Jak czyścić kryształy. Myjemy kryształowe naczynia i kieliszki i radzimy, jak wyczyścić karafki z wąską szyjką

2017-03-02 13:48 Anna Śmiałek
mycie kryształów
Autor: Marcin Czechowicz

Jak czyścić kryształy, jak myć kieliszki i karafki kryształowe: domowe porady. Kryształowe naczynia, gdy są lśniące i czyste zachwycają blaskiem szlifów na szkle. Jednak, by lśniły - wymagają pielęgnacji. Podpowiadamy jak myć kryształowe szkło, by błyszczało jak nowe?

Mycie kryształów nie jest proste. Podpowiadamy, jak czyścić kryształy, by ich nie uszkodzić. Podczas czyszczenia kryształów konieczne jest unikanie ostrych środków czyszczących i zmywarek, a także zbyt ciepłej wody. Dlatego mycie kryształów i usuwanie z nich osadu wymaga nieco wysiłku. Jak czyścić kryształy?

Sprawdź też: jak myć i czyścić kryształowy żyrandol >>>

Kryształowe naczynia są niezwykle efektowne, pod warunkiem, że dbamy o to, by były idealnie czyste i lśniące. Jednak sposoby mycia kryształowego szkła nie są czymś oczywistym – dba się o nie w zupełnie inny sposób niż o naczynia ze zwykłego szkła. Oto kilka domowych sposobów na skuteczne i bezpieczne czyszczenie kryształów!

Jak czyścić kryształy: mycie kryształów w zimnej wodzie

Zakurzone i niezbyt brudne kryształy myjemy w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do mycia. Warto wiedzieć, że pod wpływem ciepła kryształ matowieje i traci połysk. Umyte kryształowe naczynia płuczemy w zimnej wodzie z dodatkiem octu - w proporcji 1/3 szklanki octu na 1 litr wody. Dzięki temu unikamy zacieków na wyschniętych przedmiotach. Po umyciu kryształy odstawiamy do wyschnięcia, następnie polerujemy miękką szmatką.

Zobacz też:

Ekologiczne środki czystości - soda, ocet, sok z cytryny >>>

Jak oczyścić stare ramy obrazu? DOMOWE SPOSOBY >>>

10 zastosowań sody oczyszczonej >>>

Jak czyścić naczynia kryształowe zmatowiałe

Zmatowiałe kryształy czyścimy zwilżoną miękką szmatką, którą nabieramy miałką sól. Tak przygotowanym kompresem czyścimy kryształowe szkło, które następnie myjemy zgodnie z zasadami. Zmatowiałe kryształy można też czyscić szmatką zwilżoną denaturatem.

Kryształowe karafki: jak myć kryształy z wąską szyjką

Wazony i karafki kryształowe często mają wąską szyjkę. Jak umyć takie naczynia zabrudzone osadem od wewnątrz? Skutecznym sposobem pozbycia się osadów na dnie i ściankach kryształowych naczyń jest wrzucenie do nich obierek z ziemniaków i zalanie ich wodą. Po kilku godzinach wstrząsamy naczyniem i płuczemy. Inną metodą jest nasypanie na dno soli kuchennej i zalanie octem, pozostawienie na jakiś czas, a następnie dokładne wypłukanie. Działa także nasypanie ryżu do naczynia i zalanie go wodą.

Sprawdź:

jak wyczyścić srebro >>>

jak wyczyścić miedź >>>

jak czyścić złoto >>>

Bez względu na to, czy chcesz wyczyścić stare, przybrudzone naczynia kryształowe, czy też wymyć nowe, ale zakurzone lub używane przy ostatniej okazji kryształy, powinieneś kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Dzięki temu szkło kryształowe nie ulegnie uszkodzeniu podczas czyszczenia, tylko będzie lśnić jak nowe.

Czyszczenie kryształów: domowe sposoby mycia kryształowych kieliszków, szklanek, wazonów

Czyszczenie kryształów: domowe sposoby mycia kryształowych kieliszków, szklanek, talerzy z wykorzystaniem następujących produktów - zimna woda, ocet, sól, denaturat lub... ziemniak. Podstawową zasadą mycia kryształów jest unikanie silnych środków czystości i zbyt ciepłej wody (pod wpływem ciepła szkło kryształowe matowieje i traci swój połysk). Nie powinno się ich również myć w zmywarce. Pamiętaj też, że im grubszy kryształ, tym wrażliwsze i podatniejsze na uszkodzenia oraz zmiany temperatur jest naczynie.

Jeśli twoje kryształowe naczynia są tylko zakurzone, ewentualnie delikatnie zabrudzone, umyj je w zimnej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego płynu do mycia, a następnie dokładnie wypłucz w roztworze z zimnej wody i octu (1/3 szklanki octu na litr wody). Obecność octu sprawi, że na schnących kryształach nie pojawią się nieestetyczne zacieki. Na koniec wypoleruj naczynia miękką, nie zostawiającą osadu szmatką.

Zobacz też: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Zamiast płynu do mycia naczyń możesz użyć też amoniaku. Silnie zabrudzone kryształy myje się w zimnej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości kwasu solnego (1 szklanka roztworu kwasu solnego na 2l wody), obficie spłukuje, a po wyschnięciu poleruje.

Jeśli twoim problemem jest zmatowiały kryształ, spróbuj przetrzeć go zwilżoną denaturatem szmatką lub szmatką zwilżoną wodą i posypaną miałką solą. Po tym zabiegu należy oczywiście umyć naczynie, zgodnie z pierwszym sposobem.

Osad z wnętrza kryształowego wazonu lub karafki możesz usunąć na przykład przy pomocy obierek ziemniaczanych.

Sprawdź też: co można wyczyścić ziemniakiem >>>

Obierki wrzucamy do środka, zalewamy wodą i zostawiamy na kilka godzin, a po wyjęciu wstrząsamy naczyniem, płuczemy je i polerujemy. Alternatywą jest zastosowanie mieszanki soli z octem spirytusowym (w przypadku bardzo mocnych zabrudzeń możesz dodać do niej jeszcze pokruszone skorupki jajek).

Sprawdź też:

Riedel - słynne kryształowe kieliszki do wina >>>

Baccarat: kryształy nie tylko na stół

Szkło kryształowe - techniki szlifu szkła >>>

Kryształowe naczynia są niezwykle kruche, dlatego, by uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń, najlepiej jest myć je pojedynczo, w plastikowej misce, a nie w twardym zlewie. Zdarza się, że uszkodzenia powstają także w wyniku wycierania mokrych kryształów, najbezpieczniej jest więc zrezygnować z tego i pozostawiać je (w bezpiecznym miejscu) do samodzielnego wyschnięcia.

Galeria zdjęć: kryształowe naczynia

Kryształy wracają do łask. Kryształowe naczynia, kieliszki, karafki, wazony - przedmioty pełne elegancji.