Boraks: gdzie kupić i jak używać? Zastosowanie boraksu w domu

2021-02-09 15:41 Danuta Awolusi
Boraks
Autor: GettyImages Boraks to m.in. jeden z ekologicznych środków czyszczących

Wokół boraksu narosło wiele mitów, a opinie na jego temat są skrajnie różne. Jedni uważają, że ten środek do czyszczenia może zdziałać cuda, inni zaś, że jego właściwości żrące mogą być niebezpieczne. Jak jest naprawdę? Jakie są właściwości boraksu i do czego można go używać? Gdzie kupić boraks? Wszystkie odpowiedzi czekają na was poniżej.

Spis treści:

Co to jest boraks?

Boraks to minerał występujący w przyrodzie (należy do rodziny boranów). Jego inne, fachowe nazwy to tetraboran sodu lub czteroboran sodu. Główne złoża boraksu znajdują się na terenie Turcji i Kalifornii, przede wszystkim w suchych korytach rzek. Ale dlaczego boraks to coś, co może nam się przydać w domu? Boraks jest solą rozpuszczalną w wodzie. Wielorakość jego zastosowań sprawiła, że od wieków (a odkryto go najprawdopodobniej ok. VIII w. n. e.) jest używany na skalę przemysłową. Stosuje się go m.in. w produkcji szkła i ceramiki, ale również w medycynie, produkcji żywności (jako konserwant) czy jako środek przeciwgrzybiczy.

..  Soda oczyszczona: zastosowanie w domu >>>

Boraks: zastosowanie w domu

Do czego służy boraks i jak wykorzystać go w domowych warunkach? Przede wszystkim to tani środek do sprzątania, który poradzi sobie z wieloma zadaniami. Oto, w jaki sposób możemy go używać:

  • Jako uniwersalną pastę do czyszczenia

Boraks trzeba zmieszać z wodą do uzyskania gęstej pasty. Następnie należy posmarować pastą zanieczyszczone miejsca (na przykład umywalkę lub wannę), a po 15 minutach spłukać gorącą wodą. To idealny sposób na wyszorowanie sanitariów.

  • Jako środek do czyszczenia toalet

Pół szklanki boraksu wsypujemy do toalety i pozostawiamy na godzinę, a później szorujemy muszlę i spłukujemy wodą. Toaleta nie tylko będzie czysta, lecz także odkażona.

  • Jako środek do dezynfekcji i czyszczenia lodówki oraz zamrażarki

Łyżkę stołową boraksu mieszamy z wodą, aby powstał rzadki płyn, którym umyjemy lodówkę i zamrażarkę. Później wycieramy ją dokładnie wilgotną ścierką, aby pozbyć się resztek preparatu.

  • Boraks do prania (jako proszek)

Ten prosty, ale skuteczny proszek do prania z powodzeniem zastąpi inne środki. Aby go przygotować, potrzebne będą dwie szklanki płatków mydlanych, jedna szklanka boraksu oraz jedna szklanka sody kalcynowej. Wymieszane składniki trzymamy w pojemniku, zużywając na każde pranie ok. 2-3 łyżek przygotowanego wcześniej proszku.

  • Jako środek do udrażniania rur

Pół szklanki boraksu wsypujemy do rury zlewu i wlewamy odrobinę wrzątku. Po 15 minutach przepłukujemy dużą ilością gorącej wody.

  • Boraks na karaluchy

Mieszamy łyżeczkę cukru pudru z łyżeczką boraksu. Mieszankę wysypujemy w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się insekty.

Boraks: zastosowanie w ogrodzie

Boraks świetnie radzi sobie nie tylko z domowymi porządkami. Możemy go również wykorzystać w ogródku! W jaki sposób?

  • Boraks na mrówki

Do garnka wlewamy pół szklanki wody i wsypujemy szklankę cukru, a następnie gotujemy całość. Po przestudzeniu dodajemy dwie łyżki boraksu i mieszamy – powinna z tego wyjść galaretowata masa, którą wykładamy na płaskie spodeczki (na przykład zakrętki od słoików). Stawiamy je w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki. Boraks na rybiki? Użyjcie dokładnie tej samej masy.

  • Boraks na osy

Boraks trzeba rozpuścić w wodzie w proporcjach 1 do 9. Roztwór przelewamy do pojemnika ze spryskiwaczem i rozpylamy w miejscach, gdzie pojawiają się osy. Uwaga! Nie próbujmy w ten sposób usuwać gniazda os – do takich zadań wzywamy specjalistów.

..  Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? >>>

Boraks: gdzie kupić? Ile kosztuje?

Miejsc, w których możemy dostać boraks jest wiele. Gdzie kupić boraks dobrej jakości? Warto zajrzeć do drogerii eko, sklepów ekologicznych i na aukcje internetowe. Ile kosztuje boraks? To bardzo tani środek – za jeden kilogram zapłacimy od 7 do 10 zł.

Czy boraks jest toksyczny i niebezpieczny?

Wróćmy na chwilę do tego, o czym pisaliśmy we wstępie. Swego czasu firmy farmaceutyczne rozpisywały się na temat szkodliwości boraksu. Być może chodziło o fakt, że to tak tani składnik o wszechstronnym zastosowaniu, którzy konsumenci docenili, a firmy obawiały się konkurencji. Tymczasem boraks jest mniej toksyczny od soli kuchennej i używany w odpowiedni sposób (tak jak każda inna substancja) w żaden sposób nie zagraża naszemu życiu i zdrowiu.

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021