Pamiętacie PRL-owskie kryształy? Teraz wracają do łask, w nowoczesnej odsłonie

2022-10-27 13:26

Transparentne szkło to magia – jest i jednocześnie go nie ma… Świetne jakościowo i doskonale zaprojektowane zachwyca podwójnie!

Szkło dekoracyjne
Autor: serwis prasowy Huta Julia SZLIFY DOSKONAŁE Wyroby współczesne (Huta Julia) zestawione mimo różnych szlifów: tradycyjnego, tzw. młynka i nowoczesnego geometrycznego (seria Linea). Razem będą wyglądać znakomicie, uzupełniając się wzajemnie.

Szkło, jak większość rzeczy, ma swoich przeciętnych przedstawicieli oraz perełki. Wśród tych ostatnich są produkty doskonałej jakości, znakomicie zaprojektowane i wykonane, także kolekcjonerskie sztuki.

Naczynia z przezroczystego szkła i kryształu (luksusowa odmiana szkła) są optycznie lekkie i eleganckie, a przy tym tak cudownie załamują światło… Może więc coś na prezent dla kogoś, dla siebie, dla domu?

BARWA ŁĄCZY

…a raczej jej brak! Szklane misy, bomboniery, puchary z najlepszych czasów huty ząbkowickiej. Dziś to kolekcjonerskie cacka, których można na co dzień używać. Różne formy i zdobienia, ale „kolor” zespolił poszczególne egzemplarze w zjawiskową kolekcję.

Szkło dekoracyjne
Autor: Justyna Kozlovski, właścicielka kolekcji

ZACHWYT GEOMETRIĄ

Zestaw naczyń Lars projektu Ludwika Fiedorowicza (1974 r., Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice) ze szkła prasowanego ujmuje prostotą i ponadczasową elegancją. Dziś do upolowania na pchlich targach i w internecie.

Szkło dekoracyjne
Autor: Olek Iwaszkiewicz Na zdj. zbiory L. Fedorowicz.

GWIAZDOZBIÓR

Cukiernica Radiant to przedstawicielka serii naczyń projektu Jana Sylwestra Drosta (lata 80. XX wieku, HSG Ząbkowice). Kolekcja ta jest uważana za wyjątkową m.in. ze względu na technikę (i trudność) wykonania naczyń. „Radianty” można spotkać w kilku kolorach.

Szkło dekoracyjne
Autor: A. Prugar/oszklochodzi.pl

PRZEJRZYSTA FORMA

Kolekcję kieliszków i szklanek Primitivo zaprojektował Jan Kochański dla marki Krosno. Cała seria została zbudowana na bazie podstawowych form geometrycznych. Kieliszki są ręcznie uformowane. O jakości decyduje też idealnie przejrzyste szkło Crystalline.

Szkło dekoracyjne
Autor: serwis prasowy marki Krosno

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

Kieliszki i szklanki z serii Bernadotte marki Villeroy & Boch (istnieje od 1784 r.) z kryształowego szkła stworzono na potrzeby współczesności (można myć w zmywarce!), lecz z wyraźnym odniesieniem do dawnych wzorów.

Szkło dekoracyjne
Autor: serwis prasowy marki Villeroy & Boch
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE