Czyszczenie odpływu i syfonu – jak to zrobić w wannie, brodziku, umywalce, zlewie?

2019-01-02 16:12 Danuta Awolusi
Czyszczenie odpływu i syfony
Autor: mat. prasowe Deante Korek umywalkowy NHC 010C czyszczony od góry

Czyszczenie odpływu w wannie, brodziku lub umywalce to prosta, ale bardzo ważna czynność, która pomoże uniknąć w przyszłości przykrych sytuacji. Wzywanie hydraulika to koszt od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, dlatego warto prawidłowo czyścić syfon, a w przypadku problemów – wiedzieć, jak sobie z tym poradzić samodzielnie.

Czyszczenie syfonu wanny i brodzika

W odpływie wanny i brodzika zanieczyszczenia gromadzą się łatwo i szybko. Jeżeli woda zaczyna zbyt wolno spływać, to znak, że coś zatkało syfon i lepiej nie zwlekać z czyszczeniem – a jeszcze lepiej robić to dokładnie i regularnie po każdym użytkowaniu. Najczęstszą przyczyną zatkania syfonu są włosy, bród i zalegający kurz.

Jak czyścić syfon w wannie i brodziku?

Po każdym użyciu należy wyjąć korek i dłońmi dokładnie usunąć wszystko, co na nim zalega. Dlaczego to tak ważny krok? Jeżeli użyjemy detergentów bez oczyszczenia sitka, nie tylko nie będą one skuteczne, ale wręcz jeszcze bardziej zatkają odpływ.

Do odtykania odpływów, ale również profilaktycznego czyszczenia syfonów najczęściej używamy specjalnych granulek. To żrąca substancja, dlatego należy to robić ostrożnie, w gumowych rękawiczkach, starając się nie wdychać oparów. Do syfonu nasypujemy odpowiednią ilość granulek, a następnie wlewamy odrobinę wrzątku – od razu usłyszymy działanie, bo detergent zacznie się „gotować” i pienić. Gdy reakcja się uspokoi, wlejmy resztę wrzątku, a następnie spłuczmy syfon dużą ilością chłodnej wody. Granulek warto używać minimum raz w miesiącu, w przypadku dużej liczby domowników – raz w tygodniu.

Warto mieć na uwadze, że niektóre środki mogą podrażnić rury – dlatego najpierw dowiedzmy się, jakie rury zamontowano w naszej wannie lub brodziku i czy wybrany preparat będzie odpowiedni.

..  Jak odetkać zlew i umywalkę? Sposoby na zatkany odpływ >>>

Domowe sposoby na czyszczenie syfonu zlewu, umywalki, brodzika i wanny

Jeżeli regularnie dbamy o czystość odpływu, takie domowe sposoby będą naprawdę skuteczne. Jednym z nich jest wykorzystanie octu spirytusowego. Jedną szklankę można wlać do syfonu i odczekać godzinę. Jeżeli chcemy, aby działanie było jeszcze skuteczniejsze, wystarczy wsypać najpierw łyżeczkę sody kaustycznej (dostępna w supermarketach oraz sklepach internetowych), a następnie zalać ją octem. Po upływie ok. 60 minut przelejmy odpływ chłodną wodą. Soda kaustyczna to środek, który rozpuszcza papier, włosy i tłuszcz, a nawet odpadki kuchenne. Likwiduje także przykre zapachy.

..  Soda oczyszczona – 10 praktycznych zastosowań w domu >>>

Jak wyczyścić odpływ w brodziku lub wannie, gdy jest bardzo zatkany?

Jeżeli pomimo ręcznego usunięcia zanieczyszczeń odpływ nadal jest zatkany, warto zaopatrzyć się w specjalny drucik oraz przepychacz. Można je kupić w każdym sklepie z akcesoriami do domu, kosztują zaledwie kilka złotych, a staną się nieocenionym narzędziem!

Jeżeli mamy taką możliwość – odkręćmy sitko odpływu, by mieć jak najlepszy dostęp do rur. Zacznijmy od przepychaczki, a cały brud, jaki wyjdzie, należy natychmiast usunąć ręcznie. Jeżeli to nie pomoże, użyjmy drutu.

Czyszczenie umywalki i zlewu – czy zawsze warto działać na własną rękę?

Choć opisane wyżej metody są zazwyczaj bardzo skuteczne, zdarza się, że zlew lub umywalka staną się wyzwaniem nawet dla silnie żrących środków i przepychaczek. Zamiast więc ładować kolejne porcje detergentów, wezwijmy hydraulika, który oceni, co się stało, a przede wszystkim… nie pogorszy sytuacji. Warto pamiętać, że jeżeli uszkodzimy rury, ich wymiana będzie bardzo kosztowna. Właśnie dlatego lepiej nie używać samodzielnie sprężyny kanalizacyjnej, czyli tak zwanej „żmii”. Zostawmy to profesjonaliście!

Jak czyścić syfon w umywalce lub zlewie? Przydatne gadżety

Przepychaczka nie jest jedynym dostępnym gadżetem, który poradzi sobie z udrożnieniem rur. Ciekawym rozwiązaniem może stać się specjalna pompka do rur, która wyglądem przypomina strzykawkę z gumową przyssawką. Oprócz tego w sklepach znajdziemy specjalne wersje drutu (na przykład plastikową, którą wpuszczamy do rury) albo kwiat do udrażniania odpływu, czyli metalowy łańcuszek zakończony ornamentem, który wpuszczamy do rury, zostawiając go tam na 2-3 miesiące. Po tym czasie wyjmujemy produkt, wyciągając równocześnie wszystkie zanieczyszczenia. Proste i skuteczne!