Spis treści
- Czy recykling skrzynek po owocach jest trudny?
- Co można zrobić ze skrzynki po owocach i warzywach?
- Efektowny pojemnik hand made ze skrzynki po owocach lub warzywach w stylu wnętrza
Czy recykling skrzynek po owocach jest trudny?
Zdecydowanie – nie! Nie musisz mieć umiejętności czy narzędzi. Oczywiście, jeśli masz wiertarkę, wkrętarkę i szlifierkę, będzie ci łatwiej i praca pójdzie szybciej, ale nie są one konieczne. Wystarczy papier ścierny o różnej grubości do wygładzania, śrubokręt, młotek, gwoździe, wkręty i trochę czasu!
Skrzynki można po prostu wziąć ze śmietnika (zwłaszcza przy sklepach typu warzywniak czy market spożywczy), czasem niepotrzebne kurzą się w garażach i strychach zaprzyjaźnionych domów, no i można je kupić za parę groszy.

i
Co można zrobić ze skrzynki po owocach i warzywach?
Dosłownie wszystko: od mebli, po dekoracyjne pojemniki i organizery oraz dekoracje. Najprościej jest po prostu oszlifować drewnianą skrzynkę na gładko, pomalować lakierem albo farbą i gotowe! Taka skrzynka może pełnić funkcję pojemnika na dziecięce zabawki, książki, czasopisma, kuchenne zapasy i akcesoria, papier toaletowy czy ręczniki itp. Dodatkowo można wyposażyć skrzynkę w kółka meblowe, uchwyty, blacik na zawiasach itp.
Pojedyncze świetnie sprawdzą się w roli stolików kawowych i pomocniczych, a także szafek czy stolików nocnych.
Ustawione obok siebie i piętrowo oraz skręcone dla stabilności zwykłe skrzynki zamienią się w regalik, ściankę działową, spiżarniane półki i pojemniki.
Można z nich zrobić kwietniki, osłonki na donice, dodatkowe wyposażenie tarasu czy balkonu...
Polecamy: Więcej pomysłów na ich wykorzystanie znajdziesz w artykule: Pomysłowe projekty hand made – daj skrzynkom drugie życie!

i
Efektowny pojemnik hand made ze skrzynki po owocach lub warzywach w stylu wnętrza
Skrzynka po owocach to twoja baza. Powinna być starannie oszlifowana, by była miła i bezpieczna w dotyku. Może być na kółkach, ale nie musi – to zależy od przeznaczenia pojemnika czy stolika oraz twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, by skrzynkę odpowiednio podstylizować – powinna przecież pasować do wystroju wnętrza, a nawet może dodawać mu charakteru. Na jej ostateczny wygląd mają wpływ kolorystyka, użyte akcesoria, dodatkowe wykończenie, dekoracje itp.
- Skrzynka w naturalnym wybarwieniu drewna będzie odpowiednia do aranżacji nowoczesnych, nawiązujących do estetyki vintage, stylów boho, skandynawskiego, eko, rustykalnego, indurstialnego itp.
- Skrzynki malowane na czarno, w odcieniach szarości, brązu, zieleni zawsze można śmiało wprowadzać do wnętrz bliskich naturze, scandi, wiejskich, industrialnych.
- Skrzynki w pastelowych odcieniach mogą prezentować się dość infantylnie, ale to nie znaczy, że nie będą dobrze się prezentowały np. w pokoju dziecka czy romantycznej, wiejskiej kuchni.
- Skrzynki w intensywnych, wyrazistych barwach będą odpowiednie do wnętrz awangardowych, fusion, vintage.
- Uchwyty dobierz starannie, bo mają one dużą „moc sprawczą”. Te z liny mogą nadać pojemnikowi marynistyczny sznyt. Zrobione ze starego skórzanego paska będą np. w duchu boho czy scandi. Minimalistyczne meblowe będą uniwersalne, a retro – staną się wyrazistym akcentem (dekoracyjnym, efektownym, kiczowatym?). Uplecione z pasków tkanin czy dzianin przeznaczonych do wyrzucenia czy resztek rzemyków staną się manifestem idei zero waste...
- Skrzynkę warto ozdobić dodatkowymi okuciami czy starymi zawiasami, gałkami meblowymi, szyldami klamek itp.
- Pojemnik można wyłożyć workiem z bawełny, lnu czy wstawić weń „wsad” zrobiony szydełkiem czy uszyty z filcu.
- Zewnętrzne ścianki skrzynki to też wymarzone miejsce dla malunków odręcznych czy wykonanych za pomocą szablonu oraz napisów naniesionych techniką transferową. Motyw oraz kolorystyka powinny harmonizować ze stylem pomieszczenia.

i