Zrób to sam: jak zamontować PARAPET. Montaż parapetu wewnętrznego instrukcja

2021-04-19 12:30
parapet
Autor: Kalbar

Wyjaśniamy jak zamontować parapet i jaki dobrze dopasować parapet wewnętrzny do mieszkania. Montaż parapetu: instrukcja. Co zrobić, aby paprapet był stabilny, czyli solidnie i szczelnie zamocowany? Zobacz nasze podpowiedzi.

Ładny parapet wewnętrzny przyciąga uwagę i dopełnia wnętrze. Zarówno drewniane, jak i marmurowe parapety świetnie eksponują okno. Należy po prostu dobrać ich materiał do stylu i funkcji wnętrza. Aby parapet był estetyczny i cieszył przez długie lata, potrzebny jest odpowiedni montaż. Tak naprawdę osadzenie parapetu to nic trudnego, spokojnie zamontujesz go samodzielnie, mając odpowiednią wiedzę. W ZRÓB TO SAM podpowiadamy jak montować parapety.

Montaż paprapetu wewnętrznego: podpowiedzi

Parapet wewnętrzny można zamontować samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców. Montaż parapetu: kilka wskazówek. Parapet można zamocować jedynie na powierzchni, która jest wyrównana, wypoziomowana, odkurzona, a w razie potrzeby - również odtłuszczona. Prawidłowo zamontowany parapet powinien być stabilny, czyli solidnie i szczelnie zamocowany.

Sprawdź też: remont mieszkania - jak wybrać fachowca, cennik usług remontowych >>>

  • Jak osadzić parapet

Parapet wewnętrzny umieszcza się na murze wnęki okiennej i wsuwa w specjalne podcięcie pod ramą okna (lub w wyprofilowane w niej miejsce). Okno i parapet nie powinny się ze sobą stykać, dlatego przestrzeń między nimi wypełnia się pianką poliuretanową lub taśmą izolacyjną. Najlepiej, gdy parapet wewnętrzny jest zaklinowany w otworach wyciętych w ścianach. O tym, czy są potrzebne, decyduje szerokość muru, na którym jest umieszczony parapet. Jeżeli parapet jest bardzo wąski, trzeba nie tylko osadzić go w murze, ale także podeprzeć wspornikami, zwłaszcza gdy poza obrys wnęki okiennej wystaje 60% szerokości parapetu. Stabilność parapetu zapewnia jego osadzenie w ościeżu (bocznych glifach okna) oraz właściwe wypełnienie przestrzeni pod parapetem. Wystarczy wkuć go 3-4 cm z każdej strony okna, ale może też być więcej.

Sprawdź też: odbiór techniczny mieszkania: sprawdzamy okna i drzwi >>>

Jak zamontować parapet: z podparciem czy bez

Przyjmuje się, że jeśli dwie trzecie szerokości parapetu spoczywa na murze, nie wymaga on podparcia. Natomiast jeżeli nadwieszona część stanowi więcej niż 60% parapetu, niezbędne będzie podparcie go od spodu wspornikami. Wsporniki montuje się co 0,5 m. Do ścian mocuje się je kołkami rozporowymi, do parapetu – wkrętami odpowiednimi dla materiału, z którego został zrobiony. Parapet dobrze jest podeprzeć również wtedy, gdy jest wykonany z kruchego materiału, na przykład mocno użylonego kamienia.

Sprawdź też: jak zagospodarować ścianę wokół okna i parapetu - architekt radzi >>>

Parapety wewnętrzne w mieszkaniu można zamontować albo przed tynkowaniem, albo po nim – wtedy wymaga to podkuwania ścian. Niektóre rodzaje parapetów, na przykład drewniane, lepiej osadzać już po tynkowaniu, aby nie były narażone na działanie wilgoci.

Jak zamontować parapet nad grzejnikiem?

Parapety wewnętrzne mocuje się mniej więcej 10-15 cm nad grzejnikiem. Taka odległość jest konieczna, aby zachować odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Parapet zamontowany w odległości mniejszej niż 15 cm od kaloryfera nie może wystawać poza jego lico, bo ogrzane powietrze nie będzie prawidłowo cyrkulować w pomieszczeniu. Przed przycięciem parapetu na żądany wymiar należy poczekać, aż osiągnie on temperaturę pomieszczenia, w którym będzie montowany. Trzeba przyjąć, że w ciągu godziny parapet ogrzeje się o 1°C.

Zrób to sam: montaż parapetu wewnętrznego - instrukcja

Montaż parapetu można rozpocząć, gdy ściany są już otynkowane. Wówczas mniejsze jest ryzyko jego uszkodzenia. Tak się dzieje, gdy parapet nie jest zagłębiony w ścianach. Gdy parapet ma być osadzony w ościeżu, lepiej zamontować go przed tynkowaniem. Bez względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonano parapet, tak samo montuje się go nad grzejnikami c.o. Ma to uzasadnienie ekonomiczne – im bardziej parapet zasłania grzejnik, tym bardziej ciepłe powietrze jest kierowane na pomieszczenie. Musi on być umieszczony co najmniej 10 cm nad posadzką, a nad nim trzeba pozostawić aż 15 cm wolnego miejsca. Parapety kamienne i drewniane montuje się po nadaniu im właściwego wymiaru i kształtu – obróbka krawędzi powinna być wykonana wcześniej.

  • Montaż parapetu na piankę

Montaż parapetów drewnianych - parapety drewniane osadza się zazwyczaj przy użyciu rozprężnej pianki poliuretanowej. Słowo „rozprężna” oznacza, że pianka wyciśnięta z puszki kilkakrotnie zwiększa swoją objętość. Do montażu parapetów wewnętrznych najlepiej używać pianek niskorozprężnych. Dobrze sprawdzą się też dwuskładnikowe - droższe od zwykłych, ale tworzące znacznie mocniejsze połączenie. Pianki szybko twardnieją i wtedy można odciąć ich nadmiar ostrym nożem.

  • Montaż parapetu na klej

Gdy parapet nie będzie zagłębiony w ścianach, lepiej zamocować go uniwersalnym elastycznym klejem montażowym. Jest on sprzedawany w kartuszach, podobnie jak uszczelniacze silikonowe i akrylowe. Wyciska się go pistoletem do silikonów. Są kleje o różnej sile wiązania. Na szybkowiążący klej poliuretanowy montowane są parapety kamienne oraz z konglomeratów kamiennych i kompozytów. Ponieważ takie parapety są wykonywane na zamówienie,  przed montażem sprawdzimy, czy wymiary parapetu zgadzają się z zamówieniem.

  • Montaż parapetu na zaprawę

Do montażu parapetów z kamienia i konglomeratów można stosować również cementowe zaprawy klejowe, najlepiej te do montażu kamienia.

Galerie zdjęć: inspiracje na wystrój okien

Aranżacje okien: zdjęcia, inspiracje, podpowiedzi projektantów. Zobacz modne zasłony, firany i rolety.

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021