Jak usunąć rysy z drewna? Sposoby na zarysowane meble i podłogę drewnianą

2019-01-02 16:16
Drewniana podłoga
Autor: materiały prasowe VOX

Zarysowane meble czy podłoga wyglądają nieestetycznie – często mamy ochotę je wymienić. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto wiedzieć, że w prosty sposób można usunąć rysy z drewna, a właściwie wypełnić je i zamaskować. Jak to zrobić?

Im głębsze rysy, tym oczywiście trudniej je zamaskować. Najskuteczniejszą metodą jest zeszlifowanie całej powierzchni drewna i zabezpieczenie jej na nowo. Tyle że to wymaga czasu i odpowiednich umiejętności. Na początek lepiej więc przetestować łatwiejsze sposoby.

Jak usunąć rysy z drewna? Orzechem włoskim!

Płytkie rysy na drewnie można sprytnie zamaskować kawałkiem orzecha włoskiego. Ponieważ jest najbardziej miękkim spośród orzechów, łatwo się ściera i wnika w zarysowania na meblach czy podłodze. Wystarczy pocierać rysę orzechem do momentu, aż będzie niewidoczna. Z tej samej metody warto skorzystać, by usunąć białe krążki na blacie, które powstały pod wpływem gorących naczyń. Do jasnego drewno można użyć także kawałków migdałów, orzechów pekan bądź brazylijskich.

Co ciekawe, orzech włoski wnika na tyle dobrze w rysy, że nawet gdy umyjemy podłogę czy blat na mokro, zarysowanie nadal będzie niewidoczne.

Orzech włoski nie zawsze pomoże w przypadku drewna ciemnego (wiśnia, mahoń) albo lakierowanego. Wtedy można skorzystać z innych metod usuwania rys na drewnie.

Zobacz też: Piękne drewniane dodatki do wnętrz >>>

Zarysowane meble drewniane: jak usunąć rysy?

Do usuwania rys z drewnianych mebli możemy użyć wielu akcesoriów, które znajdują się w domu. Przyda się np. kredka do brwi – ważne tylko, by miała kolor jak najbardziej zbliżony do barwy drewna. Świetnie sprawdzi się również bezbarwna wazelina. Wcieramy ją w rysę, a później pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie można przetrzeć drewno miękką szmatką, usuwając nadmiar wazeliny. W przypadku mebli z ciemnego drewna (np. mahoń, heban) rysy można zamaskować, korzystając z czarnej bądź brązowej pasty do butów.

Drewno z połyskiem: najlepiej użyć bezbarwnego lakieru, który rozcieńczamy ze spirytusem. Mieszaninę nanosimy za pomocą pędzelka wzdłuż zarysowania.

Meble politurowane: aby usunąć rysy z mebli, wykorzystujemy mieszankę sporządzoną z 4 łyżek płynnego wosku, 3 łyżek terpentyny oraz 2 łyżek denaturatu. Przed naniesieniem mieszanki przecieramy mebel szmatką zwilżoną naftą. Następnie zwilżamy watę woskiem z dodatkami i delikatnie, ale bardzo dokładnie nakładamy na rysę. Gdy powierzchnia wyschnie, polerujemy ją na połysk.

Zobacz też: Fronty kuchenne - lakierowane czy matowe? >>>

Jak usunąć rysy z drewna na podłodze?

Warto pamiętać, że małe, płytkie rysy na olejowanym drewnie mogą z czasem same zniknąć, ponieważ drewno z biegiem czasu pęcznieje. Jeśli jednak chcemy się ich pozbyć wcześniej, warto przetrzeć powierzchnię papierem ściernym o granulacji 100 lub 120, a później nanieść olej. W przypadku głębszych rys to jednak nie wystarczy.

Dobrze sprawdza się specjalna, twarda szpachla woskowa. Należy ją rozgrzać (np. lutownicą), tak by krople skapały w miejsce zarysowania. Wcześniej warto usunąć z zarysowań wszelkie drzazgi – można to zrobić po prostu śrubokrętem. Zaschnięta szpachlę dobrze jest wygładzić wełną stalową, usuwając nadmiar materiału. Później zaś, jeśli jest potrzeba, podretuszować pisakiem lakierowym.

Wspomniany pisak z szybkoschnącym lakierem przyda się też do zamaskowania rys na lakierowanej podłodze drewnianej. Ponieważ do wyboru jest mnóstwo kolorów lakieru, łatwo znaleźć ten jeden pasujący do podłogi.

Jak usunąć starą farbę z drewna? WIDEO poradnik

Czasem rys i uszkodzeń jest tak dużo, że warto zafundować meblom drewnianym całkowitą metamorfozę. Pierwszy krok to usuwanie starej farby. Sprawdź, jak to zrobić.

Drewno we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Drewno to uniwersalny, ponadczasowy i niezmiennie modny materiał wykończeniowy we wnętrzach. W dodatku zawsze ekologiczny, bo w pełni naturalny. Sprawdź, jak wprowadzać drewno do aranżacji - oto kilka pomysłów w galeriach zdjęć.