Pranie i czyszczenie dywanów: domowe sposoby. Jak czyścić dywany?

2020-12-15 9:17 Anna Hankiewicz
Próbki dywanów do projektu wnętrz
Autor: Thinkstockphotos.com

Czyszczenie dywanów przed Tobą? Poznaj domowe sposoby, jak czyścić dywany, prać oraz usuwać z nich plamy. Sprawdź m.in., jak to robić na sucho oraz jak użyć octu czy sody oczyszczonej do prania dywanów.

Spis treści:

Dywan chroni podłogę i stanowi ważny element wystroju wnętrza, dlatego należy dbać o jego czystość. Podpowiadamy domowe sposoby na czyszczenie dywanu, dowiedz się, jak prać i w jaki sposób dbać o dywan, aby nie zniszczyć jego koloru i faktury.

Regularne odkurzanie szczotką przeznaczoną do dywanów stanowi pierwszą linię obrony przed brudem i uszkodzeniem włókien dywanu. Ponadto, aby zachować dywan w dobrym stanie przez długie lata, pamiętaj o cyklicznym praniu. Dokładne czyszczenie dywanu zaleca się co 12 do 18 miesięcy. Jeśli masz lekki dywan w pastelowych kolorach i bawią się na nim dzieci lub zwierzęta, należy czyścić dywan dwa razy w roku. Nie zapomnij o tym, aby przestrzegać wytycznych producenta dotyczących prania dywanu. W trakcie czyszczenia dywanu chroń meble, obicia i podłogę. Jeśli zdecydujesz się na mokrą metodę czyszczenia dywanów, upewnij się, że dywan wysycha całkowicie w ciągu 24 godzin, aby zapobiec tworzeniu się pleśni lub uszkodzeniu podłogi pod wpływem wilgoci.

Czyszczenie dywanów: domowe sposoby, czyli ocet

Zamiast preparatów dostępnych w drogeriach możesz użyć domowych, ekologicznych sposobów. Przystępując do czyszczenia, w pierwszej kolejności dokładnie odkurz dywan. Pozbędziesz się plam, trąc dywan gąbką zamoczoną w roztworze przygotowanym z 1 kubka amoniaku i 2 litrów ciepłej wody. Osusz czyszczone miejsce i w razie potrzeby powtórz czynność.

Sprawdź też:

Jak czyścić srebro? >>>

Jak czyścić miedź? >>>

Jak czyścić osad z kamienia? >>>

Jak czyścić starą porcelanę? >>>

Ocet jest superbohaterem w usuwaniu plam. Wypróbuj domowych pomysłów na roztwory wybawiające brud. Świeże plamy potraktuj roztworem 2 łyżek soli rozpuszczonych w 1/2 szklanki octu. Aby pozbyć się trwalszych zabrudzeń, przygotuj pastę z 1 łyżki octu, 1 łyżki skrobi kukurydzianej i nałóż na plamę. Zwiększ ilość składników w zależności od wielkości zabrudzenia.

Pozostaw pastę na dywanie na jedną dobę, a następnie go odkurz. Jeśli masz plamę po farbie, przygotuj roztwór z 2 łyżek octu, 1 łyżeczki proszku do prania i kubka wody, w którym zamoczysz gąbkę. W przypadku plam z owoców i soków owocowych wymieszaj 1 łyżkę proszku do prania z 2 łyżkami octu i połącz ze szklanką wody. Potrzyj szmatką zabrudzony skrawek materiału, a plamy powinny zniknąć. Niewykluczone, że będzie trzeba powtórzyć proces, aby dokładnie usunąć ślady. Możesz użyć także nasączonych chusteczek dla dzieci, które pochłaniają zarówno ciecz, jak i barwniki.

