Mole ubraniowe: jak się pozbyć moli z szafy?

2021-05-31 13:12 Sonia Łukomska
Wnętrze szafy
Autor: Thinkstockphotos.com

W ubraniach wyciąganych z szafy pojawiły się niewielkie dziurki? Oznacza to, że mieszkają tam mole ubraniowe. To jedne z najczęściej spotykanych szkodników w naszych domach. Co więcej, zwalczanie moli zawsze stanowi trudną walkę. Sprawdź, jak pozbyć się moli z szafy oraz jak zabezpieczyć odzież przed ich ponownym pojawieniem się. Przedstawiamy domowe sposoby na mole odzieżowe.

Mole ubraniowe – co to za owady?

Mól włosienniczek, powszechnie znany jako mól odzieżowy lub mól ubraniowy, to mały nocny motyl, którego larwy żywią się materiałami bawełnianymi, moherowymi, futrzanymi, okazjonalnie tkaninami sztucznymi. Zjawiając się w naszych szafach, sieją zniszczenie wśród ubrań, wygryzając w nich niewielkie dziurki. Często pozbywamy się ich, inwestując w powszechnie dostępne gotowe produkty przeciw molom, jednak warto pamiętać o tym, że większość z nich zawiera niekorzystne dla naszego zdrowia chemikalia. O wiele bezpieczniejszym (i tańszym!) rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z domowych sposobów walki z molami.

Domowe sposoby na mole ubraniowe: najpierw porządki

Walkę z molami odzieżowymi należy rozpocząć od gruntownych porządków w szafie. Larwy tych motyli lubią ciepłe i ciemne miejsca, dlatego zanim zaczniemy zabezpieczać szafę przed ich powrotem, wyjmujemy z niej wszystkie ubrania i wywieszamy w ogrodzie lub na balkonie. Światło słoneczne i chłód (a najlepiej mróz) skutecznie poradzą sobie z naszymi niechcianymi lokatorami. W międzyczasie dokładnie sprzątamy szafę (odkurzamy, myjemy na mokro, najlepiej roztworem spirytusu i soku z cytryny), a po kilku godzinach wkładamy do niej ubrania, sprawdzając każdą sztukę po kolei. Jeśli trafimy na uszkodzone odzienie, pierzemy je (mogły zostać złożone w nim jajeczka).

..  Pchła ludzka – jak wygląda? Jak się jej pozbyć z domu? >>>

..  Pluskwa w domu jest groźna! Jak się jej pozbyć? >>>

..  Eliminujemy roztocza – jak ograniczyć ich występowanie? >>>

"Czają się w kuchni, łazience, sypialni! Znasz te insekty?"

Naftalina na mole ubraniowe?
Naftalina

Autor: Thinkstockphotos.com

Tradycyjnym środkiem wykorzystywanym do odstraszania moli długo była naftalina. To substancja chemiczna (fachowo: wodorowęglan aromatyczny), którą wykorzystuje się do produkcji m.in. rozpuszczalników, garbników, żywic syntetycznych i… materiałów wybuchowych. Naftalina na mole ma jednak jedną ogromną wadę – przykry zapach. Dlatego lepiej postawić na zioła, które w szafie czy garderobie zapewnią przy okazji przyjemny aromat.

Jak się pozbyć moli odzieżowych? Odpowiednie zabezpieczenie szafy

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie szafy przed powrotem małych szkodników. Mole ubraniowe nie lubią zapachu ziela bagna, jednak jest to roślina objęta całkowitą ochroną, możesz mieć więc problem z jej znalezieniem. Zamiast bagna możemy użyć takich roślin, jak suszona lawenda, goździki, ziele angielskie, liście laurowe, szałwia, mięta lub igieł sosnowych. Najprostszym sposobem jest wsypanie wybranej rośliny do małych, cienkich woreczków i umieszczenie ich w różnych miejscach szafy. Poza ochroną przed molami będą one również pełniły funkcję saszetek zapachowych. Zamiast ziół możesz użyć kawałków lawendowego mydła lub zasuszonych w piekarniku plastrów cytryny, które także dodadzą garderobie przyjemnego aromatu, a jesienią – ususzonych kasztanów. Dodatkowo warto wyłożyć półki szafy świeżymi gazetami (dzienniki sprawdzą się najlepiej) – mole nie znoszą też zapachu farby drukarskiej!

Dobra rada: zawsze dbaj o to, by do szafy wkładać tylko czyste, świeżo wyprane rzeczy i pamiętaj o częstym wietrzeniu garderoby.

Szafa w domu: GALERIE ZDJĘĆ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021