Choinka w stylu boho, stół w stylu boho, dekoracje domu... Boże Narodzenie w stylu boho!

2022-12-19 15:26

Boże Narodzenie w stylu boho? Ależ tak! Atrybuty stylu boho – wiklina, suszone kwiaty, a nawet pióropusze trzciny lub trawy pampasowej – zadziwiająco dobrze łączą się ze świąteczną klasyką, m.in. iglastymi gałązkami, suszonymi owocami, świecami i światełkami. Na dowód zebraliśmy mnóstwo inspiracji na świąteczny dom czy mieszkanie w stylu boho. Mamy też garść praktycznych rad aranżacyjnych!

Spis treści

  1. Choinka w stylu boho
  2. Dekoracje świąteczne w stylu boho
  3. Wigilijny i świąteczny stół w stylu boho

Styl boho w polskich mieszkaniach należałoby tak naprawdę określić jako scandi boho. Przeciwieństwa przyciągają się, nie dziwi więc, że ascetyczny styl skandynawski i szalone, kolorowe, bardzo artystyczne boho mogą znaleźć pod jednym dachem wspólne brzmienie. Chłodne scandi dostaje w ten sposób rumieńców, a fantazyjne boho zyskuje nieco spokoju. I właśnie w tej wersji boho po pierwsze znajduje w Polsce wielu miłośników, a po drugie doskonale łączy się z bardziej tradycyjnymi wątkami bożonarodzeniowymi.

Choinka w stylu boho

Najbardziej stylowe w czasie świąt w stylu boho zaprezentuje się choinka ułożona z pióropuszy trawy pampasowej, jak na zdjęciu otwierającym artykuł. Takiemu drzewku nie trzeba już żadnych ozdób! Ale i bardziej klasyczna dekoracja – jodła czy świerk, stroik z jedliny albo tylko jedna iglasta gałązka – może otrzymać szatę w stylu boho.

Święta w stylu boho: choinka w stylu boho
Autor: Blue Brontide, materiały prasowe Ozdoby choinkowe w stylu boho to – prócz szklanych bombek, zwłaszcza przezroczystych – zabawki z drewna i z papieru.

Grunt to postawić na formy niezobowiązujące, lekkie, także w czytelny sposób podejmujące grę z bożonarodzeniową konwencją, czy też: z konwenansem. Prócz światełek sprawdzą się tu kolorowe łańcuchy, także ręcznej roboty – jak te, które pamiętamy z dzieciństwa. Kolorowe bombki, a jeszcze lepiej zabawki choinkowe – w starej lub całkiem nowej, modnej stylistyce. Wśród nich nie może zabraknąć ozdób z papieru. Mogą się tu tez pojawić typowe dla boho sznury i zawieszki z drewnianych korali.

Dekoracje świąteczne w stylu boho

Podobnie jak w przypadku choinki, wszelkie dekoracje domu w stylu boho powinny mieć w sobie lekkość, fantazję, nawet... dezynwolturę. Na pewno nie może wśród nich zabraknąć mnóstwa świateł – od lampek choinkowych po świece. Dobrym wyborem staną się też wszelkiego typu latarenki i lampiony. Warto stawiać na naturalne materiały, raczej proste i stosunkowo niedrogie. Styl boho kocha przecież rękodzieło i uwielbia wyczarowywanie z domowych zasobów całkiem nowych przedmiotów. 

Ozdoby choinkowe w stylu boho. Chwosty i girlandy z drewnianych korali. DIY
Święta w stylu boho: dekoracja domu w stylu boho
Autor: Bonami, materiały prasowe W świąteczny wystrój domu w stylu boho warto włączyć elementy (ceramikę, szkło, tkaniny), które zdobią go także w innych okresach roku. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i... śmiało zestawiać zróżnicowane formy. Tak jak w przypadku świec, które, choć z różnych parafii, tworzą zgrany zespół.

Strojąc dom na święta w stylu boho, warto więc opierać się na dodatkach już obecnych we wnętrzach. Dla przykładu – iglaste gałązki, które zastąpią tradycyjny stroik świąteczny, wstawić do artystycznego wazonu ceramicznego. A jeśli kupować ozdoby, to może stare bombki z PRL-u albo wyplatane ze słomy, jak dawniej w wiejskich domach? Vintage to przecież ważny składnik stylu boho.

Wigilijny i świąteczny stół w stylu boho

Inaczej niż chyba w każdym innym przypadku, bożonarodzeniowy stół w stylu boho nie powinien być elegancki. A jeśli już, to w bardzo niezobowiązujący sposób; elegancki raczej za sprawą doboru cenionych materiałów (obrus i serwetki z surowego lnu, zastawa z wysokiej jakości kamionki, szkła, metalu raczej w czarnym macie niż polerowanej stali albo złocie czy... drewna – choćby w postaci tac lub talerzy) niż wytwornych form. 

Święta Bożego Narodzenia
Autor: Bohemia Design Limited, materiały prasowe Święta Bożego Narodzenia

Kto ma stare naczynia po rodzicach i dziadkach (niekoniecznie kompletny serwis!), ich staroświecki wdzięk może zaprezentować na tle surowego obrusa np. ze zgrzebnej bawełny. Aby całość nie prezentowała się zbyt strojnie, za całą dekorację stołu wystarczy garść zielonych gałązek i czerwonych owoców, ułożonych wprost na stole z pozorną niedbałością. Nastrój wykreuje światło świec.