Jak czyścić czarne baterie? Bezpieczne mycie czarnej armatury: domowe sposoby

Jak czyścić czarne baterie? Bezpieczne mycie czarnej armatury: domowe sposoby
Autor: materiały prasowe Laveo Jak utrzymać czarną armaturę w czystości? Mamy na to sposoby. Radzimy, jak czyścić czarne baterie, by ich nie uszkodzić.

Czarne baterie łazienkowe i kuchenne są niezwykle modne. Warto jednak pamiętać, że ich efektowne wykończenie jest delikatniejsze od chromu, należy je więc myć i czyścić wyjątkowo ostrożnie. Podpowiadamy, jak to robić bezpiecznie domowymi metodami.

Czym i jak czyścić czarną armaturę?

Czarne baterie najlepiej czyścić wodą z dodatkiem mydła, a następnie wycierać ją do sucha miękką szmatką. Przy regularnym czyszczeniu niewielkie plamy, które będą się pojawiały przy codziennym użytkowaniu armatury, dzięki temu zejdą bez śladu. Standardowo baterie czyści się raz na tydzień, ostatecznie raz na dwa tygodnie.

W przypadku mocniejszego zakamienienia czarnej armatury (gdy nie zadbamy o regularne polerowanie baterii albo gdy mamy bardzo twardą wodę) można sięgnąć po roztwór octu i wody w proporcji 1:1. Nie należy stosować octu nierozcieńczonego, gdyż uszkodziłby wykończenie baterii.

Mocno zakamienione elementy czarnych baterii można też zanurzyć w roztworze octu z wodą (1:1), ale na nie dłużej niż godzinę (pozostawienie na noc najprawdopodobniej spowoduje nieodwracalne zniszczenie walorów wizualnych armatury). W razie potrzeby po obfitym spłukaniu wodą proces należy powtórzyć.

Czy warto czyścić czarne baterie gotowymi preparatami?

Gotowe, silne preparaty do czyszczenia armatury (chemia gospodarcza) bywa ratunkiem wówczas, gdy niepielęgnowana należycie bateria pokryje się grubą warstwą osadu. Dokonując wyboru środków tego typu, powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie miały w składzie kwasów, alkoholi, chloru czy rozpuszczalników ani żadnych środków ściernych mogących trwale uszkodzić powierzchnie armatury. Jeśli nasza armatura ma powłokę niklowo-chromową, nie powinniśmy wykorzystywać środków zwierających podchloryn potasu i chloru.

Sprawdź też: Jak usunąć kamień: domowe sposoby na kamień w łazience i kuchni >>

Należy jednak używać ich bardzo ostrożnie, trzymać się instrukcji, a przed nałożeniem na widoczną część baterii sprawdzić rezultaty procesu czyszczenia na niewidocznym fragmencie.

Czarną armaturę warto czyścić regularnie

Warto dodać, że przetarcie poziomych części czarnej armatury do sucha po każdym użyciu ochroni ją przed pokrywaniem się osadem. Choć wydaje się to kłopotem, szybko wchodzi w nawyk – o tyle cenny, że oszczędza czasu, nerwów i nakładów pracy przy porządkach. Dzięki temu czarne baterie zawsze będą się prezentowały jak nowe.

Jak przedłużyć żywotność czarnej armatury?
Marcin Szymke, Kierownik Działu PM marki Laveo

Autor: materiały prasowe Laveo

Marcin Szymke, Kierownik Działu PM marki Laveo

Dla długiego i bezproblemowego funkcjonowania armatury – nie tylko w czarnym wykończeniu – jest prawidłowa konserwacja i regularna pielęgnacyjna. Co to oznacza? Przede wszystkim niedopuszczanie do mocnego zabrudzenia baterii, m.in. tworzenia się tzw. kamienia, czyli osadów wapiennych. Dlatego należy utrzymywać ją w czystości, korzystając z rad przedstawionych w artykule.

W przypadku baterii termostatycznych powinniśmy ponadto co jakiś czas przekręcać pokrętła termostatu oraz przełącznika funkcji  na różne pozycje tak, aby nie dopuścić do osadzania się kamienia. Baterie stojące wymagają natomiast cyklicznej kontroli stanu technicznego przyłączy, tj. wężyków elastycznych. 

Wszystkie deszczownice po kąpieli należy odchylić do pionu tak, by z głowicy ściekła woda. W przeciwnym razie woda będzie wysychać w deszczownicy, a jej otwory szybko zarosną kamieniem, co przy wysokim ciśnieniu wody potrafi doprowadzić nawet do rozsadzenia głowicy na spawach. Wylewki z silikonowymi wkładkami typu no-calc trzeba z kolei co kilka dni gładzić dłonią. To wyjątkowo prosty i niekłopotliwy sposób na usuwanie gromadzących się tam osadów, trzeba jednak o tym prostym ruchu ręki pamiętać.

radzi Marcin Szymke, Kierownik Działu PM marki Laveo

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021