Jakie cechy powinien mieć dobry ekspres do kawy? Praktyczny poradnik zakupowy

2020-11-13 9:40 Materiał partnerski DD
Ekspresy do zadań specjalnych
Autor: mat. pras. JURA W ekspresie J6 wygodnie przyrządzimy zarówno kawowe klasyki, np. espresso, jak i cappuccino czy latte macchiato

Zakup ekspresu do kawy warto postrzegać jako inwestycję. Chodzi przecież o to, by przez długie lata bezawaryjne i wygodne w obsłudze urządzenie zapewniało aromatyczne i smakowite poranki, które będą dawać energię na dni pełne wyzwań. Dlatego zamiast prostym kryterium ceny, przy wyborze lepiej się kierować kwestią jakości. Podpowiadamy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przede wszystkim.

Po pierwsze producent

Jak ocenić jakość ekspresu? Dla osoby, która nie jest profesjonalistą ani zaangażowanym hobbistą, może się to wydawać trudne. Warto jednak zacząć od podstaw, czyli wyboru odpowiedniego producenta urządzeń. To przecież dobrze znana prawda, że lepiej wybrać najprostszy i najtańszy model z oferty naprawdę dobrej firmy, niż najeżony bajerami sprzęt nikomu nieznanej marki albo producenta niewyspecjalizowanego w ekspresach. Jakość sprzętu przejawiająca się długoletnim bezproblemowym użytkowaniem bierze się bowiem z wieloletniego doświadczenia sztabu projektantów i wytwórców.

Dobrym przykładem jest szwajcarska firma Jura, już od 90 lat niestrudzenie pracująca nad rozwojem nowych technologii i komponentów wykorzystywanych w jej ekspresach. Przygotowywane projekty są wdrażane do produkcji dopiero po przejściu najtrudniejszych testów wytrzymałościowych. A doskonałe efekty tych starań znajdują wyraz nie tylko w popularności ekspresów tej marki na całym świecie, lecz także w certyfikatach potwierdzających spełnienie rygorystycznych szwajcarskich norm jakościowych, atestach niezależnych organizacji konsumenckich oraz czołowych pozycjach w testach. Dzięki temu wiemy na pewno, że ekspresy Jura parzą świetną kawę i pracują bezawaryjne przez lata.

Po drugie wygoda obsługi

Codzienny komfort korzystania z ekspresu wyraża się w trzech zasadniczych kwestiach. Pierwsza to łatwość zarządzania jego pracą. Druga – bogata oferta kaw, które może przygotować. A trzecia to łatwość czyszczenia. Wszystkie te sprawy przekładają się na oszczędność naszego czasu i energii. Dlatego najlepszym wyborem są ekspresy automatyczne. Tego typu urządzenia oferowane przez firmę Jura nie tylko biorą na siebie niełatwe zadanie precyzyjnego doboru odpowiednich warunków przygotowywania kawy – wystarczy wskazać oczekiwany rodzaj napoju. Zajmą się także utrzymaniem wszystkich istotnych modułów w doskonałej czystości – od płukania istotnych modułów na zakończenie procesu parzenia po bardziej zasadnicza konserwację. Naciśnięcie przycisku zapewnia nieskazitelną higienę. One same zresztą zasygnalizują nam, kiedy gruntowne czyszczenie będzie potrzebne.

ekspres Jura
Autor: materiały prasowe Jura

Co ważne, za pomocą ekspresów automatycznych firmy Jura można idealnie przyrządzić wszystkie rodzaje specjałów kawowych – od ristretto po modne cortado lub flat white – po prostu za naciśnięciem jednego przycisku. Dba o to przemyślana, intuicyjna koncepcja obsługi. A ponieważ w kwestii kawy liczy się tak naprawdę tylko własny smak, wiele opcji programowania pozwala na daleko idącą indywidualizację końcowego efektu.

Po trzecie design

Szwajcarskie wzornictwo na całym świecie cieszy się doskonałą renomą. Również pochodząca z tego kraju firma Jura łączy czyste, wyraziste formy ze szlachetnymi materiałami, dbając o nadzwyczajną precyzję wykonania i bezkompromisową jakość obróbki. Dzięki temu jej urządzenia wielkie walory użytkowe łączą z wizualnymi. Wszystko zgodnie z zasadą, że dobry design to funkcjonalność w pięknej oprawie.

Chodzi jednak nie tylko o same ekspresy. Ta sama linia wzornicza obejmuje szereg urządzeń towarzyszących, jakie można dobrać w zależności od preferencji. Są wśród nich m.in. stalowe i szklane pojemniki na mleko, a także innowacyjne chłodziarki. Ponadto spieniacz do mleka. I wreszcie podgrzewacz do filiżanek. Wszystkie one zarówno z czarnym, jak i z białym ekspresem stworzą zgrany zespół.

Ekspresy automatyczne Jura
Autor: materiały prasowe Jura