyszcząca mosiądz powinna być lepka i gęsta (jeśli jest za rzadka – dodajemy mąki i ponownie mieszamy). Jeśli mosiężnych elementów jest dużo, można po prostu zanurzyć je w misce z mazią. Całość pozostawiamy w tym stanie na kilka godzin (np. na noc). Im więcej drobnych zakamarków i elementów dekoracyjnych w czyszczonej mosiężnej aplikacji, tym na dłużej pozostawiamy ją w przygotowanej mazi. Po upływie rzeczonego czasu, cała patyna, śniedź i charakterystyczne dla mosiężnych elementów zielonkawe naloty przejęte zostaną przez mączną maskę. Wystarczy teraz dokładnie umyć czyszczone elementy z mosiądzu w bieżącej wodzie. Mniej delikatne elementy można dodatkowo wyczyścić gąbką do naczyń, co pomoże usunąć osad z najbardziej uporczywych fragmentów. Po wysuszeniu mosiężnych elementów, wystarczy je przetrzeć i delikatnie wypolerować bawełnianą szmatką. Mosiężne elementy są już gotowe do ponownego montażu!

Jak czyścić mosiądz: mosiężna aplikacja trwale przytwierdzona do mebla

Jeśli mosiężny element jest stale przytwierdzony do powierzchni mebla (np. jako stylizowana aplikacja, trwale zamontowany uchwyt bądź oprawa zamka na kluczyk) jego czyszczenie musi przebiegać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności względem bezpośredniego sąsiedztwa drewnianej powierzchni mebla. Nadmierne stosowanie materiałów ściernych może uszkodzić powierzchnię mosiężnej aplikacji, zniszczyć cenną warstwę patyny i zdegradować jej oryginalny wyraz. Przed przystąpieniem do prac oczyszczających mosiężny element trwale związany z meblem, przygotujmy sobie tekturowe szablony, którymi szczelnie obłożymy mosiężny element. Dzięki temu żaden z preparatów, którymi będziemy czyścić mosiądz nie zaszkodzi strukturze drewna i politury mebla. Stary lakier i brud z mosiężnej aplikacji w łatwy sposób usunąć można bawełnianym płatkiem kosmetycznym zwilżonym jedynie benzyną lakierniczą. Jeśli element ma wiele żłobień i rowkowań, starajmy się wniknąć w szczeliny mosiężnej aplikacji zwilżonym benzyną lakierniczą płatkiem dociśniętym paznokciem. Jest to najprostsza i najdelikatniejsza dla aplikacji metoda czyszczenia mosiądzu. Ryzyko uszczerbku mosiężnego elementu przy tej metodzie czyszczenia praktycznie nie występuje.

Galerie zdjęć: mosiądz w aranżacji wnętrz

Przedmioty z mosiądzu to modne dekoracje wnętrz. Inspiracje: mosiądz we wnętrzu - zdjęcia.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021