Czyszczenie pralki octem. Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?

2021-04-30 10:27 Sonia Łukomska
Czyszczenie pralki
Autor: Thinkstockphotos.com

Czyszczenie pralki raz na jakiś czas trzeba wykonać. Nie wiesz, jak wyczyścić pralkę skutecznie i szybko? Oto kilka domowych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pralki, m.in. czyszczenie pralki octem. Koniecznie je wypróbuj!

Pralki dbają o czystość naszych ubrań, jednak same również wymagają odpowiedniego czyszczenia. W przeciwnym wypadku z ich wnętrza może zacząć wydobywać się nieprzyjemny zapach, a zakamienione części zaczną powodować awarie. By wyczyścić pralkę, możemy oczywiście zdecydować się na użycie gotowych środków czystości, jednak zawierają one dużą ilość chemikaliów, które wbrew pozorom nie są obojętne dla naszego zdrowia. Na szczęście nic straconego! Istnieje kilka domowych sposobów na usunięcie kamienia i nieprzyjemnych zapachów oraz dbanie o czystość wnętrza pralki. Do przygotowania ekologicznych środków czystości potrzebne są tylko podstawowe produkty kuchenne. Podpowiadamy, jak wyczyścić pralkę.

Czyszczenie pralki octem, kwaskiem cytrynowym lub sodą oczyszczoną

Jednym z domowych sposobów na skuteczne wyczyszczenie i odkamienienie wnętrza pralki jest wlanie do pustego bębna 2-3 litrów octu spożywczego, dosypanie do niego 2 opakowań kwasku cytrynowego (zastępuje on tradycyjny odkamieniacz) i nastawienie urządzenia na pełen cykl prania w najwyższej  temperaturze. Alternatywą jest wlanie 2 szklanek octu do dozownika na proszek do prania, dosypanie kwasku cytrynowego i uruchomienie takiego samego programu, co w poprzednim sposobie. Jeśli nie dysponujesz octem i kwaskiem cytrynowym, możesz wsypać do bębna pół kilograma sody oczyszczonej i nastawić pranie.

Zobacz także:

Jak wyczyścić żelazko: proste sposoby na czyszczenie żelazka >>

Jak wyczyścić piekarnik szybko i sprawnie? Czyszczenie piekarnika - domowe sposoby >>

 

 

Czyszczenie pralki z zewnątrz

Gdy urządzenie skończy prać, dokładnie wyczyść wszystkie zabrudzone miejsca w pralce (łącznie z gumowymi uszczelkami i podajnikiem na proszek oraz płyn do płukania, które narażone są na stały kontakt z wodą, a co za tym idzie – rozwojowi grzyba) za pomocą mieszanki octu i sody oczyszczonej. Najlepiej jest pokryć warstwą tej mieszanki wszystkie elementy i zostawić na kilka godzin, a następnie zmyć i wytrzeć pralkę do sucha.

Od czasu do czasu powinno się również czyścić filtr (znajdujący się najczęściej w dolnej części pralki, pod klapką). Pamiętaj także o tym, by zawsze pozostawiać otwarte drzwiczki po wyjęciu z pralki mokrego prania. Dzięki temu urządzenie będzie mogło wyschnąć, co w znacznym stopniu zapobiegnie nieprzyjemnemu zapachowi z pralki oraz namnażaniu się grzybów.

Polecamy: Jak myć lodówkę>>

Pralka w aranżacji – GALERIE ZDJĘĆ

Umiejscowienie pralki w łazience to często duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli jest to niewielkie pomieszczenie. Sprawdź, jak można sobie z tym poradzić, by używanie pralki było proste, a aranżacja nie straciła swojego uroku.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021