Jaki ekspres automatyczny wybrać? Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu

2020-09-25 11:13 Materiał sponsorowany Daniel Działa
ekspres Jura
Autor: materiały prasowe Jura

Ekspres automatyczny to prywatny barista. Na skinienie – po wciśnięciu odpowiedniego klawisza lub dotknięciu ekranu – przygotuje właśnie taką kawę, na jaką w danej chwili masz ochotę. Aby współpraca przebiegała pomyślnie, a napój za każdym razem cieszył wyjątkowym smakiem i aromatem, trzeba jednak starannie dobrać sprzęt do własnych potrzeb. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Który ekspres do kawy jest najlepszy? Na to pytanie trudno udzielić prostej odpowiedzi, wskazując jeden konkretny model. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że wszystko zależy od potrzeb osoby lub osób, którym sprzęt ma służyć. Dlatego przed zakupem trzeba się zastanowić nad własnymi oczekiwaniami.

Już sam wybór ekspresu automatycznego (a nie modelu z kolbą lub na kapsułki) wpisuje się w ten kontekst. Urządzenia tego typu zapewniają wyjątkową wygodę – po wybraniu odpowiedniego programu same zajmują się dozowaniem i mieleniem kawy, parzeniem napoju o wystandaryzowanych parametrach, a potem czyszczeniem. Działają więc zupełnie inaczej niż kolbowe, które wprawdzie w bardzo przyjemny sposób, ale jednak angażują użytkownika. I na znacznie wyższym poziomie walorów aromatu i smaku niż ekspresy kapsułkowe, zresztą bardzo nieekologiczne w eksploatacji.

Wczuj się we własne potrzeby

To jednak dopiero punkt wyjścia. Przed zakupem ekspresu dobrze namyśl się nad tym, jaką kawę lubisz najbardziej i jaką najczęściej parzy się w twoim domu – czarną czy z mlekiem, a jeśli tę drugą, to w jakiej formule. Określ też, ile filiżanek chcesz parzyć jednocześnie, jedną czy dwie. Ponadto przetestuj w sklepie lub u przyjaciół modele sterowane dotykowo, klawiszami i pokrętłem, by ocenić, która z tych form odpowiada ci najbardziej.

ekspres Jura
Autor: materiały prasowe Jura

Poza tym postaraj się poznać dostępne na rynku dodatkowe opcje i moduły towarzyszące (chłodziarki do mleka, spieniacze, ogrzewacze do filiżanek itp.) i przekonaj się, czy nie czujesz potrzeby wprowadzenia swoich ceremonii kawowych na wyższy stopień. Następnie przyjrzyj się nowym modelom ekspresów, by wyrobić sobie zdanie na temat kwestii stylistycznych – wzornictwa, koloru, wykończeń. I wreszcie oceń własne możliwości finansowe, pamiętając jednak, że wydatek na ekspres wysokiej klasy to inwestycja w długie lata przyjemnego, bezawaryjnego korzystania ze sprzętu i przygotowywania kawy kilkakrotnie tańszej niż w kawiarni.

Świeżo zmielona – najlepsza!

Kiedy rozpoznasz swoje preferencje dotyczące ogólniejszych kierunków wyboru ekspresu, zwróć uwagę na kwestie szczegółowe. Pierwsza z nich to wbudowany młynek. Oszczędzi nam fatygi związanej z samodzielnym mieleniem ziaren, a zapewni znacznie większą głębię aromatu i smaku niż ta, którą da się osiągnąć przy zakupie kawy już zmielonej. W automatycznych ekspresach ciśnieniowych renomowanej szwajcarskiej firmy JURA znajdziemy takie, które dają możliwość zmielenia kawy zgodnie z potrzebami i indywidualnymi preferencjami.

Tu ważna podpowiedź, jaśniejsze ziarna należy mielić drobniej, ciemniejsze grubiej. Jednocześnie im drobniej zmielone są ziarna, tym dłużej woda przepływa przez kawę podczas zaparzania, a w rezultacie napar jest tym bardziej aromatyczny. Dlatego tak ważna jest precyzyjna regulacja gradacji, doskonale rozwinięta m.in. w innowacyjnym sześciostopniowym młynku Aroma G3 montowanym w wielu ekspresach marki JURA.