Sprawdź też:

Ocet - tanie i ekologiczne sprzątanie >>>

Sól - 6 sposobów na jej zastosowanie w domu >>>

Soda oczyszczona - 10 pomysłów na jej zastosowanie >>>

Jak czyścić wiklinę? >>>

Jak wyczyścić przypalony garnek? >>>

Jak wybielić i prać firanki? >>>

Czyszczenie dywanów: usuwanie plam z dywanu

Jeśli rozlejesz czerwone wino na dywan, nie panikuj. Możesz polać plamę białym winem, aby rozjaśnić kolor. Następnie oczyścić miejsce na dywanie gąbką namoczoną w zimnej wodzie. Posyp je solą i odczekaj około 10 minut. Teraz odkurz brudne miejsce na dywanie. Plamę po smarach lub oleju zmyj wilgotną gąbką, pokryj niewielką warstwą kremu do golenia, pozostaw do wyschnięcia, a następnie wytrzyj wilgotną gąbką. Kolejny sposób na to, żeby pozbyć się tłustych plam z dywanu to sól wymieszana z alkoholem w stosunku 1:4.

Czyszczenie dywanów na sucho: soda oczyszczona

Domowym sposobem na czyszczenie dywanów na sucho jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy posypać nią dywan, pozostawić na 4-5 godzin, a następnie odkurzyć. Soda oczyszczona odświeży dywan oraz zneutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Jak wyczyścić dywan: czyszczenie wełnianych dywanów

Odkurz lub wytrzep wełniany dywan na zewnątrz, aby pozbyć się kurzu. Następnie przetrzyj plamy delikatną gąbką zamoczoną w wodzie z detergentem. Przed przejściem do następnego kroku upewnij się, że na dywanie nie ma mydlin. Pamiętaj, że wełniane dywany wymagają szybkiego wysuszenia.

Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, rozwieś go w nasłonecznionym miejscu. W przyszłości zapobiegaj powstawaniu plam, usuwając je natychmiast po ich wystąpieniu. Najlepiej wywabić je roztworem wody i octu. Szorowanie pogłębi tylko plamę, więc ważne jest, aby „wyciągać” plamę na zewnątrz, nie pocierać jej. Wystrzegaj się silnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić wełniany dywan.

Czyszczenie dywanu shaggy: domowe sposoby

Włochaty dywan typu shaggy należy odkurzać jak najczęściej, nawet codziennie, jeśli bawią się na nim dzieci. Najpierw należy odkurzyć go z włosem, a następnie pod włos. Na koniec odwróć dywan, aby pozbyć się kurzu spod spodu lub udaj się z nim na trzepak. Do prania dywanu zalecane jest stosowanie suchego szamponu.

Dywan posypujemy chłonnymi granulkami, aby odświeżyć chodniczek. Po upływie określonego czasu odkurzamy dywan. Innym sposobem jest wykorzystanie parowej maszyny do czyszczenia. Po zakończonej czynności, dokładnie wysusz dywan za pomocą wentylatora lub suszarki. Shaggy pochłania dużo wody, więc pozostanie mokry przez dłuższy czas. W przypadku wykorzystania tego sposobu nie pozostawiaj dywanu zbyt mokrego, ponieważ wilgoć może wytworzyć brzydki zapach.

Pranie i czyszczenie dywanów: dywan w rękach profesjonalistów

Niemal w każdym mieście działają firmy oferujące czyszczenie dywanów. Wybierając firmę, należy dowiedzieć się, jaką metodą oraz jakimi środkami będzie czyszczony dywan i czy firma odpowiada za jego ewentualne zniszczenie. Warto również poznać opinie osób, które skorzystały z jej usług. Ceny profesjonalnego czyszczenia dywanów wahają się od 7 zł do 15 zł/m2.

Najpiękniejsze dywany: GALERIE ZDJĘĆ

Dywany odgrywają ważną rolę w aranżacji wnętrz. Umiejętnie dobrane stanowią swoistą biżuterię do podłóg. Choć długo panowała moda, by jak najbardziej odsłaniać podłogi i cieszyć się ich walorami dekoracyjnymi, dywany nie zeszły na drugi plan. Sprawdź, jak pięknie prezentują się w aranżacjach.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021