Czym myć panele podłogowe? Czyszczenie, pielęgnacja, konserwacja paneli

2017-05-04 13:36 Anna Okołowska
Czyszczenie paneli podłogowych
Autor: Thinkstockphotos.com

Zastanawiasz się, czym myć panele? Albo jakie są sposoby na odnawianie paneli podłogowych? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania i dowiesz się, jak dbać o panele laminowane i drewniane. Radzimy też, jakie są sposoby na porysowane panele.

W przypadku paneli podłogowych bardzo istotne jest regularne czyszczenie i odkurzanie. Pozbywamy się w ten sposób nie tylko kurzu, lecz także większych drobinek, w tym piasku naniesionego z zewnątrz (częsty problem zwłaszcza zimą). Drobinki piasku mogą bowiem porysować panele, a w rezultacie uszkodzić ich warstwę ochronną. Wtedy drewno zaczyna pęcznieć pod wpływem wilgoci wnikającej w jego strukturę, a podłoga zdecydowanie traci swój urok. Może być konieczna nawet renowacja podłogi czy całkowita jej wymiana!

Czym myć panele laminowane?

Mycie paneli nie jest trudne. Najlepiej do czyszczenia paneli używać zwilżonego mopa lub ścierki. Można kupić całe zestawy czyszczące do paneli podłogowych laminowanych ze specjalną szczotką i z kompletem płynów pielęgnacyjnych. Środki te mają także działanie antystatyczne i dzięki nim powierzchnia paneli nie będzie się elektryzować.

Pamiętaj: panele czyść dobrze wyżętym mopem (lub szmatką). Za duża ilość wody może bowiem mieć na nie zły wpływ.

Panele można myć również wodą z dodatkiem płynu do naczyń. W ten sposób na powierzchni nie zostanie tzw. film, w którym lubi gromadzić się kurz. Miłośnicy ekologicznych środków czystości powinni zaś wykorzystywać ocet - wystarczy dodać odrobinę do ciepłej wody. Niestety w mieszkaniu może się przez jakiś czas unosić nieprzyjemna woń octu, ale solidne wietrzenie szybko rozwiąże problem.

Nie przegap:

Ocet, czyli ekologiczne sprzątanie >>>

Soda oczyszczona - 10 pomysłów na zastosowanie w domu >>>

Czym myć panele drewniane?

Panele drewniane warto pastować specjalnym środkiem nabłyszczającym, który nie tylko nadaje im połysk, ale i pogłębia kolor drewna. Najwięcej czasu zajmie pielęgnacja paneli wykończonych olejem lub woskiem. Co jakiś czas trzeba je odświeżać poprzez kolejne woskowanie. Jest jednak i dobra wiadomość. Każde kolejne woskowanie wzmacnia powierzchnię. Tworzy się na niej coraz mocniejsza powłoka uodparniająca posadzkę na zabrudzenia. Spoiny między panelami można również wypełnić specjalnym woskiem, który uszczelni połączenia.

Uwaga! Panele olejowane należy czyścić tylko na sucho.

Kronospan Dąb Chantilly
Autor: mat. prasowe Kronospan
Kronospan Dąb Chantilly

Autor: mat. prasowe Kronospan

Polecamy! Panele podłogowe Dąb Chantilly 5953 (KronoOriginal) 

 

Bardzo jasny i ciepły odcień oraz piękne usłojenie podkreślające wzór francuskiego dębu. Dąb Chantilly jest doskonałą bazą dla surowych i minimalistycznych projektów. Szersze deski (192 mm) kolekcji Vintage Classic można łączy z wąską deską (123 mm) kolekcji Vintage Narrow.

 


• Powierzchnia Microscratch Protect

• Struktura Authentic Embossed

• Frezowane krawędzie na czterech bokach deski

• A.B.C. powłoka antybakteryjna

• 1clic 2go pure: z clickiem na krótkich i długich krawędziach

• 30 lat gwarancji

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na kronosfera.pl >>

Drewno, płytki i nie tylko: GALERIE ZDJĘĆ z pięknymi podłogami

Podłogi drewniane to wybór uniwersalny - pasują do każdego stylu wnętrza. Ale może myślisz o innym materiale? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.