Złoto i miedź – coraz popularniejsze kolory detali. Jak je wprowadzić do wnętrza?

2020-09-29 8:07 Materiał sponsorowany DD
Złoto i miedź – coraz popularniejsze kolory detali. Jak je wprowdzić do wnętrza?
Autor: GTV, materiały prasowe Złoto i miedź – coraz popularniejsze kolory detali. Jak je wprowdzić do wnętrza? Dzielimy się pomysłami firmy GTV.

Złoto nie kojarzy się już z blichtrem pretensjonalnych hoteli czy nowobogackich rezydencji, z kolei miedź wyszła daleko poza krąg inspiracji industrialnych. Dziś dyskretny błysk metalu ożywia delikatne, pastelowe gamy kolorystyczne i rozjaśnia ciemniejsze, nasycone. Prostym aranżacjom daje rys wyrafinowania, a w eleganckich stawia stylistyczną kropkę nad i. Podpowiadamy, jak odcienie tych dwóch metali z sukcesem wprowadzić do nowoczesnych wnętrz.

Królewskie złoto wyraźnie się zdemokratyzowało. Gdy po dwóch dekadach nieobecności wśród trendów kolorystycznych na nowo weszło w modę, ukazało się naszym oczom zupełnie inne niż wcześniej. Chętniej podkreśla dziś szlachetną prostotę powściągliwych, na wskroś nowoczesnych form niż bogaty rysunek ornamentów wysnutych ze zdobnictwa dawnych epok. A kiedy zagląda do wnętrz, nie kreuje onieśmielającej, sztywnej atmosfery przepychu. Uwolnione od kłopotliwych skojarzeń rodem z lat 90. XX wieku okazuje się szykowne ale bezpretensjonalne. Łatwo staje się nośnikiem niezobowiązującej, młodej duchem elegancji. Co istotne, nie narzuca się – w dobrze zaprojektowanym wnętrzu współczesnym powraca w garści starannie wybranych elementów, bynajmniej nie dominujących.

Powrót odcieni złota zbiegł się w czasie (a może to wcale nie przypadek?) z popularnością butelkowej zieleni, granatu oraz czerni. Bliki światła na polerowanym metalu naprawdę efektownie kontrastują z ciemnymi barwami ścian, tkanin, mebli lub pozostałych dodatków. Złoto okazuje się jednak zupełnie uniwersalne – doskonale łączy się także z bielą oraz delikatnymi pastelami, zwłaszcza różem, błękitem, seledynem. Szczególnie intrygujące zestawienia tworzy z kolorami chłodnymi. W ostatnich sezonach bywa jednak (z powodzeniem!) łączone także z kolorami ziemi – delikatnym écru, beżem, brązem, ciepłymi, ale stonowanymi zieleniami.

Błyszczące odcienie metali wspaniale prezentują się na tle ciemnych kolorów, jak granat czy butelkowa zieleń.
Autor: GTV, materiały prasowe Błyszczące odcienie metali wspaniale prezentują się na tle ciemnych kolorów, jak granat czy butelkowa zieleń.

Jednocześnie złoto we wnętrzu zaznacza dziś swoją obecność również w innych niż wcześniej obszarach. Gdzie dostrzeżemy jego blask? Jak dawniej pojawia się na uchwytach mebli, i to już nie tylko klasycznych czy stylizowanych, ale także zupełnie nowoczesnych, a nawet minimalistycznych. Nieraz błyśnie także na metalowej nóżce meblowej, a nawet pojawia się na całej konstrukcji ażurowego obiektu z metalu (regału, stolika, ale też krzesła czy fotela). Poza tym można je znaleźć w oprawach obrazów i zdjęć. Na zastawie stołowej. Na klamkach i okuciach drzwi. Ponadto w oprawach oświetleniowych, w metalowych listwach wprowadzanych między okładziny ścienne (np. płytki ceramiczne), w panelach osłaniających ścianę nad blatem kuchennym (tzw. fartuchu kuchennym zwanym z ang. backsplash), a nawet na bateriach łazienkowych i kuchennych.

Nowe życie zaczęła także miedź. Do niedawna w dekoracji wnętrz kojarzyła się przede wszystkim industrialnie. Owszem, nadal znakomicie łączy się m.in. z surowym betonem, matową czernią metalu czy pociemniałym drewnem, czyli najbardziej klasycznymi obok starej cegły składnikami aranżacji loftowych. Spektrum chętnie stosowanych dziś zestawień jest jednak znacznie, znacznie szersze. Wnętrzom stylizowanym daje rys retro, nowoczesnym walor szlachetnego materiału, skandynawskim akcent naturalnego surowca. A bez względu na styl za każdym razem intryguje barwą – tak różną od popularnych tonów srebra i jeszcze mniej oczywistą niż złoto.

Bogatą ofertą detali w modnych odcieniach m.in. złota i miedzi kusi polska firma GTV.
Autor: GTV, materiały prasowe Bogatą ofertą detali w modnych odcieniach m.in. złota i miedzi kusi polska firma GTV.

Podobnie jak złoto, miedź pojawia się na najróżniejszych elementach wyposażenia i wystroju wnętrza, od armatury łazienkowej i kuchennej po dodatki do salonu. Szczególnie warte uwagi są miedziane uchwyty do mebli. Dlaczego? Pozwalają w prosty i szybki sposób nadać zupełnie nowy charakter nawet opatrzonym sprzętom. A skoro patrzymy na nie za każdym razem, gdy sięgamy do szuflady czy szafki, możemy mieć pewność, że będą cieszyć oko i serce każdego dnia.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że miedź we wnętrzach przyjmuje dziś różnorodne odcienie –  od klasycznego rudego po różowawy, znany jako rose gold. To zaproszenie do poszukiwania unikatowych zestawień kolorystycznych. Świetnie prezentuje się kontrast tonów miedzi z ciemną zielenią i czernią z jednej strony, a bielą, srebrzystą szarością i błękitem z drugiej. Efektownie prezentują się jednak także znacznie bliższe zestawienia, m.in. z czerwonawym brązem czy z pudrowymi odcieniami różu.

A skoro trendsetterzy wieszczą, że minimalizm wkrótce zacznie ustępować miejsca maksymalizmowi – nie należy obawiać się także swobodnego łączenia miedzi ze złotem i srebrem, zwłaszcza gdy jeden z tych odcieni jest jednoznacznie dominujący, a różnice barw równoważy spójność stylistyk. Olśniewający efekt gwarantowany!

Złote uchwyty marki GTV wspaniale wzbogacają powściągliwą zabudową kuchenną.
Autor: GTV, materiały prasowe Złote uchwyty marki GTV wspaniale wzbogacają powściągliwą zabudową kuchenną.
Akcja specjalna: Wygodny dom
Funkcjonalna kuchnia

Autor: materiały prasowe GTV

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jak wyposażyć garderobę? Jak oświetlić salon? I na jakie ważne detale w mieszkaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Praktyczne rekomendacje zebraliśmy w naszej akcji specjalnej!

Partnerzy