Nie tylko skarbonka. Gdzie dzieci mogą przechowywać pieniądze? Najlepsze rozwiązania

2020-09-28 7:32 Materiał sponsorowany Barbara Ruppel
Dziecko i pieniądze
Autor: Chris Ryan/gettyimages

Jak wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Banku Pekao S.A. coraz więcej rodziców uczy dzieci oszczędzania. To ważne, ponieważ dobre nawyki związane z pieniędzmi kształtowane od najmłodszych lat mogą znacząco wpłynąć na decyzje finansowe dziecka w przyszłości. W zarządzaniu osobistymi finansami ważne jest nie tylko ile uda nam się zaoszczędzić, ale również gdzie przechowamy nasze pieniądze.

Dziecko w świecie finansów

Obecnie wielu rodziców przyznaje, że zależy im na wykształceniu w swoich pociechach umiejętności dobrego oszczędzania i podejmowania dobrych decyzji związanych z pieniędzmi. Aż 70 procent polskich rodziców uważa, że nauka oszczędzania jest naturalnym krokiem w wychowaniu. Niestety, wielu dorosłych nie do końca wie, jak zacząć edukować swoje dziecko w kwestii finansów tak, by przekazać najważniejsze informacje w przystępny sposób.

Zgadza się z tym Tomasz Molenda, Dyrektor Biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych w Banku Pekao: - Dla wielu rodziców we współczesnym świecie edukacja finansowa najmłodszych stanowi wyzwanie. Nie wiedzą, jak rozpocząć rozmowę z dziećmi o pieniądzach i w jaki sposób kształtować nawyki oszczędzania u swoich pociech. Zdają sobie jednak sprawę, że jest to temat bardzo ważny. Dlatego coraz częściej szukają rozwiązań, które mogą im w tym zadaniu pomóc.

Dziecko i pienądze
Autor: materiały prasowe Pekao

Dostosowana do dzisiejszych czasów i rozwoju technologicznego edukacja finansowa jest podstawą, by zapoznać dziecko ze światem pieniędzy. Na szczęście w dobie smartfonów, z którymi dzieci zaznajamiają się od najmłodszych lat nie jest to trudne. Jednym z narzędzi, które w prosty i przystępny sposób uczy dziecko oszczędzania i zarządzania osobistymi środkami jest aplikacja PeoPay KIDS stworzona przez specjalistów Banku Pekao.

Pakiet PeoPay KIDS – wyjątkowe rozwiązanie dla najmłodszych

Pakiet PeoPay KIDS to prosta w obsłudze aplikacja dla najmłodszych z wirtualnym trenerem (Lisem, Żubrem lub Złotówką), który w zrozumiały dla dziecka sposób tłumaczy mu pojęcia z zakresu finansów i podpowiada, jak skutecznie oszczędzać i gospodarować własnymi pieniędzmi. Aplikację PeoPay KIDS możemy zainstalować na smartfonie dziecka lub urządzeniu mobilnym należącym do rodzica.

Jak działa PeoPay KIDS? To bardzo proste. W ramach konta oszczędnościowego Mój Skarb dzieci (z poziomu aplikacji) mają możliwość tworzenia wirtualnych skarbonek, które posłużą im do odkładania pieniędzy na wybrane przez siebie cele (np. na nowy rower czy tablet). Co ważne, pakiet PeoPay KIDS pozwala swobodnie zarządzać środkami między poszczególnymi skarbonkami, dzięki czemu dziecko uczy się dokonywać samodzielnych wyborów finansowych i brania za nie odpowiedzialności. Dziecko może również zrealizować przelew lub doładować telefon – w takim przypadku rodzic otrzymuje powiadomienie o autoryzacji transakcji, może ją zaakceptować lub odrzucić.

dziecko i ienądze
Autor: materiały prasowe Pekao

Dziecko może mieć swoją własną kartę, dla której rodzic w Panelu rodzica może określić dzienny limit kwoty płatności (minimalna kwota to 20 zł, a maksymalna 50 zł). Rodzic może też ustawić cykliczną kwotę kieszonkowego, które będzie trafiało na konto dziecka lub skorzystać z opcji natychmiastowego przelewu. Z poziomu aplikacji PeoPay lub swojej bankowości internetowej Pekao24 rodzic jest w stanie dyskretnie nadzorować finanse swojej pociechy.

Pakiet PeoPay KIDS został stworzony przy czynnej współpracy z dziećmi. Przyszli użytkownicy zostali zaangażowani w tworzenie i wygląd aplikacji, kart, a także postaci trenerów. Dzięki temu aplikacja mogła od razu wejść w świat dziecka i odpowiedzieć na wszystkie potrzeby młodych użytkowników.

Jak założyć pakiet PeoPay KIDS? Każdy rodzic może to zrobić w szybki i wygodny sposób bez wychodzenia z domu przy użyciu nowej wersji aplikacji PeoPay lub bankowości internetowej Pekao24. Do wypełnienia wniosku wystarczy podać numer PESEL dziecka i jego podstawowe dane. By rozpocząć edukację finansową naszej pociechy, potrzebujemy więc tylko kilka minut.

Więcej o pakiecie PeoPay KIDS warto odwiedzić stronę https://www.pekao.com.pl/kids.

Partnerem materiału jest BANK PEKAO S.A.