Ekspres pomyśli o tobie

Druga sprawa to łatwość dopasowania sposobu pracy urządzenia do oczekiwań. Chodzi nie tylko o funkcjonalne panele sterowania (od klasycznych klawiszy po ekrany dotykowe), doskonale rozwinięte w ekspresach marki JURA. Warto zwrócić uwagę na inteligentny system wstępnego zaparzania (I.P.B.A.S.©) oraz Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P.®). Pierwszy z nich automatycznie dobiera ilość wody do wybranej przez użytkownika dozy kawy, a także dba o utrzymanie optymalnych warunków zaparzania. Drugi z kolei umożliwia wydobycie maksimum aromatu i smaku kaw krótko parzonych – ristretto i espresso. Obie technologie, opatentowane przez firmę JURA, cieszą się estymą nie tylko wśród koneserów kawy, ale również – co szczególnie znaczące – w środowisku producentów ekspresów.

Mleczna droga

Kolejna grupa udogodnień dotyczy spieniania mleka – procesu niezbędnego do przyrządzenia delikatnego latte macchiato albo cappuccino. Ekspresy marki JURA zostały wzbogacone o Fine Foam Technology, dzięki której w prosty sposób otrzymujemy idealnie gładką i bardzo lekką piankę mleczną. Szwajcarski producent oferuje ponadto pojemniki na mleko (odstawiane do lodówki) oraz minichłodziarki (ustawiane na stałe w sąsiedztwie ekspresów), które zapewniają świeżość tego produktu – a dzięki możliwości mycia kluczowych elementów w zmywarce znacznie ułatwiają zachowanie najwyższych parametrów higieny.

Ekspresy Jura
Autor: materiały prasowe Jura

Czysto i zdrowo

Tu dochodzimy do kwestii trzeciej – łatwości czyszczenia. Jak wiadomo, domeną ekspresów automatycznych jest wygoda przygotowywania naparu. Urządzenia te samodzielnie usuwają wykorzystaną zmieloną kawę i płuczą układ. Co jakiś czas niezbędne są jednak gruntowniejsze porządki. Marka JURA wyraźnie je ułatwia. W jaki sposób? Wyposaża swe ekspresy w zintegrowane programy czyszczące, współpracujące ze środkami do konserwacji tego producenta. Innymi słowy aby wyczyścić urządzenie, wystarczy włączyć program i wrzucić tabletkę. Odpowiednie preparaty dbają o nieskazitelną czystość jednostki zaparzającej, uwalniają ją od resztek tłuszczu kawowego z ziaren. Z kolei czyszczenie systemu mlecznego dwufazową tabletką pozostawia przewody bez jakichkolwiek pozostałości białka, tłuszczu i cukrów. Z kolei filtr CLARIS umieszczany w zasobniku wody dba o jej idealne parametry, dzięki czemu usuwa potrzebę regularnego odkamieniania.

Design, który pobudza

Ostatnia i najprzyjemniejsza sprawa to wzornictwo. Spośród wszystkich sprzętów AGD stojących w kuchni (choć niekoniecznie tam!) ekspres najsilniej wiąże się ze spędzaniem wolnego czasu i celebrowaniem chwil dzielonych z bliskimi. W pewnym sensie jest tym, czy dla herbaty elegancki imbryk z podgrzewaczem. Dlatego ważne, by cieszył oczy, a nawet zachwycał doskonałym designem. Zawsze trafnym wyborem jest ponadczasowa, elegancka prostota. Klasyczny wybór to czerń, marka JURA proponuje jednak również modele w świeżej, modnej bieli. Dzięki temu bez trudu dopasujemy ekspres do wystroju pomieszczenia, tak by miękko wtopił się w aranżację lub przeciwnie – wysunął w niej na plan pierwszy i stał największą ozdobą.

ekspres Jura
Autor: materiały prasowe Jura