Jak urządzić kącik kawowy w domu? Inspiracje i praktyczne wskazówki

2020-09-25 11:30 Materiał partnerski DD
ekspres Jura
Autor: materiały prasowe Jura

Coraz bardziej świadomie podchodzimy do spędzania wolnego czasu oraz chwil dzielonych z bliskimi i przyjaciółmi. Wiosną przeszliśmy też przyspieszony kurs celebrowania życia domowego, ze spokojniejszymi niż wcześniej porankami i wieczorami. I nawet, mimo że wyjścia do kawiarni znów są możliwe, ulubioną kawą chętnie delektujemy się we własnych czterech ścianach. Aby jej smak i aromat był w pełni ożywczy, inspirujący i pobudzający, warto zadbać o odpowiednie otoczenie – stworzyć funkcjonalny, komfortowy i piękny kącik kawowy. Podpowiadamy, jak go zaaranżować.

Spotkajmy się na kawę – w kuchni czy w salonie?

Ekspresy do kawy oraz towarzyszące im akcesoria większość z nas trzyma w kuchni. To zrozumiałe – w niej przygotowujemy posiłki i napoje, tu także siadamy do śniadania – na ogół z kubkiem lub filiżanką pobudzającego naparu w ręku. Co więcej, bliskość lodówki, zlewozmywaka oraz kosza na odpadki ułatwia organizację całego procesu parzenia kawy dowolnego rodzaju, również z tej z mlekiem lub innymi dodatkami.

Taki układ funkcjonalny w wielu mieszkaniach jest rzeczywiście najdogodniejszym rozwiązaniem. Warto jednak zwrócić uwagę, że ekspres stojący na blacie to nie jedyna możliwość. Do rodzinnych spotkań nad kubkiem aromatycznego napoju zaprasza sprzęt ustawiony na wyspie kuchennej. Otaczające ją zwykle stołki zapraszają, by przysiąść i zamienić słowo. To ważne dla budowania autentycznej bliskości między domownikami.

A gdy wyspa oddziela kuchnię od salonu i zarazem łączy oba te pomieszczenia, układ taki okaże się niezwykle dogodny także w czasie wieczorów spędzanych z bliskimi czy z gośćmi na kanapie. Gospodyni czy gospodarz pełniący funkcję domowego baristy nie będzie musiał odrywać się od rozmów i znikać w głębi kuchni, aby przynieść jeszcze jedną filiżankę naparu.

Ekspresy Jura
Autor: materiały prasowe Jura

Prawdziwy koneser może też zorganizować strefę ekspresu na komodzie lub w otwartej zabudowie salonu czy jadalni. Gdy wybrany model o nowoczesnym wzornictwie zostanie tu odpowiednio wyeksponowany, dyskretnie oświetlony, zestawiony ze szlachetną porcelaną i eleganckimi akcesoriami – zamieni się w funkcjonalną rzeźbę; dzieło designu zapraszające do interakcji.

Nie tylko ekspres! Chłodziarka do mleka, ogrzewacz do filiżanek i...

Warto dodać, że podobnie jak zasobniki wody uniezależniają ekspresy automatyczne od instalacji, tak niewielkie chłodziarki do mleka sprawiają, że przygotowywanie latte macchiato nie wymaga kursowania między ekspresem a lodówką. Znajdziemy je w ofercie szwajcarskiej firmy JURA, której projektanci zadbali zarówno o użyteczne funkcje, jak i o wzornictwo tych pomysłowych sprzętów. Dzięki temu mamy pewność, że chłodziarka do mleka stworzy z ekspresem duet zgrany i funkcjonalnie, i estetycznie.

Mleko lubi chłód, z kolei kawa kocha wysokie temperatury. Jeżeli wlejemy ją do zimnego naczynia, to temperatura naparu może od razu spaść o ok. 10 stopni Celsjusza, przez co straci wiele w aspekcie smaku. Im zimniejsza kawa, tym mniej esencjonalna, aromatyczna, bogata. Dlatego nie do przecenienia jest ogrzewacz do naczyń. JURA oferuje również sprzęty tego rodzaju, oczywiście wizualnie dopasowane do pozostałych urządzeń.

Analogicznie sprawy się mają w przypadku spieniaczy do mleka. O ile na prywatny użytek z powodzeniem wystarczy moduł wbudowany w ekspres, o tyle przy większej liczbie stołowników rozsądnym zakupem okaże się odrębny spieniacz. To wygoda, oszczędność czasu i… pewny obiekt zachwytu gości, którzy pod twoim dachem poczują się jak w najlepszej kawiarni.

W sąsiedztwie tych urządzeń powinien się znaleźć zasób filiżanek, kubków i łyżeczek, a jeszcze bliżej taca z dodatkami – cukrem, przyprawami korzennymi, tartą czekoladą czy syropami smakowymi. Zaproszeniem do chwili twórczego relaksu okażą się szablony do dekorowania – blaszki z wycięciem, dzięki którym na jasnej piance łatwo wykonać np. czekoladowy albo cynamonowy rysunek. Póki nie spróbujesz, nie uwierzysz, jak skutecznie propozycja ozdobienia własnej kawy pobudza kreatywność i wyzwala radość.

ekspres Jura
Autor: materiały prasowe Jura