Jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby na mole spożywcze w kuchni

2021-05-31 12:53
Mole spożywcze
Autor: mat. pras. Bloomingville Szczelnie zamykane pojemniki chronią żywność przed molami

Mole spożywcze w kuchni łatwo zauważyć. Otwierasz szafkę i wyfruwa z niej podłużny, brązowo-szary motyl. Albo wsypujesz do garnka kaszę i zauważasz, że w produkcie znajdują się nieduże larwy. Mole spożywcze to jedne z najczęściej spotykanych w naszych domach szkodników, a zarazem jedne z najtrudniejszych do wyplenienia. Jak pozbyć się moli spożywczych? Jak zabezpieczyć półki, szuflady i szafki kuchenne przed ich ponownym pojawieniem się? Poznaj skuteczne domowe sposoby na mole w kuchni!

Spis treści:

Mole spożywcze (omacnica spichrzanka) to nieduże motyle nocne, których larwy żerują na suchych pokarmach, takich jak cukier, kasze, mąka i ziarna. Zalęgają się one w naszych kuchniach i zanieczyszczają produkty spożywcze.

Jak się pozbyć moli spożywczych z kuchni? Popularnym sposobem są gotowe produkty przeciw molom, jednak warto pamiętać o tym, że większość z nich zawiera niekorzystne dla naszego zdrowia chemikalia. O wiele bezpieczniejszym (i tańszym!) rozwiązaniem są domowe sposoby na mole spożywcze. I właśnie na nich skupimy się w tym artykule.

"Czają się w kuchni, łazience, sypialni! Znasz te insekty?"

 Porządki w kuchni i w domu - GALERIE ZDJĘĆ

Skąd mole spożywcze w kuchni?

Zanim przejdziemy do sposobów, jak pozbyć się moli spożywczych, warto przyjrzeć się przyczynom obecności tych insektów w naszych kuchniach. Bardzo często mole spożywcze przynosimy z produktami kupionymi w sklepie. Poza tym mogą przedostać się do nas z mieszkania sąsiada. Ponieważ samice moli składają od 100 do 400 jajeczek (z których wylęgają się larwy), nieprzyjemne insekty rozmnażają się bardzo szybko.

Warto pamiętać, że jajeczka składane są nie tylko w żywności, lecz także na opakowaniach. Larwy moli spożywczych są w stanie nawet przegryźć folię i przez mały otwór przedostać się do środka. Oznakę tego, że w żywności zagnieździły się mole spożywcze, stanowią również nici i oprzędy - widoczne pomiędzy sypkimi produktami.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby na mole spożywcze

Pierwszym krokiem, by pozbyć się moli spożywczych domowym sposobem, są gruntowne porządki w szufladach oraz szafkach kuchennych. Ponieważ mole w szafce kuchennej zostawiają swoje jajeczka i larwy, należy niezwłocznie wyrzucić wszystkie produkty spożywcze, w których znajdziemy złożone larwy moli. Dokładnie przeglądamy każdy pojemnik i opakowanie z suchym pokarmem, nawet te z tak mało podejrzanymi produktami jak karma dla zwierząt.

Kolejnym krokiem jest odkurzenie wszystkich szafek i szuflad oraz wymycie ich ciepłą wodą z mydłem lawendowym - lub np. domowym środkiem czystości z dodatkiem olejku z lawendy (mole nie znoszą zapachu lawendy). Aby upewnić się, że w żadnym zakamarku nie pozostały larwy, stosujemy znaną od lat metodę z użyciem octu. Do szafek wstawiamy naczynie z gorącym, parującym roztworem wody z octem, zamykamy je i czekamy, aż ciecz wystygnie. Zabieg ten możemy powtórzyć kilkukrotnie.

Zobacz także: Ocet - ekologiczne sprzątanie >>>

Skuteczne sposoby na mole spożywcze: zabezpieczenie szafek i szuflad

Do umytych szuflad i szafek kuchennych wkładamy odstraszające mole rośliny – suszoną lawendę, goździki, anyż, wanilię, miętę, liście laurowe – wsypane do cienkich woreczków. Poza ochroną przed molami będą one również pełniły funkcję saszetek zapachowych. Zamiast ziół możesz też użyć zasuszonych w piekarniku plastrów cytryny lub pomarańczy albo wacików nasączonych octem i olejkiem waniliowym, lawendowym bądź eukaliptusowym.

By mole w kuchni więcej się nie pojawiły, suche, sypkie produkty (zakupione na nowo!) najlepiej jest przechowywać w szczelnych plastikowych lub szklanych pojemnikach na żywność. Każde otwarte i nieszczelnie zamknięte opakowanie kaszy, cukru czy mąki to łakomy kąsek dla moli spożywczych!

Nie przegap:

Pchła ludzka: jak wygląda, jak się jej pozbyć. Pchły w domu: zwalczanie >>>

Muszki owocówki: jak się ich pozbyć. Wywilżyna (muszka owocowa) >>>

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021