Wnętrza Hotelu Tobaco w Łodzi najlepsze w Europie!

2014-10-20 19:08

Tegoroczne wydarzenia związane z Łódź Design Festiwal zwieńczył spektakularny sukces łódzkiego studia EC-5 Architekci, którego projekt wnętrz Hotelu Tobaco otrzymał aż dwie nagrody w prestiżowym konkursie European Property Awards! Polskie projektowanie docenione na świecie - możemy być dumni!

Łódzkie biuro architektoniczne EC-5 Architekci, specjalizujące się w architekturze wnętrz hoteli i obiektów komercyjnych, 20 października 2014 roku za swój projekt wnętrz Hotelu Tobaco w Łodzi otrzymało aż dwie prestiżowe nagrody: Best Hotel Interior Europe i Best Hotel Interior Poland, przyznane w ramach konkursu European Property Awards 2014. Zwycięskie projekty ogłoszone zostały w trakcie ceremonii, która miała miejsce 14 października w Londynie. Nagrody w imieniu architektów i inwestora odebrali Luiza Jodłowska – właściciel EC-5 Architekci i Łukasz Wielgus – dyrektor sprzedaży w Arche.   

Nagrodzony Hotel Tobaco w Łodzi: International Property Awards

Europejski etap jest częścią konkursu International Property Awards, którego zwycięzca ogłoszony zostanie 4 grudnia, podczas uroczystej gali w Madinat Jumeirah, w Dubaju. Polscy architekci będą reprezentować Europę w kategorii Hotel Interior i konkurować będą z biurami z USA, Kanady, Azji, Dalekiego Wschodu, Afryki, Ameryki Południowej oraz Karaibów. Nagroda w konkursie International Property Awards to potwierdzenie najwyższych standardów w architekturze. Wyróżnienie rozpoznawane jest przez międzynarodowe środowisko architektów, inwestorów, deweloperów oraz agentów nieruchomości. Jury konkursu, działające pod przewodnictwem trzech reprezentantów Izby Lordów: Lorda Caithness, Lorda Best i Lorda Courtown, składa się z ponad 70 ekspertów branżowych z całego świata. „Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że to właśnie projekt wnętrz Hotelu Tobaco, naszego autorstwa, został wybrany jako zwycięzca europejskiego etapu konkursu. Jest to niezwykłe wyróżnienie dla naszego studia, tym bardziej, że konkurencja w tym roku była bardzo duża. To co cieszy nas równie mocno to fakt, że mamy w Polsce inwestorów, którzy nie boją się inwestować w zabytkowe, często niszczejące nieruchomości i wraz z polskimi architektami zmieniają je w miejsca, którymi możemy chwalić się na arenie międzynarodowej.” – skomentowała odbierająca nagrodę Luiza Jodłowska, właściciel EC-5 Architekci. „Grupa Arche, tworząc swoje inwestycje, zawsze stara się o stworzenie niepowtarzalnego projektu architektonicznego, podkreślonego wystrojem wnętrz. Do współpracy zapraszamy architektów odznaczających się kreatywnym podejściem do projektowania, tworzących klimatyczne miejsca. Z takimi designerami spotkaliśmy się w studiu EC-5 Architekci. Od początku współpraca inwestor-projektant, układała się doskonale. Z tego „związku“ powstał wyjątkowy punkt na mapie Europy jakim jest Hotel Tobaco, będący częścią szerszego projektu, Tobaco Park – osiedle mieszkaniowe w budynkach pofabrycznych w Łodzi. Nikt jednak z zespołu nie spodziewał się aż takiego wyróżnienia. Docenienie inwestycji Grupy Arche daje nam nową motywację do realizacji projektów coraz bardziej odważnych i niepowtarzalnych, przy współpracy z architektami z wizją. Na pewno tworząc kolejne inwestycje w Łodzi jeszcze raz spotkamy się ze studiem EC-5 Architekci. “ – dodał odbierając nagrodę Łukasz Wielgus, Dyrektor Sprzedaży, Grupa Arche.

