Styl w parze ze smakiem. Na co zwrócić uwagę, wybierając kuchenkę retro? Sprawdzone rady

2020-07-04 10:32 Materiał sponsorowany
Styl w parze ze smakiem. Na co zwrócić uwagę, wybierając kuchenkę retro? Sprawdzone rady
Autor: Vestfrost, materiały prasowe

Wydaje się, że kuchnie wolnostojące to relikt przeszłości. Zdecydowanie nie! Co więcej w ostatnich latach na popularności zyskują nie ultranowoczesne modele w kolorze inox, ale te retro, stylizowane na lata 50. i 60. ubiegłego wieku. Choć wyglądem bliżej ich do kadru z filmu „Mad Men”, technologie i funkcje skrywane wewnątrz przyprawiają o zawrót głowy.

Czas raz na zawsze również obalić mit, że retro AGD sprawdzi się wyłącznie w kuchniach zaprojektowanych w tym stylu. Zdecydowany akcent nie tylko przyciąga wzrok, ale również dodaje przestrzeni energii i świadczy o naszej kreatywności. Po prostu czas na retro!

Dla kogo retro?

Kuchenki retro wyróżnia linia projektowa, w której kluczowe znaczenie mają miękkie, opływowe kształty oraz design detali takich jak jak zegar czy pokrętła. W większości modeli na szczególną uwagę zasługuje również piekarnik - jego drzwiczki często przypominają tradycyjny piec, co podkreśla domowy charakter urządzenia. W charakter lat 50. czy 60. lepiej wpisują się nieco większe modele, których rozmiary odpowiadają ich pierwowzorom.

Pierwsze skojarzenie z retro AGD to kuchnie w stylu angielskim, prowansalskim lub skandynawskim. Ciekawe, że pomimo zdecydowanych różnic łączy je wiele cech wspólnych. Przestronne, monochromatyczne, jasne, a co najważniejsze zawsze pełne życia. To właśnie domowy charakter i ciepło są głównymi atutami kuchni w tych stylach. Skojarzenia? Poranne soboty pachnące świeżo pieczonymi bułeczkami i wieczorne kolacje z przyjaciółmi oraz rozmowy do późnych godzin. W tych aranżacjach sprawdzą się doskonale modele w kremowym, subtelnym odcieniu, który świetnie podkreśli charakter przestrzeni. Dla odważnych świat należy, dlatego zachęcamy również do aranżacyjnych eksperymentów. Jednym z nich może być kuchnia retro w nieco bardziej odważnym kolorze, np. bordowym.

Elementy i funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając typ kuchenki mamy trzy opcje: elektryczne, gazowe i elektryczno-gazowe, w których płyta zasilana jest gazem, a piekarnik prądem. Decyzja uzależniona jest od możliwości technicznych (opcje podłączenia, wentylacja) oraz naszego budżetu czy preferencji. Korzystnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę te dwa czynniki, jest kuchenka elektryczno-gazowa. Pamiętajmy o tym, że gotujemy zdecydowanie częściej niż pieczemy, zatem koszty eksploatacji tego typu urządzenia mogą być decydujące.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu kuchenki?

  • pojemność piekarnika oraz układ i rozmiar palników
  • liczba i typ funkcji piekarnika
  • rozwiązania wspomagające czyszczenia kuchenki
  • dodatkowe udogodnienia, jak zegar z timerem, prowadnice w piekarniku
  • zabezpieczenia antypyłowe w kuchenkach gazowych;
  • zabezpieczenia piekarnika takie jak szkło w drzwiczkach - skutecznie izoluje ciepło wewnątrz, ale również zapobiega poparzeniu dłoni;

Poznaj kuchnię wolnostojącą marki Vestfrost

Idealnie przyrządzone mięso? Ryż smażony z warzywami? A na koniec może tort? Kuchnia wolnostojąca Vestfrost sprawdzi się doskonale, zarówno podczas pieczenia, jak i gotowania. Do dyspozycji mamy aż 5 palników gazowych, w tym jeden największy typu WOK, o średnicy aż 14 cm. Cztery pozostałe palniki o wielkościach od 5,5 do 10 cm pozwalają odgrzać porcję zupy dla jednej osoby, ale w przypadku nagłej wizyty bez problemu ugotować również duży garnek makaronu dla grupy przyjaciół.

Kuchnia Vestfrost ma także zabezpieczenia wpływające na komfort i bezpieczeństwo korzystania z gazu. Opcja automatycznego zapalania palników w pokrętłach zwalania nas z konieczności posiadania zapałek lub innych tego typu rozwiązań. Dodatkowym ułatwieniem jest zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Jest to mechanizm, który odcina dopływ gazu do palnika, gdy przypadkowo zgaśnie płomień, na przykład w wyniku zalania palnika lub przeciągu. Po zapaleniu płomienia czujnik umieszczony przy palniku ogrzewa się. W przypadku zgaszenia płomienia czujnik przestaje być ogrzewany, co powoduje odcięcie dopływu gazu do palnika. Zabezpieczenie to jest bardzo istotne, ponieważ do zapachu trującego gazu przyzwyczajamy się zaledwie po upływie jednej minuty.

Ale czym jest kuchnia bez piekarnika? Ten oferowany przez markę Vestfrost  jest przede wszystkim multifunkcyjny. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli chodzi o jego użytkowanie nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Bez względu na to czy planujemy rozmrażanie, termoobieg czy używanie grzałki dolnej i górnej z obiegiem lub bez obiegu powietrza - każda z kombinacji jest dla nas dostępna. Dodatkowo mamy do dyspozycji inne opcje, takie jak grill (również w opcji podwójny grill), rożen czy pizza. Komora piekarnika została wyposażona w prowadnice drabinkowe, a na wyposażenie kuchni wolnostojącej składają się również głęboka i płytka taca oraz ruszt. To nie wszystko. Firma Vestfrost zadbała o programator czasu pieczenia z zegarem elektronicznym - rozwiązanie idealne dla tych, którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą. A w trosce o domowy budżet piekarnik odznacza się potrójnie przeszklonymi drzwiami, które tworzą barierę termiczną, zapobiegającą wydostawaniu się ciepła na zewnątrz.

Długie i żmudne sprzątanie po gotowaniu? Nic bardziej mylnego! Płyta gazowa kuchni wolnostojącej Vestfrost wykonana jest z łatwej do czyszczenia stali szlachetnej. Podobnie pokryte emalią wnętrze piekarnika z ułatwiającymi panelami katalitycznymi wystarczy tylko wytrzeć mokrą ściereczką i odpowiednim detergentem.