Poznaniacy o ekologii i standardzie swoich mieszkań. Interesujące wyniki badań

2021-04-20 10:11
ekologia w Poznaniu
Autor: materiały prasowe

84% poznaniaków dba w codziennym życiu o środowisko. Najczęściej segregują odpady, zabierają do sklepu własną siatkę, czy też decydują się na oświetlenie LED. Chcą mieszkać w bezpiecznym, komfortowym i przytulnym domu, a podczas pandemii zwracają większą uwagę na kwestie związane z komfortem oraz samopoczuciem w swoich czterech kątach.

– Opinia mieszkańców Poznania jest dla nas niezwykle ważna. Zdajemy sobie sprawę, że ostatni rok zmienił sposób, w jaki patrzymy na nasze otoczenie, i co innego przykuwa teraz naszą uwagę. Dzisiaj kwestia zasobów naturalnych i troski o środowisko jest istotna dla coraz większej grupy Polaków i łączy się z tym, w jaki sposób dbamy o planetę w naszych domach i mieszkaniach. Chcieliśmy sprawdzić, co o tych zagadnieniach myślą mieszkańcy stolicy Wielkopolski i w jaki sposób wyobrażają sobie nowoczesne budownictwo oraz standard, w jakim chcieliby mieszkać – mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu.

ROBYG zapytał poznaniaków, czy i jak dbają o środowisko. Aż 84% respondentów zapytanych, czy w codziennym życiu dbają o ten aspekt, odpowiedziało twierdząco. Do jego zaniedbywania przyznało się jedynie 6% z nich. Najczęściej badani podejmują następujące działania: ponad 8 na 10 z nich segreguje odpady (88% odpowiedzi „często” lub „zawsze”), zabiera do sklepu własną siatkę (85%), czy też kupując żarówki, decyduje się na oświetlenie LED (83%). Więcej niż 7 na 10 badanych oszczędza wodę (78%) czy energię elektryczną (76%).

Najrzadziej podejmowanymi przez poznaniaków aktywnościami w ramach ochrony środowiska są kupowanie kosmetyków w szklanych opakowaniach (49%) czy też wybór komunikacji miejskiej (44%). Tylko 1/3 poznaniaków jest skłonna do ograniczenia spożywania mięsa (32%).

Bezpieczny, komfortowy, przytulny

Badani zapytani o to, jaki ich zdaniem powinien być dom (mieszkanie), na pierwszych miejscach wskazali kwestie związane z bezpieczeństwem (67%), komfortem (64%) i faktem, że powinien on być przytulny (63%). Dla respondentów najważniejszymi cechami budynku mieszkalnego przyjaznego środowisku są energooszczędność, jak również położenie blisko natury. Zarówno dla kobiet i mężczyzn obecność zieleni jest najistotniejszym udogodnieniem na osiedlu. Jednak w grupie kobiet znacznie więcej osób wybrało tę odpowiedź (63%) niż w grupie mężczyzn (50%).

– Zapytaliśmy poznaniaków o najważniejsze dla nich czynniki, którymi kierowaliby się przy zakupie mieszkania. Ankietowani mieli możliwość wielokrotnego wyboru. Aż 3/4 z badanych jako ten najważniejszy element wybrało cenę. Kolejne dwa składniki stanowiły lokalizacja (65%) oraz wielkość mieszkania (57%). Za najistotniejsze udogodnienia w zamieszkiwanym budynku, ankietowani uznali obecność drzew i roślin na osiedlu (56%), bliskość węzłów komunikacyjnych (co 4 badany) oraz paczkomat (22%) – podsumowuje Anna Wojciechowska.

inforgrafika
Autor: materiały prasowe

Mieszkanie w czasach COVID-19

– Byliśmy ciekawi, w jaki sposób pandemia zmieniła mieszkania poznaniaków. Odpowiedzi wskazywały, że najwięcej osób zwróciło uwagę na kwestie związane z komfortem i samopoczuciem. Tego zdania było aż 63% badanych. Wyniki te potwierdziły też ogólnorynkowy trend, w którym przestrzeń taka jak balkon czy ogródek jest dzisiaj traktowana jako część mieszkania równie istotna jak salon i sypialnie oraz że praca i nauka zdalna pokazały, jak dobrze dobrana nieruchomość pod kątem potrzeb mieszkańca, może zmienić jego życie – wyjaśnia Anna Wojciechowska.

Jednocześnie ankietowani na pytanie, na co zwracają większą uwagę podczas przebywania w domu w czasie pandemii, odpowiedzieli, że jest to: jakość powietrza (53%), dostęp do ogródka/balkonu (52%), energooszczędność (46%), dostęp do światła (45%). Większość kobiet zaczęła przywiązywać wagę do dostępności balkonu, tarasu czy też posiadania własnego ogródka w miejscu zamieszkania (65%). Mężczyźni zaś przyznają, że w największym stopniu zaczęła ich interesować jakość powietrza (56%). Warto również zwrócić uwagę, że w grupie mężczyzn na drugim miejscu, z odsetkiem odpowiedzi wynoszącym 45%, uplasowała się odpowiedź „dostęp do światła słonecznego”.

Nowoczesne technologie w mieszkaniach

W nowoczesnym budownictwie już dzisiaj dużą rolę odgrywa nowoczesna technologia, która umożliwia zdalne sterowanie mieszkaniem w zakresie oświetlenia, urządzeń elektrycznych oraz systemu bezpieczeństwa. 6 na 10 badanych wyraziło potencjalne zainteresowanie technologią Smart House w przypadku zakupu nowego mieszkania (61%).

Warto podkreślić, że poznanianki zdecydowanie częściej niż poznaniacy deklarują, że przy zakupie mieszkania/domu zwróciłyby uwagę na obecność inteligentnych systemów sterowania oświetleniem (62%) lub czujników okien i drzwi (61%). W grupie mężczyzn było to odpowiednio 54% dla systemów sterowania oświetleniem i 53% dla czujników.

Badanie „Poznaniacy o ekologii i standardzie swoich mieszkań” przeprowadzone przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na zlecenie ROBYG na grupie 689 mieszkańców Poznania, marzec 2021.

Więcej informacji o ROBYG: https://poznan.robyg.pl

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021