Zjawiskowa metamorfoza XIX-wiecznej klatki schodowej we Wrocławiu. Mamy zdjęcia PRZED i PO

2022-07-28 10:38
klatka schodowa przed
Autor: polska.org.pl Tak klatka schodowa prezentowała się przed remontem.

Od niedawna mieszkańcy wrocławskiej kamienicy przy ul. Lelewela mogą podziwiać całkowicie odrestaurowaną klatkę schodową, pochodzącą z końca XIX wieku. Poniżej prezentujemy zdjęcia klatki przed i po remoncie. Jest co podziwiać!

Klatka schodowa przy ul. Lelewela we Wrocławiu

Kamienica przy ul. Lelewela (boczna Piłsudskiego) została zbudowana około 1880 roku. Przy jej budowie nie szczędzono ani pieniędzy, ani dekoracji, co widać w elewacji budynku, ale również w sieni. Nic dziwnego – ulica Lelewela wraz z okolicą w tamtym czasie uchodziła za jedną z najbardziej prestiżowych w mieście.

Na zdjęciach przed remontem, mimo upływu lat, klatka schodowa w rzeczonej kamienicy wciąż prezentowała się zjawiskowo i przypominała mieszkańcom o swoich latach świetności. Dlatego bardzo cieszy nas fakt, że w końcu udało się XIX-wieczną sień odrestaurować i przywrócić jej dawny blask.

klatka schodowa przed
Autor: polska.org.pl

W kamienicy odrestaurowano pilastry ze zdobionymi kapitelami, boazerię, sztukaterię na ścianach, a także malowidła z sufitu, które zachowały się prawie w nienaruszonym stanie. W przeciwieństwie do sufitu, ściany były regularnie zamalowywane farbą olejną, dlatego mimo prób, nie udało się ich odzyskać.

Ściany pomalowano na neutralną biel, która stanowi doskonałe tło dla detali i misternie zdobionych sztukaterii.

klatka schodowa przed
Autor: Filip Heliasz, https://www.facebook.com/Wrocław-Inwestycje-Budowlane

Metamorfozę przeszły także schody – metalowe elementy pomalowano na elegancką zieleń, a stopnie wykonano z drewna o ciepłym odcieniu. Drzwi wejściowe również odnowiono, pracując na oryginalnych, drewnianych skrzydłach.

klatka schodowa
Autor: Filip Heliasz, https://www.facebook.com/Wrocław-Inwestycje-Budowlane

Całość prezentuje się naprawdę wyśmienicie. W planach jest również renowacja samej elewacji kamienicy, która również jest bogato zdobiona.

Poniżej, dla porównania, zdjęcie PRZED i PO. Metamorfoza robi wrażenie, prawda?

klatka schodowa
Autor: polska.org.pl, Filip Heliasz, https://www.facebook.com/Wrocław-Inwestycje-Budowlane
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE