Coca-cola – nietypowy środek do sprzątania. Jak pozbyć się rdzy i kamienia przy pomocy coli?

2020-06-27 9:43 Barbara Ruppel
Sprzątanie coca-colą
Autor: Lemon_tm/GettyImages Coca-colę można nie tylko pić, ale również wykorzystać do sprzątania

Coca-cola jako środek czyszczący? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że popularny napój gazowany doskonale sprawdza się w roli pogromcy kamienia, osadu, rdzy i tłustych plam. Jak posprzątać dom przy pomocy coca-coli? Jak wyczyścić srebro i muszlę klozetową brunatnym napojem? Odkrywamy tajemnice coca-coli.

Coca-cola do sprzątania – moc trzech kwasów

Coca-cola została stworzona przez farmaceutę z Atlanty w 1886 roku, ale początkowo nie zyskała popularności. Dziś coca-cola jest drugim po wodzie najchętniej wypijanym napojem na świecie. Niewiele osób wie, że coca-colę można wykorzystać do celów kosmetycznych i co ciekawsze – do sprzątania. Dlaczego popularny napój tak skutecznie radzi sobie z kamieniem, osadem, rdzą i tłustymi plamami? Tajemnica tkwi w składzie, a dokładniej w 3 kwasach, które zawiera każda butelka coli: kwasu cytrynowego, kwasu węglowego i kwasu ortofosforowego. Ten ostatni używany jest między innymi do odkamieniania armatury w ciepłownictwie, jako płyn do lutowania, a także do produkcji nawozów sztucznych. Ponadto, kwas ortofosforowy wchodzi w skład fosfolu, odrdzewiacza do stali.

Coca-cola sama w sobie może i nie jest najzdrowszym napojem, głównie przez obecność kwasów, kofeiny i bardzo dużych ilości cukru, ale jeśli mamy butelkę coli w domu, warto wykorzystać ją do sprzątania. Co można wyczyścić za pomocą coca-coli? Od zardzewiałych sztućców, przez osad na armaturze łazienkowej i rdzę na wannie, po plamy z krwi lub markera na dywanie. Możliwości jest wiele, a coca-cola jest doskonałym zamiennikiem chemicznych i szkodliwych dla skóry środków czyszczących.

Co można wyczyścić coca-colą?

RDZA – coca-cola to doskonały odrdzewiacz, a wszystko dzięki kwasowi ortofosforowemu. Brunatny napój czyści pokryte rdzą powierzchnię, armaturę łazienkową (na przykład wannę) i kuchenną. Zanim zdecydujemy się wyrzucić narzędzie lub sztućce pokryte warstwą rdzy, zamoczmy je na godzinę lub dwie w coca-coli. Będą jak nowe. By wyczyścić wannę, wystarczy podlać zardzewiałe miejsce colą i wyszorować gąbką o twardszej fakturze.

KAMIEŃ – coca-cola świetnie poradzi sobie również z kamieniem, dlatego warto użyć jej do czyszczenia armatury kuchennej i łazienkowej, na przykład muszli klozetowej. By pozbyć się osadu, kamienia i żółtych zacieków z wnętrza muszli obficie zalejmy ją brunatnym napojem, zostawmy na noc, a następnie wyczyśćmy szczotką i spłuczmy. Przy pomocy coca-coli możemy także wyczyścić czajnik z kamienia. Wlejmy wodę i szklankę coli, zagotujmy, a następnie wylejmy zawartość czajnika i opłuczmy wodą. By pozbyć się kamienia z żelazka, namoczmy szmatkę lub myjkę w coca-coli i wyczyśćmy zabrudzoną powierzchnię.

LUSTRA i SZYBY – okazuje się, że coca-cola bardzo dobrze radzi sobie z myciem szyb i luster. Dzięki zawartości kwasku cytrynowego, mycie okien i szyb colą daje efekt wysokiego połysku, dlatego z powodzeniem można nią zastąpić chemiczny płyn do mycia szyb.

PRZYPALONE GARNKI nie mają szans w starciu z coca-colą. Popularny napój poradzi sobie nawet z najbardziej przypalonymi naczyniami. By pozbyć się spalenizny, wlejmy do garnka lub patelni coca-colę, postawmy na kuchence i zagotujmy. Odstawmy colę na kilkanaście minut, a następnie usuńmy spaleniznę myjką.

TRUDNE PLAMY to żaden problem dla popularnego napoju. Dodając szklankę coca-coli do prania, pozbędziemy się nie tylko plam z tłuszczu, ale również soków, krwi czy trawy. Możemy również polać plamę bezpośrednio colą i wtedy włożyć do pralki. Coca-colę można wykorzystać również do usuwania plam z dywanów, w szczególności plam z markerów, farby czy gumy do żucia. Colę wylejmy na zabrudzony fragment dywanu, odczekajmy kilka minut i zetrzyjmy plamę. W przypadku gumy do żucia warto poczekać kilka minut dłużej, żeby gładko i bez problemu dała się usunąć przy pomocy tępego noża.

PRZYKRE ZAPACHY z piekarnika czy mikrofalówki znikną dzięki właściwościom coca-coli. Co ciekawe, rybacy lub pracownicy sklepów rybnych często dodają coca-colę do prania, by pozbyć się rybnego zapachu. Wyczyszczenie mikrofali lub piekarnika coca-colą to doskonały pomysł – nie tylko pozbędziemy się niemiłych zapachów, ale również osadu, zacieków i tłustych plam.

ZATKANY ODPŁYW możemy przetkać colą, zwłaszcza gdy nie chcemy używać chemicznych środków. By odetkać odpływ, wlejmy pół litra coca-coli i zostawmy na 1-2 godziny. W tym czasie kwasy zawarte w napoju rozpuszczą zalegające w odpływie odpady. Po upływie tego czasu wlejmy do odpływu ostrożnie dwa litry wrzątku. Dzięki eliminacji przykrych zapachów przez coca-colę nie powinniśmy poczuć nieprzyjemnego odoru charakterystycznego dla zatkanych odpływów.

Jak widzimy, coca-cola może pomóc nam w domowych porządkach bez potrzeby używania chemicznych środków drażniących skórę. Oprócz wymienionych powyżej sposobów wykorzystania coli do sprzątania brunatny płyn doskonale sprawdzi się również do czyszczenia srebra, monet, powierzchni chromowanych, porcelany i odświeżania zszarzałych, zabrudzonych fug w łazience.

Sprzątamy, układamy, organizujemy przestrzeń w domu