Nagrodzony Hotel Tobaco w Łodzi: inspiracje projektantów

Nagrodzony podczas Łódź Design Festiwal projekt wnętrza Hotelu Tobaco w Łodzi, autorstwa pracowni architektonicznej EC-5 Architekci, to dzieło projektantów Luizy Jodłowskiej, Martyny Nowak, Hanny Pietras, Piotra Płóciennika oraz Doroty Szafrańskiej. Głównym zaś inwestorem przedsięwzięcia była Grupa Arche. Hotel Tobaco położony jest w centrum Łodzi, wśród zabytkowych kamienic i budynków pofabrycznych. Obiekt znajduje się na terenie zabytkowego kompleksu fabrycznego. Od 1895 roku mieściła się tu wytwórnia tkanin i wyrobów wełnianych Karola Kretschmera. W 1932 roku na terenie fabryki swoją działalność rozpoczęła Państwowa Wytwórnia Papierosów. Niedawno cały kompleks został poddany rewitalizacji i zaadaptowany na cele mieszkaniowo-hotelowe. Projekt architektury wnętrz w całości zrealizowała pracownia EC-5 Architekci. Wnętrza nawiązują charakterem do designu lat 50-tych i 60-tych. Zarówno w pokojach hotelowych, jak i w częściach wspólnych dominują grafit i żywe kolory: niebieski, fioletowy, zielony. Motywem przewodnim dla całego obiektu jest kolor żółty, który pojawia się w identyfikacji wizualnej oraz elementach dekoracyjnych. Wiele elementów wyposażenia wnętrz oraz mebli wykonano z forniru orzechowego, którego powierzchnię wykończono matowo i na wysoki połysk. Ciemne i żywe kolory zestawiono z dużymi powierzchniami białych ścian, posadzki i dekoracji okiennych. Dzięki temu udało się uzyskać efekt jasnych i przestronnych wnętrz. Architekci chcieli  również podkreślić fabryczną przeszłość obiektu. Tam, gdzie było to możliwe wyeksponowano ceglane ściany i sufity. W wielu miejscach użyto surowego betonu, m. in. do wykonania lady recepcyjnej, a w holu głównym pozostawiono na suficie odsłonięte instalacje.

Nagrodzony Hotel Tobaco w Łodzi: słowo o Pracowni EC-5 Architekci

EC-5 Architekci to studio projektowe specjalizujące się w projektowaniu architektonicznym oraz projektowaniu wnętrz hoteli i obiektów komercyjnych. W portfolio zrealizowanych przez pracownię prac znajdują się, między innymi: wnętrza hoteli, restauracji, a także centrów konferencyjnych. Zespół doświadczonych architektów i projektantów, mając na uwadze harmonogram prac oraz ograniczenia budżetowe inwestorów, tworzy wyjątkowe wnętrza, które wyróżniają ich obiekty na tle konkurencji oraz na długo zostają w pamięci gości.

Nagrodzony Hotel Tobaco w Łodzi: słowo o Grupie Arche

Spółka Arche rozpoczęła swoją działalność deweloperską w 1991 r. W swojej ponad 20 letniej historii, firma wybudowała ponad 4000 mieszkań, domów i hoteli. Inwestycje realizowane przez Arche obejmują kilka segmentów rynkowych, począwszy od funkcjonalnych, ekonomicznych mieszkań, aż po przestronne, ekskluzywnie zaprojektowane apartamenty oraz lofty. Firma angażuje się również w renowację zabytków. W jej portfolio znajdują się, między innymi: Zamek w Janowie Podlaskim, Pałac Łochów, Hotel Tobaco. Firma aktywnie angażuje się w działalność charytatywną. Co roku 1% przychodów Arche jest przekazywany na wspieranie Fundacji Leny Grochowskiej, której głównym celem jest zapewnienie mieszkań repatriantom z Kazachstanu.

Pod ziemią i w chmurach – najciekawsze hotele w Polsce. Obejrzyj wideo!